Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud řeší, zda úřednice a bývalá zastupitelka kradla magistrátu peníze

  16:18aktualizováno  19:59
Jihlavský soud začal projednávat případ bývalé městské političky i úřednice Petry Schleisové. Ta si podle obžaloby při práci na pokladně jihlavského magistrátu měla nechávat část peněz ze správních poplatků. V minulosti při tom žena jako městská zastupitelka zvolená za KSČM bojovala proti kriminalitě.

Bývalá úřednice jihlavského magistrátu a někdejší zastupitelka za KSČM Petra Schleisová (vpravo) před soudem v Jihlavě, kde čelí obvinění ze zpronevěry. | foto: Zuzana Dudášová

Bývalá politička, jež byla do jihlavského zastupitelstva zvolena v roce 2002 a hodlala se zaměřit hlavně na prevenci kriminality, se měla na úkor úřadu nezákonně obohacovat.

V posledních letech, poté, co se vzdala zastupitelského mandátu a pracovala jako úřednice na pokladně, si podle obžaloby přišla na 60 tisíc korun. Nechávala si prý část peněz z vybraných správních poplatků celkem od 1 126 občanů.

Schleisová svoji vinu u soudu popřela. Poukazovala na nefunkčnost systému zaúčtovávání poplatků, kdy jedna úřednice ho mohla zapsat do počítače a druhá pak hotovost vybrala.

Obhájce Schleisové, z heparinové kauzy známý Jan Herout, navrhl, aby kontrolu dokladů a pokladen provedli nezúčastnění lidé a ne pracovníci magistrátu. Obviněná se totiž podle něj domnívá, že jde o spiknutí vůči její osobě. I proto, že se chyby v účtování začaly objevovat až po tom, co se na pracovišti objevila nová kolegyně.

"Na úřadě jsem pracovala deset let. Kdyby byla moje práce nekvalitní, jak tu moje kolegyně tvrdila, tak bych tam tak dlouhou dobu nebyla. Chtěla mě poškodit. Místo kontrol, které se mají provádět jednou měsíčně, je činila jednou ročně. Kdyby měla podezření, že se něco děje, mohla je dělat častěji," tvrdila na svou obranu Schleisová.

Obhájce zpochybnil kontrolu. Nebyla dostatečná, řekl

Podle státního zástupce Kamila Špeldy je Schleisová vinna. Ve své závěrečné řeči poukázal na to, že magistrát "není žádná soukromá osoba, která by se chtěla obohatit na účet obviněné".

Výsledkem kontroly navíc byl podle něho jmenný seznam osob, u nichž nedošlo k zaúčtování poplatku. Tuto kontrolu se ovšem snažil Jan Herout zpochybnit. Označil jí za nedostatečnou a neúplnou.

Mluvil i o tom, proč úřednice část údajně zpronevěřených peněz radnici vrátila. "Při skončení pracovního poměru souhlasila s úhradou devíti tisíc korun z platu pod psychickým tlakem a pod pohrůžkou rozvázání pracovního poměru okamžitě místo dohodou," řekl.

Podle Špeldy ženě přilehčuje její dosavadní bezúhonnost. Za přitěžující naopak vidí nedostatečnou míru sebereflexe a náhledu na obviněné na její trestnou činnost. Navrhl proto podmíněný trest osmnácti měsíců.

Náš postup byl vstřícný, zní z radnice

"Částka devět tisíc korun vycházela z první kontroly. Druhá hloubková kontrola zjistila dalších nezaúčtovaných asi čtyřicet tisíc korun. Pokud by tato skutečnost byla ve stejné době známa, jednalo by se s paní Schleisovou o úhradě této částky," říká mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. 

Navržené řešení bylo podle mluvčího radnice v té situaci optimální, což obě strany potvrdily podpisem. "Zákoník práce umožňuje v tomto rozsahu zjištění daleko razantnější postup ukončení pracovního poměru. Domníváme se, že v tomto ohledu byl postup vedení magistrátu vůči dnes už bývalé kolegyni víc než vstřícný," upřesnil Tulis.

Jednání s bývalou úřednicí Petrou Schleisovou bylo podle slov radnice vedeno úředně a věcně. "Rozhodně ale šlo o jednání bez nátlaku, pokud měla paní Schleisová tento pocit, mohla se k tomu kdykoliv vyjádřit, dokonce měla možnost kdykoliv z jednání odejít. Nikdo ji jakkoliv k něčemu nenutil. Jednání bylo přítomno pět osob, jedna z nich už v této věci svědčila u soudu," uzavřel Tulis.

S verdiktem od soudu však Schleisová neodešla. Soudkyně líčení odročila, rozsudek by měl padnout ve středu.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kam dál? Přeškrtaná značka na Jihlavsku baví internet

Fotografie dopravní značky, která baví sociální sítě. Autor tvrdí, že k ní...

Ani doleva, ani doprava. Rovně už vůbec ne. A stopka před křižovatkou také neplatí. Co zbývá? Jen se otočit a jet zpět....D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...

Litvínov se udržel mezi elitou, Jihlava se po roce vrací do první ligy

Litvínovský Jakub Černý (vlevo) se raduje z gólu do sítě Kladna.

Závěrečné 12. kolo baráže určilo druhého účastníka hokejové extraligy pro příští sezonu. Litvínov porazil Kladno...

Další z rubriky

Aktivisté udělali z jihlavského náměstí „autobazar“. Kritizují záplavu aut

Skupinka osmi aktivistů v neděli večer na dvou místech Masarykova náměstí...

Masarykovo náměstí v krajském městě Vysočiny sice patří k největším ve střední Evropě, ale téměř polovinu z něj...

Tři šéfové na úkoly nestačí, dopravní podnik přijme dalšího ředitele

Nová zastávka MHD funguje v Jihlavě před sídlem policie ve Vrchlického ulici....

Jihlavský dopravní podnik dostane nového provozního ředitele. Vedení města naznalo, že současnou práci nemůže...

Obchodník ze Šmolov neměl na energie. S žádostí o dotaci ale neuspěl

(Ilustrační snímek)

Po vzoru Kraje Vysočina zřídí i Havlíčkův Brod dotační program určený pro provozovatele malých prodejen potravin v...

Najdete na iDNES.cz