Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lesy nepatří Jihlavě, ale státu, rozhodl soud. Žádat o ně může církev

  11:12aktualizováno  11:12
Zhruba 600 tisíc metrů čtverečních lesů u Hladova a Dlouhé Brtnice je majetkem státu, nikoli Jihlavy. Tak zní verdikt jihlavského okresního soudu. Znamená to, že na ně mohou podat restituční nárok premonstráti z Nové Říše, kterým do roku 1948 patřily. Restituce se totiž nevztahují na městský majetek.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lesy ČR.

Soudkyně Martina Chlupáčková se řešením sporu mezi novoříšskými premonstráty, městem a Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových zabývala půl roku. „Šlo o právně složitou věc, bylo tam nutno posoudit mnoho dokumentů z minulosti,“ vysvětlila Chlupáčková.

Rozsudek není pravomocný, od jeho doručení poběží všem účastníkům patnáctidenní lhůta na odvolání. Na místě se nikdo z účastníků sporu neodvolal.

Jihlava se soudí i s minority

Město Jihlava je také účastníkem soudního sporu s řádem minoritů o část parkánu mezi Minoritským náměstím a ulicí Matky Boží.

Minorité nabízeli, že by nechali parkán u historické brány otevřený, jihlavští zastupitelé však mimosoudní dohodu neodsouhlasili. Parkán dlouhou řadu let nebyl zpřístupněn, minorité ho neotevírali, město o to nežádalo.

Řád chtěl získat i dům vedle kostela a přilehlý prostor u hradeb vedle brány Matky Boží, kde město dříve vybudovalo malý amfiteátr. A o tento prostor se vede spor.

Premonstráti k odvolání nemají důvod, je však možné, že se k tomuto kroku uchýlí Jihlava.

„Budeme se rozsudkem zabývat, pravděpodobně se budeme odvolávat. Už jeden podobný soud jsme dříve vedli a byli jsme úspěšní, takže se pravděpodobně pokusíme dosáhnout jiného výsledku, než padl nyní,“ řekl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Premonstráti jsou přesvědčeni, že lesní pozemky by měly patřit státu, protože stát tyto lesy řádu po roce 1948 zabavil. Stát však tehdy pozemky po zestátnění převedl na město. Tím vznikl právní zádrhel, protože o navrácení městského majetku církve zpravidla nemohou žádat.

„Zákon v takových případech umožňuje domáhat se u soudu, aby určil, že by ty pozemky správně měly patřit České republice. Tím pádem by spadly do režimu vyrovnání státu s církvemi,“ vysvětlila soudkyně Chlupáčková.

Nyní má v katastru nemovitostí lesy na svém listu vlastnictví zapsáno město Jihlava. Největší z tohoto souboru lesních pozemků má výměru 247 tisíc metrů čtverečních.

Soudkyně studovala řadu dobových listin. „Vycházela jsem také z přídělové listiny, na jejímž základě se ujala Jihlava vlastnictví toho majetku. Tehdy byly majetky z vlastnictví náboženských společností a řádů vyváděny na obce. Byla to tehdejší obvyklá praxe při zestátnění církevního majetku,“ řekla Chlupáčková.

Stát poté, co církvím majetky zabavil, předával je obratem na další vlastníky, aby jim z těchto majetků umožnil financovat jejich záměry - často například stavby silnic či bytovou výstavbu. „V tomto případě soud dovodil, že na město tento majetek nepřešel v souladu se zákonem,“ dodala Chlupáčková.

Spor o lesy u Hladova a Dlouhé Brtnice je na Jihlavsku takřka ojedinělý.
Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Najdete na iDNES.cz