Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lesy nepatří Jihlavě, ale státu, rozhodl soud. Žádat o ně může církev

  11:12aktualizováno  11:12
Zhruba 600 tisíc metrů čtverečních lesů u Hladova a Dlouhé Brtnice je majetkem státu, nikoli Jihlavy. Tak zní verdikt jihlavského okresního soudu. Znamená to, že na ně mohou podat restituční nárok premonstráti z Nové Říše, kterým do roku 1948 patřily. Restituce se totiž nevztahují na městský majetek.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lesy ČR.

Soudkyně Martina Chlupáčková se řešením sporu mezi novoříšskými premonstráty, městem a Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových zabývala půl roku. „Šlo o právně složitou věc, bylo tam nutno posoudit mnoho dokumentů z minulosti,“ vysvětlila Chlupáčková.

Rozsudek není pravomocný, od jeho doručení poběží všem účastníkům patnáctidenní lhůta na odvolání. Na místě se nikdo z účastníků sporu neodvolal.

Jihlava se soudí i s minority

Město Jihlava je také účastníkem soudního sporu s řádem minoritů o část parkánu mezi Minoritským náměstím a ulicí Matky Boží.

Minorité nabízeli, že by nechali parkán u historické brány otevřený, jihlavští zastupitelé však mimosoudní dohodu neodsouhlasili. Parkán dlouhou řadu let nebyl zpřístupněn, minorité ho neotevírali, město o to nežádalo.

Řád chtěl získat i dům vedle kostela a přilehlý prostor u hradeb vedle brány Matky Boží, kde město dříve vybudovalo malý amfiteátr. A o tento prostor se vede spor.

Premonstráti k odvolání nemají důvod, je však možné, že se k tomuto kroku uchýlí Jihlava.

„Budeme se rozsudkem zabývat, pravděpodobně se budeme odvolávat. Už jeden podobný soud jsme dříve vedli a byli jsme úspěšní, takže se pravděpodobně pokusíme dosáhnout jiného výsledku, než padl nyní,“ řekl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Premonstráti jsou přesvědčeni, že lesní pozemky by měly patřit státu, protože stát tyto lesy řádu po roce 1948 zabavil. Stát však tehdy pozemky po zestátnění převedl na město. Tím vznikl právní zádrhel, protože o navrácení městského majetku církve zpravidla nemohou žádat.

„Zákon v takových případech umožňuje domáhat se u soudu, aby určil, že by ty pozemky správně měly patřit České republice. Tím pádem by spadly do režimu vyrovnání státu s církvemi,“ vysvětlila soudkyně Chlupáčková.

Nyní má v katastru nemovitostí lesy na svém listu vlastnictví zapsáno město Jihlava. Největší z tohoto souboru lesních pozemků má výměru 247 tisíc metrů čtverečních.

Soudkyně studovala řadu dobových listin. „Vycházela jsem také z přídělové listiny, na jejímž základě se ujala Jihlava vlastnictví toho majetku. Tehdy byly majetky z vlastnictví náboženských společností a řádů vyváděny na obce. Byla to tehdejší obvyklá praxe při zestátnění církevního majetku,“ řekla Chlupáčková.

Stát poté, co církvím majetky zabavil, předával je obratem na další vlastníky, aby jim z těchto majetků umožnil financovat jejich záměry - často například stavby silnic či bytovou výstavbu. „V tomto případě soud dovodil, že na město tento majetek nepřešel v souladu se zákonem,“ dodala Chlupáčková.

Spor o lesy u Hladova a Dlouhé Brtnice je na Jihlavsku takřka ojedinělý.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Muž se pokusil ukrást prsteny za 360 tisíc, kuráž si dodal alkoholem

Prsteny - Svatební veletrh 2009

Zloděj šperků řádil v jihlavském obchodním domě City Park. Opilý cizinec se tam pokusil ukrást šperky za v hodnotě 360...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Stáli jsme nedaleko hranic a řešili, jestli se vrátit, vzpomíná hokejová legenda

Bývalý hokejový obránce Jan Suchý vzpomíná nejen na bouřlivý srpen 1968, ale...

Nejlepší roky své kariéry prožil v době, kdy hokej byl snad jedinou možností, jak dát co proto nenáviděným „Rusákům“....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz