Okrádali mě zaměstnanci, omlouval jihlavský restauratér u soudu dluhy

  8:20aktualizováno  8:20
Radniční restauraci v centru Jihlavy provozoval Lukáš Fiala přes patnáct let. Přišel o ni kvůli dluhu na nájemném. U soudu v pondělí vysvětloval milionové daňové úniky, za něž mu hrozí až osm let vězení. Skomírající restauraci v centru nepomohl Jihlavy ani televizní pořad Ano, šéfe! Zdeňka Pohlreicha.

Jihlavský soud řešil dluhy, které zbyly po bývalém provozovateli Radniční restaurace v centru. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Radniční restaurace bývala výkladní skříň gastronomie v centru krajského města. Jenže v televizní show si udělala ostudu. Tehdejšího provozovatele Lukáše Fialu v té době trápily kupící se dluhy a otázka, jak podnik postavit na nohy.

U soudu Fiala vysvětloval i další problém. Za roky 2007 až 2010 měla společnost Dinas, ve které byl Fiala jednatelem a která restauraci s diskotékou a kavárnou provozovala, připravit stát na DPH a na dani z příjmů celkem o 1 952 421 korun.

"Nerozumím tomu, účetnictví jsem vedl podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Veškeré příjmy byly zaneseny v účetnictví," hájil se u soudu Fiala, dnes šestapadesátiletý invalidní důchodce, který popsal celý systém účetního fungování restaurace od platby zákazníků přes pohyb zboží až po evidenci.

Firmu prý okrádali zaměstnanci

Podle něho firma stát na daních obrat nemohla, protože byla ve ztrátě. Snažil se soudu vysvětlit, že ve firmě s dvaceti zaměstnanci docházelo k velkým provozním ztrátám.

Dluh za Radniční

Za roky 2007 až 2010 společnost Dinas podle obžaloby připravila stát na DPH o 875 761 korun a na dani z příjmů o 1 076 660 korun. Celkem tak stát na daních měla společnost Lukáše Fialy připravit nejméně o 1 952 421 korun. Hrozí mu za to až osm let vězení.

Manka prý byla hlavně v kuchyni. "Kuchaři nás přesvědčovali o tom, že se hodně jídla vyhazuje. Co se neprodalo, tak se totiž muselo podle hygienických norem vyhodit," řekl Fiala.

Přesnou evidenci množství nespotřebovaného jídla prý v restauraci nevedli. Jen masa se však podle něho měsíčně vyhodilo 100 až 200 kilogramů.

Z jeho výpovědi před soudem byla znát bezradnost s vedením podniku. "V oboru jsem skoro celý život dělal, ale ne kuchaře, tak jsem tomu až tak nerozuměl," vypovídal Fiala.

"Buďto si kuchaři suroviny odnášeli, rozprodávali je nebo byli spřažení s číšníky, jinak si to nedokážu vysvětlit," dodal.

A popsal i další "finty" bývalých zaměstnanců, kteří se podle něj obohacovali na úkor podniku. "K dennímu menu jsme měli pro zákazníky sifon zdarma. Číšníci ale začali sifonem plnit prázdné lahve od bonaquy a pak je bez účtenky podávali zákazníkům. Peníze šly do jejich kapsy," uvedl Fiala.

Na ztrátu restaurace podle něho měly vliv i vysoké provozní náklady způsobené zastaralým vytápěním a vzduchotechnikou. Ani tato slova však nevysvětlila soudu obvinění, že Fiala měl před státem zamlčet milionové příjmy.

Podle státního zástupce zjištěné rozpory v účetnictví jsou natolik velké, že k nim z důvodů, které uváděl Fiala, nemohlo dojít.

Fialovi jako jednateli firmy za přečin zkreslení údajů o hospodaření a zločin zkrácení poplatku daně hrozí až osm let za mřížemi. Není to přitom jediná pohledávka, která za jeho podnikáním zbyla.

Půjčka městu

Městu jakožto pronajímateli prostor společnost Dinas dodnes dluží 1,62 milionu korun. "To je součet částek za neuhrazený nájem restaurace, zábory veřejného prostranství, správu budov či pokuty do ekofondu," vysvětlil mluvčí radnice Radek Tulis.

Fiala přitom u soudu připomněl, že vybudování Radniční restaurace s kavárnou a podzemní diskotékou bylo možné jen díky dvanáctimilionové půjčce. Tu městu poskytla jeho žena Květuše, která v restituci získala majetek v hodnotě asi 27 milionů.

"Dvanáct milionů jsem uvolnila na dostavění Radniční restaurace, peníze jsem půjčila městu," vypověděla na policii žena Lukáše Fialy, která pak ve společnosti pracovala jako provozní. Později převzala i účetnictví.

Podle mluvčího radnice Tulise město investici do vybudování restaurace už někdejšímu provozovateli vrátilo.

Nejčtenější

Silničáři zprůjezdnili dálnici D1. Počasí komplikuje dopravu i jinde

Vydatné sněžení komplikuje dopravu na Vysočině. (11. prosince 2018)

Dopravu na Vysočině a v Libereckém kraji v úterý večer komplikuje vydatné sněžení. Kvůli náledí byla uzavřená dálnice...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

KVÍZ: Iglau, Gablonz, Dux... Znáte německé názvy českých měst?

Na historické pohlednici je morový sloup na jihlavském Masarykově náměstí ještě...

Je tu další vlastivědný kvíz Regionů iDNES.cz. Od středověku Němci postupně osidlovali pohraničí českých zemí a...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Další z rubriky

Jihlavská zoo získala druhého aligátora z Japonska, chce odchovat mladé

Aligátoři čínští zvládnou nehnutě celý den ležet na hladině, ale nejraději...

Kačenka a Bohoušek. To jsou jména dvou aligátorů čínských, kteří jsou nadějí v chovu tohoto kriticky ohroženého druhu v...

V jihlavské školce se objevila žloutenka, děti musely na testy a očkování

Ilustrační fotografie

Nepříjemné starosti řeší rodiče dětí v jihlavské mateřské škole U Burbínka. U jedné z učitelek se objevila infekční...

OBRAZEM: Sněhová nadílka přinesla zábavu dětem a starosti řidičům

Sníh v Jihlavě.

Do začátku astronomické zimy zbývá ještě deset dní. Přesto většinu republiky v úterý a v noci na dnešek zasypal čerstvý...

Najdete na iDNES.cz