Okrádali mě zaměstnanci, omlouval jihlavský restauratér u soudu dluhy

  8:20aktualizováno  8:20
Radniční restauraci v centru Jihlavy provozoval Lukáš Fiala přes patnáct let. Přišel o ni kvůli dluhu na nájemném. U soudu v pondělí vysvětloval milionové daňové úniky, za něž mu hrozí až osm let vězení. Skomírající restauraci v centru nepomohl Jihlavy ani televizní pořad Ano, šéfe! Zdeňka Pohlreicha.

Jihlavský soud řešil dluhy, které zbyly po bývalém provozovateli Radniční restaurace v centru. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Radniční restaurace bývala výkladní skříň gastronomie v centru krajského města. Jenže v televizní show si udělala ostudu. Tehdejšího provozovatele Lukáše Fialu v té době trápily kupící se dluhy a otázka, jak podnik postavit na nohy.

U soudu Fiala vysvětloval i další problém. Za roky 2007 až 2010 měla společnost Dinas, ve které byl Fiala jednatelem a která restauraci s diskotékou a kavárnou provozovala, připravit stát na DPH a na dani z příjmů celkem o 1 952 421 korun.

"Nerozumím tomu, účetnictví jsem vedl podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Veškeré příjmy byly zaneseny v účetnictví," hájil se u soudu Fiala, dnes šestapadesátiletý invalidní důchodce, který popsal celý systém účetního fungování restaurace od platby zákazníků přes pohyb zboží až po evidenci.

Firmu prý okrádali zaměstnanci

Podle něho firma stát na daních obrat nemohla, protože byla ve ztrátě. Snažil se soudu vysvětlit, že ve firmě s dvaceti zaměstnanci docházelo k velkým provozním ztrátám.

Dluh za Radniční

Za roky 2007 až 2010 společnost Dinas podle obžaloby připravila stát na DPH o 875 761 korun a na dani z příjmů o 1 076 660 korun. Celkem tak stát na daních měla společnost Lukáše Fialy připravit nejméně o 1 952 421 korun. Hrozí mu za to až osm let vězení.

Manka prý byla hlavně v kuchyni. "Kuchaři nás přesvědčovali o tom, že se hodně jídla vyhazuje. Co se neprodalo, tak se totiž muselo podle hygienických norem vyhodit," řekl Fiala.

Přesnou evidenci množství nespotřebovaného jídla prý v restauraci nevedli. Jen masa se však podle něho měsíčně vyhodilo 100 až 200 kilogramů.

Z jeho výpovědi před soudem byla znát bezradnost s vedením podniku. "V oboru jsem skoro celý život dělal, ale ne kuchaře, tak jsem tomu až tak nerozuměl," vypovídal Fiala.

"Buďto si kuchaři suroviny odnášeli, rozprodávali je nebo byli spřažení s číšníky, jinak si to nedokážu vysvětlit," dodal.

A popsal i další "finty" bývalých zaměstnanců, kteří se podle něj obohacovali na úkor podniku. "K dennímu menu jsme měli pro zákazníky sifon zdarma. Číšníci ale začali sifonem plnit prázdné lahve od bonaquy a pak je bez účtenky podávali zákazníkům. Peníze šly do jejich kapsy," uvedl Fiala.

Na ztrátu restaurace podle něho měly vliv i vysoké provozní náklady způsobené zastaralým vytápěním a vzduchotechnikou. Ani tato slova však nevysvětlila soudu obvinění, že Fiala měl před státem zamlčet milionové příjmy.

Podle státního zástupce zjištěné rozpory v účetnictví jsou natolik velké, že k nim z důvodů, které uváděl Fiala, nemohlo dojít.

Fialovi jako jednateli firmy za přečin zkreslení údajů o hospodaření a zločin zkrácení poplatku daně hrozí až osm let za mřížemi. Není to přitom jediná pohledávka, která za jeho podnikáním zbyla.

Půjčka městu

Městu jakožto pronajímateli prostor společnost Dinas dodnes dluží 1,62 milionu korun. "To je součet částek za neuhrazený nájem restaurace, zábory veřejného prostranství, správu budov či pokuty do ekofondu," vysvětlil mluvčí radnice Radek Tulis.

Fiala přitom u soudu připomněl, že vybudování Radniční restaurace s kavárnou a podzemní diskotékou bylo možné jen díky dvanáctimilionové půjčce. Tu městu poskytla jeho žena Květuše, která v restituci získala majetek v hodnotě asi 27 milionů.

"Dvanáct milionů jsem uvolnila na dostavění Radniční restaurace, peníze jsem půjčila městu," vypověděla na policii žena Lukáše Fialy, která pak ve společnosti pracovala jako provozní. Později převzala i účetnictví.

Podle mluvčího radnice Tulise město investici do vybudování restaurace už někdejšímu provozovateli vrátilo.

Výsledky voleb 2018

 Výsledky komunálních voleb do jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby 2018 v Kraji Vysočina vyhrála ve druhém kole v obvodu č.53 - Třebíč Hana Žáková.Nejčtenější

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do...

Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Další z rubriky

Na Vysočině přibývají města, kde vítězové voleb musí odejít do opozice

Střelbu z biatlonové pušky si při prohlídce areálu vyzkoušeli i starostové měst

Radost střídá zklamání. Sociální demokraté byli spokojení, že v době pro ně nepříznivé vyhráli v čtyřtisícových...

Hus bude opět chloubou Ledče, restaurování majestátní sochy finišuje

Socha Mistra Jana Husa na Husově náměstí v Ledči nad Sázavou.

Socha Mistra Jana Husa v Ledči nad Sázavou je pro město s trochou nadsázky podobným symbolem jako socha Ježíše pro Rio...

Do Jihlavy přichází nábytkový řetězec Möbelix, zaměstná desítky lidí

Prodejna s nábytkem bude stát hned vedle Vrchlického ulice, parkoviště bude pod...

Vedení nábytkářského řetězce Möbelix plánuje otevřít svůj nový obchod v Jihlavě ve Vrchlického ulici. A to už v první...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz