K prvnímu předání petice s návrhem referenda a podpisovými archy na radnici...

K prvnímu předání petice s návrhem referenda a podpisovými archy na radnici aktivisté přizvali novináře. Jenže, jak úřad postupně zjišťuje, byl ledabyle vypracován a lidem, kteří petici podepsali vícekrát, přišlo obvinění s vyměřenou pokutou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Návrh referenda o jihlavské spalovně měl magistrát přijmout, řekl soud

  • 2
Návrh na vyhlášení referenda o spalovně v Jihlavě byl bezvadný. Tento rozsudek vydal na konci minulého týdne Krajský soud v Brně. Zároveň ale městu nepřikázal vyhlásit referendum v termínu komunálních voleb. A ten, zdá se, kvůli termínům jednání rady a zastupitelstva, město zřejmě nestihne.

„Na základě rozhodnutí soudu předložíme návrh na konání referenda na nejbližší jednání Rady města Jihlavy, která návrh projedná a postoupí do nejbližšího jednání zastupitelstva,“ vyjádřil se tajemník Magistrátu města Jihlavy Lubomír Dohnal.

„Jsme velmi rádi, že jsme se dovolali práva proti velkopanské magistrátní rétorice. Nyní je vyhlášení referenda v rukou zastupitelů. Žádáme je, aby v rámci svých pravomocí vyhlásili referendum v souběhu s podzimními volbami s ohledem na hospodárnost a vyšší volební účast,“ komentuje usnesení soudu zmocněnec přípravného výboru referenda Vít Prchal.

To by znamenalo, že by se návrh na vyhlášení referenda musel projednat na nejbližším zasedání městského zastupitelstva. To proběhne 15. září. Jenže to se s největší pravděpodobností nestane. Městská rada, která má návrh do zastupitelstva předložit, totiž zasedne až 18. září - tedy tři dny poté.

„Není důvod pro svolání mimořádného jednání rady města,“ pronesl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Jihlavská radnice vrátila návrh na vyhlášení referenda hned dvakrát. Poprvé po ověření všech podpisů dospěla k tomu, že některé byly duplicitní. Po jejich vyřazení a přepočítání oznámila, že počet signatářů je nižší, než je pro vyhlášení referenda potřeba. Dále konstatovala, že přípravný výbor nedostatečně stanovil náklady spojené s realizací rozhodnutí referenda.

Lidé nejsou informováni o dopadech referenda, namítá radnice

Aktivisté svůj návrh doplnili a znovu předali na magistrát. Ten jej opět odmítl. „Referendum má zavázat město poměrně neurčitou množinou procesů, které mají být zřejmě specifikovány až po jeho konání. To považuje magistrát za rozporné se zákonem. Potřeba vysvětlit ‚veškeré kroky v samostatné působnosti‘ je pak zásadní i proto, aby položené otázky chápali správně ti, kdo mají v referendu hlasovat,“ odůvodnil rozhodnutí magistrátu vedoucí správního odboru Jan Vystrčil.

Podle soudu však postupoval chybně. „Výkladem a aplikací zákona o místním referendu by nemělo docházet k tomu, že i přes splnění zákonem daných podmínek k realizaci politického práva hlasovat v místním referendu by bylo z důvodů obstrukčních či přísného formalismu do tohoto práva nepřípustně zasaženo, resp. realizace tohoto práva fakticky znemožněna,“ píše se v rozsudku.

Město se však s rozsudkem nehodlá smířit a rada projedná možnost podání kasační stížnosti, kterou by mohla dosáhnout jeho zrušení.

„Domníváme se, že občané mají právo být od navrhovatelů referenda informováni o skutečných dopadech referenda. Podle našeho názoru jsou přípravným výborem předložené podklady nedostatečné. Odhad nákladů na realizaci případných v referendu rozhodnutých kroků, k nimž bude město zavázáno, je podle našeho názoru smyšlený,“ trvá na svém Vystrčil.

Přípravný výbor se navíc stále ještě ohrazuje proti tomu, že magistrát pokutoval lidi, kteří petici za vyhlášení referenda podepsali vícekrát. „Magistrát nemůže rovnou rozdat pokuty, aniž by zkoumal, zda šlo o omyl či úmysl. I na toto jednání magistrátu hodláme podat stížnost a věřím, že i zde se magistrátu dostane patřičného napomenutí,“ dodává Prchal.