Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návrh referenda o jihlavské spalovně měl magistrát přijmout, řekl soud

  16:04aktualizováno  16:04
Návrh na vyhlášení referenda o spalovně v Jihlavě byl bezvadný. Tento rozsudek vydal na konci minulého týdne Krajský soud v Brně. Zároveň ale městu nepřikázal vyhlásit referendum v termínu komunálních voleb. A ten, zdá se, kvůli termínům jednání rady a zastupitelstva, město zřejmě nestihne.

K prvnímu předání petice s návrhem referenda a podpisovými archy na radnici aktivisté přizvali novináře. Jenže, jak úřad postupně zjišťuje, byl ledabyle vypracován a lidem, kteří petici podepsali vícekrát, přišlo obvinění s vyměřenou pokutou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Na základě rozhodnutí soudu předložíme návrh na konání referenda na nejbližší jednání Rady města Jihlavy, která návrh projedná a postoupí do nejbližšího jednání zastupitelstva,“ vyjádřil se tajemník Magistrátu města Jihlavy Lubomír Dohnal.

„Jsme velmi rádi, že jsme se dovolali práva proti velkopanské magistrátní rétorice. Nyní je vyhlášení referenda v rukou zastupitelů. Žádáme je, aby v rámci svých pravomocí vyhlásili referendum v souběhu s podzimními volbami s ohledem na hospodárnost a vyšší volební účast,“ komentuje usnesení soudu zmocněnec přípravného výboru referenda Vít Prchal.

To by znamenalo, že by se návrh na vyhlášení referenda musel projednat na nejbližším zasedání městského zastupitelstva. To proběhne 15. září. Jenže to se s největší pravděpodobností nestane. Městská rada, která má návrh do zastupitelstva předložit, totiž zasedne až 18. září - tedy tři dny poté.

„Není důvod pro svolání mimořádného jednání rady města,“ pronesl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Jihlavská radnice vrátila návrh na vyhlášení referenda hned dvakrát. Poprvé po ověření všech podpisů dospěla k tomu, že některé byly duplicitní. Po jejich vyřazení a přepočítání oznámila, že počet signatářů je nižší, než je pro vyhlášení referenda potřeba. Dále konstatovala, že přípravný výbor nedostatečně stanovil náklady spojené s realizací rozhodnutí referenda.

Lidé nejsou informováni o dopadech referenda, namítá radnice

Aktivisté svůj návrh doplnili a znovu předali na magistrát. Ten jej opět odmítl. „Referendum má zavázat město poměrně neurčitou množinou procesů, které mají být zřejmě specifikovány až po jeho konání. To považuje magistrát za rozporné se zákonem. Potřeba vysvětlit ‚veškeré kroky v samostatné působnosti‘ je pak zásadní i proto, aby položené otázky chápali správně ti, kdo mají v referendu hlasovat,“ odůvodnil rozhodnutí magistrátu vedoucí správního odboru Jan Vystrčil.

Podle soudu však postupoval chybně. „Výkladem a aplikací zákona o místním referendu by nemělo docházet k tomu, že i přes splnění zákonem daných podmínek k realizaci politického práva hlasovat v místním referendu by bylo z důvodů obstrukčních či přísného formalismu do tohoto práva nepřípustně zasaženo, resp. realizace tohoto práva fakticky znemožněna,“ píše se v rozsudku.

Město se však s rozsudkem nehodlá smířit a rada projedná možnost podání kasační stížnosti, kterou by mohla dosáhnout jeho zrušení.

„Domníváme se, že občané mají právo být od navrhovatelů referenda informováni o skutečných dopadech referenda. Podle našeho názoru jsou přípravným výborem předložené podklady nedostatečné. Odhad nákladů na realizaci případných v referendu rozhodnutých kroků, k nimž bude město zavázáno, je podle našeho názoru smyšlený,“ trvá na svém Vystrčil.

Přípravný výbor se navíc stále ještě ohrazuje proti tomu, že magistrát pokutoval lidi, kteří petici za vyhlášení referenda podepsali vícekrát. „Magistrát nemůže rovnou rozdat pokuty, aniž by zkoumal, zda šlo o omyl či úmysl. I na toto jednání magistrátu hodláme podat stížnost a věřím, že i zde se magistrátu dostane patřičného napomenutí,“ dodává Prchal.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Najdete na iDNES.cz