Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Návrh referenda o jihlavské spalovně měl magistrát přijmout, řekl soud

  16:04aktualizováno  16:04
Návrh na vyhlášení referenda o spalovně v Jihlavě byl bezvadný. Tento rozsudek vydal na konci minulého týdne Krajský soud v Brně. Zároveň ale městu nepřikázal vyhlásit referendum v termínu komunálních voleb. A ten, zdá se, kvůli termínům jednání rady a zastupitelstva, město zřejmě nestihne.

K prvnímu předání petice s návrhem referenda a podpisovými archy na radnici aktivisté přizvali novináře. Jenže, jak úřad postupně zjišťuje, byl ledabyle vypracován a lidem, kteří petici podepsali vícekrát, přišlo obvinění s vyměřenou pokutou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Na základě rozhodnutí soudu předložíme návrh na konání referenda na nejbližší jednání Rady města Jihlavy, která návrh projedná a postoupí do nejbližšího jednání zastupitelstva,“ vyjádřil se tajemník Magistrátu města Jihlavy Lubomír Dohnal.

„Jsme velmi rádi, že jsme se dovolali práva proti velkopanské magistrátní rétorice. Nyní je vyhlášení referenda v rukou zastupitelů. Žádáme je, aby v rámci svých pravomocí vyhlásili referendum v souběhu s podzimními volbami s ohledem na hospodárnost a vyšší volební účast,“ komentuje usnesení soudu zmocněnec přípravného výboru referenda Vít Prchal.

To by znamenalo, že by se návrh na vyhlášení referenda musel projednat na nejbližším zasedání městského zastupitelstva. To proběhne 15. září. Jenže to se s největší pravděpodobností nestane. Městská rada, která má návrh do zastupitelstva předložit, totiž zasedne až 18. září - tedy tři dny poté.

„Není důvod pro svolání mimořádného jednání rady města,“ pronesl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Jihlavská radnice vrátila návrh na vyhlášení referenda hned dvakrát. Poprvé po ověření všech podpisů dospěla k tomu, že některé byly duplicitní. Po jejich vyřazení a přepočítání oznámila, že počet signatářů je nižší, než je pro vyhlášení referenda potřeba. Dále konstatovala, že přípravný výbor nedostatečně stanovil náklady spojené s realizací rozhodnutí referenda.

Lidé nejsou informováni o dopadech referenda, namítá radnice

Aktivisté svůj návrh doplnili a znovu předali na magistrát. Ten jej opět odmítl. „Referendum má zavázat město poměrně neurčitou množinou procesů, které mají být zřejmě specifikovány až po jeho konání. To považuje magistrát za rozporné se zákonem. Potřeba vysvětlit ‚veškeré kroky v samostatné působnosti‘ je pak zásadní i proto, aby položené otázky chápali správně ti, kdo mají v referendu hlasovat,“ odůvodnil rozhodnutí magistrátu vedoucí správního odboru Jan Vystrčil.

Podle soudu však postupoval chybně. „Výkladem a aplikací zákona o místním referendu by nemělo docházet k tomu, že i přes splnění zákonem daných podmínek k realizaci politického práva hlasovat v místním referendu by bylo z důvodů obstrukčních či přísného formalismu do tohoto práva nepřípustně zasaženo, resp. realizace tohoto práva fakticky znemožněna,“ píše se v rozsudku.

Město se však s rozsudkem nehodlá smířit a rada projedná možnost podání kasační stížnosti, kterou by mohla dosáhnout jeho zrušení.

„Domníváme se, že občané mají právo být od navrhovatelů referenda informováni o skutečných dopadech referenda. Podle našeho názoru jsou přípravným výborem předložené podklady nedostatečné. Odhad nákladů na realizaci případných v referendu rozhodnutých kroků, k nimž bude město zavázáno, je podle našeho názoru smyšlený,“ trvá na svém Vystrčil.

Přípravný výbor se navíc stále ještě ohrazuje proti tomu, že magistrát pokutoval lidi, kteří petici za vyhlášení referenda podepsali vícekrát. „Magistrát nemůže rovnou rozdat pokuty, aniž by zkoumal, zda šlo o omyl či úmysl. I na toto jednání magistrátu hodláme podat stížnost a věřím, že i zde se magistrátu dostane patřičného napomenutí,“ dodává Prchal.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Další z rubriky

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz