Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Dva stacionáře v jedné ulici. O osudu mladé Barborky rozhodne kraj

  • 0
Ledeč nad Sázavou je šestitisícovým městem, přesto tu v jedné ulici působí dvě sociální centra pro mentálně postižené s takřka totožným zaměřením. Jedno je zavedené s třináctiletou tradicí, druhé vzniklo nedávno a takříkajíc z trucu. Obě zařízení žádají o dotace a začínají si výrazně konkurovat.

Jako první v Ledči vznikl stacionář Petrklíč, od roku 2002 začal nabízet služby postiženým. V jeho čele působila Iveta Vrbová, která po odvolání z vedoucí funkce ze stacionáře nadobro odešla.

O koho se centra starají

Petrklíč je denní stacionář pro děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením. Jeho zřizovatelem je Oblastní charita Havlíčkův Brod. Sídlo tohoto sociálního zařízení je v ulici Barborka 1324 v Ledči nad Sázavou. Momentálně pečuje o třináct klientů.

Centrum denních služeb Barborka poskytuje péči handicapovaným lidem v oblasti sociální, integrační a výchovně vzdělávací. Zřizovatelem je společnost Háta. V současné době má toto centrum osm zaměstnanců, kteří se starají o šestnáct klientů s různým postižením. Sídlí ve stejné ulici jako stacionář Petrklíč, tedy v ulici Barborka.

A zřídila zařízení podobného směru - Centrum denních služeb Barborka (CDS). To sídlí ve stejné ulici jako Petrklíč. Žádá o stejné dotace a „bojuje“ o klientelu.

Rozdíl mezi zařízeními je pouze v dolní hranici věku svěřenců. Petrklíč se stará o děti ve věku od tří let a nově i o seniory, zatímco Barborka přijímá až od osmnácti.

„Když pominu věk, je jen na dotyčném, do kterého zařízení se přihlásí. Není to nikterak stanoveno ani rozděleno,“ konstatuje Anna Blažková, ředitelka Oblastní charity Havlíčkův Brod, která je zřizovatelem stacionáře Petrklíč.

Iveta Vrbová z Barborky se o situaci vyjádřila jako o zdravé konkurenci. „Z vedení Petrklíče jsem byla odvolána bez udání důvodu, poté jsem podala výpověď. Kontaktovali mě rodiče uživatelů služeb Charity a vyslovili nedůvěru novému vedení. Proto chtěli vytvořit své centrum, do kterého hodlala přejít i část zaměstnanců stacionáře,“ popsala vznik Barborky Vrbová. Do nově vybudovaného centra následně přestoupilo i jedenáct svěřenců.

„Z našich současných klientů jsou pouze dva, kteří tu byli od samého začátku a nehodlali nikam odcházet,“ uvádí za Petrklíč Anna Blažková.

O zařazení do sítě sociálních služeb rozhodne kraj 8. září

Se situací nesouhlasil ani Kraj Vysočina, který svolal smírčí jednání. Jelikož budova Petrklíče byla vystavěna s pomocí evropské dotace v celkové výši 20 milionů korun, nebylo podle vedení kraje vhodné, aby kvůli osobním konfliktům ztrácel stacionář důvěru.

„A nebylo myslitelné, abychom z daňových prostředků veřejných rozpočtů financovali podobnou službu, jen v jiném objektu,“ sdělil radní kraje Petr Krčál.

Denní stacionář Petrklíč je zařazený do krajské sítě sociálních služeb, je financovaný z prostředků kraje a ministerstva práce, ročně sem putuje kolem dvou milionů korun.

O zařazení do sociální sítě zažádalo i vedení CDS Barborka. Rozhodnutí o jeho přijetí padne na jednání krajského zastupitelstva 8. září.

V minulosti nemohla být tomuto centru přiznána státní dotace, jelikož nemělo registraci. Kraj však přistoupil k mimořádnému opatření. „Barborce jsme poskytli dotaci ve výši půl druhého milionu na provozní náklady, aby mohla přečkat, než bude rozhodnuto o jejím zařazení do sítě,“ dodal Krčál.

O osudu obou zařízení rozhodne až budoucí vývoj. Pokud budou dostatečně vytížena, kraj jim i nadále bude poskytovat pomocnou ruku. „V opačném případě jednomu z nich ukončí financování,“ upozornil Petr Krčál.