Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce nových míst, nebo sociální katastrofa. Záleží na rozvoji Dukovan

  14:48aktualizováno  14:48
Tisíce nových pracovních míst, nízká nezaměstnanost a poptávka po bydlení a službách. Nebo propouštění a zhroucení místní ekonomiky. To jsou scénáře, které podle Univerzity Karlovy čekají okolí Dukovan na Třebíčsku. Záležet bude, zda dojde k rozšíření nebo uzavření jaderné elektrárny.

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: Tomáš HájekMAFRA

Na dukovanské jaderné elektrárně jsou jihovýchodní cíp Vysočiny a západní část Jižní Moravy bytostně závislé. Jenže dosud nikdo tuto všeobecnou frázi nedokázal konkrétně specifikovat a vyjádřit v číslech. Podařilo se to až nyní výzkumníkům z Univerzity Karlovy v Praze.

Po dva roky pracovali na socio-ekonomickém výzkum regionu. I když ještě není projekt definitivně u konce a práce na něm budou do konce roku pokračovat, představili jeho dílčí výsledky. A ty říkají jasně, že přistavění další části či naopak uzavření jaderné elektrárny by pro celou oblast bylo jako den a noc.

V případě výstavby nového jaderného zdroje podle průzkumu dojde k razantnímu oživení trhu práce. „Při výstavbě přibude zhruba tři tisíce nových pracovních míst,“ uvedla mluvčí projektu Eva Fruhwirtová.

V regionu by rapidně spadla nezaměstnanost. Zároveň by se zvýšila poptávka po bydlení a po komerčních službách, zejména v období výstavby. „V neposlední řadě by došlo k posílení lidského kapitálu v regionu,“ dodala Fruhwirtová.

Na jadernou elektrárnu je navázáno 400 firem a živnostníků

Pokud by naopak měla jaderná elektrárna skončit, byla by to pro Třebíčsko i část Jižní Moravy katastrofa. „O práci by přišly tisíce lidí, jednalo by se opravdu o sociální kolaps,“ zdůraznil předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.

Pocítili by to nejen zaměstnanci elektrárny, ale také desítky firem navázaných na její provoz. Ve službách by prudce poklesly tržby, obyvatelům by klesly platy. „Pokles ekonomiky by nejvíce pocítily obce v nejbližším okolí elektrárny,“ konstatovala mluvčí projektu.

„Bez jaderné elektrárny se řada firem dostane do ekonomických potíží, což povede k propouštění a také ztrátě know-how,“ doplnil Jonáš. Podle něho je na ekonomiku elektrárny navázáno na 400 místních firem a živnostníků.

Po případném uzavření elektrárny by odešli vysokoškolsky vzdělaní lidé. Výzkum totiž ukázal také to, že právě díky dukovanské elektrárně se zvýšila vzdělanost obyvatel. Za posledních třicet let, kdy je elektrárna v provozu, se okolo ní podíl lidí s maturitou zdvojnásobil, vysokoškolsky vzdělaných pak dokonce ztrojnásobil.

„Je možné poukazovat na nezpochybnitelný vliv existence elektrárny Dukovany na proměnu vzdělanostní struktury jejího okolí. Jaderná elektrárna je v současnosti jedním z významných lokálních zaměstnavatelů, který nabízí pracovní uplatnění lidem s vyšším dosaženým vzděláním,“ tvrdí Martin Ouředníček, docent Univerzity Karlovy.

Reálný scénář se bude od katastrofického lišit

Jak dále výzkum ukázal, vybudování a provoz elektrárny podstatně ovlivnil uplatnění lidí v celém segmentu energetiky. A to třeba až v Brně, kde je podle Univerzity Karlovy podíl obyvatel zaměstnaných v energetice ze sledovaných sídel nejvyšší. Až za ním následuje Třebíč a další obce obce v okolí elektrárny, jako Hrotovice, Rouchovany, Valeč, Mohelno a Dalešice.

Dukovanská elektrárna je na konci své povolené životnosti. Nyní prochází složitým procesem, kdy žádá o prodloužení provozu. Scénář, že by neuspěla nebo z jiných důvodů musela být uzavřena, si však málokdo v regionu připouští. Spíš věří slibům vlády, která chce mít v Dukovanech pátý blok.

„Reálný scénář bude takový, že s ohledem na situaci dojde k provozní pauze a nový jaderný blok nebude navázán na provoz stávajících bloků. Otázka už není v rovině, zda stavět 5. blok, ale v rovině časové. Abychom včas stihli postavit nový jaderný zdroj, který naváže na končící provoz stávajících bloků,“ domnívá se třebíčský starosta Pavel Janata.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Najdete na iDNES.cz