Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tisíce nových míst, nebo sociální katastrofa. Záleží na rozvoji Dukovan

  14:48aktualizováno  14:48
Tisíce nových pracovních míst, nízká nezaměstnanost a poptávka po bydlení a službách. Nebo propouštění a zhroucení místní ekonomiky. To jsou scénáře, které podle Univerzity Karlovy čekají okolí Dukovan na Třebíčsku. Záležet bude, zda dojde k rozšíření nebo uzavření jaderné elektrárny.

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: Tomáš HájekMAFRA

Na dukovanské jaderné elektrárně jsou jihovýchodní cíp Vysočiny a západní část Jižní Moravy bytostně závislé. Jenže dosud nikdo tuto všeobecnou frázi nedokázal konkrétně specifikovat a vyjádřit v číslech. Podařilo se to až nyní výzkumníkům z Univerzity Karlovy v Praze.

Po dva roky pracovali na socio-ekonomickém výzkum regionu. I když ještě není projekt definitivně u konce a práce na něm budou do konce roku pokračovat, představili jeho dílčí výsledky. A ty říkají jasně, že přistavění další části či naopak uzavření jaderné elektrárny by pro celou oblast bylo jako den a noc.

V případě výstavby nového jaderného zdroje podle průzkumu dojde k razantnímu oživení trhu práce. „Při výstavbě přibude zhruba tři tisíce nových pracovních míst,“ uvedla mluvčí projektu Eva Fruhwirtová.

V regionu by rapidně spadla nezaměstnanost. Zároveň by se zvýšila poptávka po bydlení a po komerčních službách, zejména v období výstavby. „V neposlední řadě by došlo k posílení lidského kapitálu v regionu,“ dodala Fruhwirtová.

Na jadernou elektrárnu je navázáno 400 firem a živnostníků

Pokud by naopak měla jaderná elektrárna skončit, byla by to pro Třebíčsko i část Jižní Moravy katastrofa. „O práci by přišly tisíce lidí, jednalo by se opravdu o sociální kolaps,“ zdůraznil předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš.

Pocítili by to nejen zaměstnanci elektrárny, ale také desítky firem navázaných na její provoz. Ve službách by prudce poklesly tržby, obyvatelům by klesly platy. „Pokles ekonomiky by nejvíce pocítily obce v nejbližším okolí elektrárny,“ konstatovala mluvčí projektu.

„Bez jaderné elektrárny se řada firem dostane do ekonomických potíží, což povede k propouštění a také ztrátě know-how,“ doplnil Jonáš. Podle něho je na ekonomiku elektrárny navázáno na 400 místních firem a živnostníků.

Po případném uzavření elektrárny by odešli vysokoškolsky vzdělaní lidé. Výzkum totiž ukázal také to, že právě díky dukovanské elektrárně se zvýšila vzdělanost obyvatel. Za posledních třicet let, kdy je elektrárna v provozu, se okolo ní podíl lidí s maturitou zdvojnásobil, vysokoškolsky vzdělaných pak dokonce ztrojnásobil.

„Je možné poukazovat na nezpochybnitelný vliv existence elektrárny Dukovany na proměnu vzdělanostní struktury jejího okolí. Jaderná elektrárna je v současnosti jedním z významných lokálních zaměstnavatelů, který nabízí pracovní uplatnění lidem s vyšším dosaženým vzděláním,“ tvrdí Martin Ouředníček, docent Univerzity Karlovy.

Reálný scénář se bude od katastrofického lišit

Jak dále výzkum ukázal, vybudování a provoz elektrárny podstatně ovlivnil uplatnění lidí v celém segmentu energetiky. A to třeba až v Brně, kde je podle Univerzity Karlovy podíl obyvatel zaměstnaných v energetice ze sledovaných sídel nejvyšší. Až za ním následuje Třebíč a další obce obce v okolí elektrárny, jako Hrotovice, Rouchovany, Valeč, Mohelno a Dalešice.

Dukovanská elektrárna je na konci své povolené životnosti. Nyní prochází složitým procesem, kdy žádá o prodloužení provozu. Scénář, že by neuspěla nebo z jiných důvodů musela být uzavřena, si však málokdo v regionu připouští. Spíš věří slibům vlády, která chce mít v Dukovanech pátý blok.

„Reálný scénář bude takový, že s ohledem na situaci dojde k provozní pauze a nový jaderný blok nebude navázán na provoz stávajících bloků. Otázka už není v rovině, zda stavět 5. blok, ale v rovině časové. Abychom včas stihli postavit nový jaderný zdroj, který naváže na končící provoz stávajících bloků,“ domnívá se třebíčský starosta Pavel Janata.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Najdete na iDNES.cz