Sousoší Komunikace. Dílo inspirované životem renesančního umělce Michelangela...

Sousoší Komunikace. Dílo inspirované životem renesančního umělce Michelangela posílá havlíčkobrodský sochař Radomír Dvořák do Holandska. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Brodský umělec posílá do Holandska sochu. Dá na ní záruku „jen“ 400 let

  • 1
„Tak nevím, jestli nedělám zbytečnou práci. Vždyť je to jen na pár set let.“ S humorem sobě vlastním komentuje svou poslední tvorbu havlíčkobrodský sochař Radomír Dvořák. V lipnickém areálu firmy Granit dokončuje pískovcové sousoší Komunikace. Další z Dvořákových děl je v mnoha směrech unikátní.

Není to úplně obyčejné umělecké dílo. Zajímavé je třeba už svým příběhem i inspirací. A také tím, že ho čeká dlouhá cesta. V prvním zářijovém týdnu si pro něho přijede z Holandska kamion a odveze jej do města Brielle, kde dílo najde svůj nový domov.

Brielle je partnerské město Havlíčkova Brodu. A jeho představitelé si tvorbu brodského umělce Radomíra Dvořáka doslova zamilovali. „Hlavně se jim líbila socha, která stojí ve Štokách. Mnohokrát si ji jeli vyfotit a pak mě požádali, zda bych něco podobného nevytesal i pro ně,“ vypráví známý brodský umělec.

Při tvorbě dostal zcela volné ruce. Jedinými podmínkami bylo, aby se jednalo o sousoší s názvem Komunikace a aby bylo vytesané z pískovce. „S tím mě trochu překvapili. Přeci jen, já tesám obvykle ze žuly. Ta vydrží tisíce let,“ podotkl sochař.

Sáhl proto k nejkvalitnějšímu pískovci, který se v Česku těží. „Odebírají ho i restaurátoři pro katedrálu v Kolíně nad Rýnem, ten už něco vydrží. S klidným srdcem dám na sousoší záruku 400 let,“ dodal Dvořák s úsměvem.

Inspirací pro dílo byl renesanční sochař Michelangelo

Jeho nové dílo tvoří dva velké kamenné bloky. V každém z jejich rohů vystupuje napůl vytesaná postava. Dvě postavy jsou natočené k sobě, jako by spolu promlouvaly. Dílo navazuje na jeho tvorbu z jednoho z dřívějších sympozií.

Radomír Dvořák

Autor sochy Radomír Dvořák (vlevo) a Haškův vnuk Richard (27. dubna 2013)
Socha klíčů bude nepřehlédnutelná. Lidské postavy vedle modelu pro představu...

Havlíčkobrodský sochař Radomír Dvořák patří mezi nejznámější současné umělce Vysočiny. Je autorem mnoha unikátní děl, které zdobí krajinu a česká sídla. Pod jeho rukama vznikl například triptych Národní památník odposlechu v zatopených lipnických lomech. Poblíž obce stojí i jeho osmnáctitunový a tři metry vysoký pomník spisovatele Jaroslava Haška. Dvořák je rovněž autorem neobvyklého pomníku 17. listopadu, který byl odhalen loni na podzim v Jihlavě.

„Inspirací mi byl renesanční sochař Michelangelo a jeho sochy otroků pro náhrobek Julia II., který nedokončil. Papež ho každou chvíli odvelel někam jinam, třeba vymalovat Sixtinskou kapli. Mé sousoší znázorňuje, jak se z bloku líhnou figury, ale jsou ještě jakoby nedokončené. Z části je to stále jen blok pískovce, z části už jsou to postavy,“ popsal Radomír Dvořák.

V Brielle by mělo sousoší stát uprostřed jednoho z kruhových objezdů. V prvním zářijovém týdnu si pro něj přijede kamion. Do té doby ho Dvořák musí na transport dlouhý zhruba tisíc kilometrů připravit.

„Přeprava a instalace sousoší bude z celé zakázky to nejsložitější. Pískovec na to moc vhodný není, je měkký a může se snadno něco urazit,“ říká sochař.

Slavnostní odhalení je naplánováno na sobotu 17. září. Přítomen mu má být nejen sám autor, ale i delegace z partnerského Havlíčkova Brodu a dokonce i český velvyslanec v Nizozemsku.

Radomír Dvořák rozhodně v Brielle není neznámým umělcem. Pravidelně do Holandska jezdí, vystavuje tam, účastní se společných projektů. Každoročně tam tesá třeba na jarních městských slavnostech. Několik svých děl už tam prodal, jeden z jeho výtvorů stojí i na jednom z briellských náměstí.