Na lavičce, nebo zvětšená busta? V Polné řeší, jak by měla socha Boženy Němcové...

Na lavičce, nebo zvětšená busta? V Polné řeší, jak by měla socha Boženy Němcové vypadat. Spisovatelka tu při tom prožila jen pár měsíců a na domě už má pamětní desku. | foto: web Města Polná

Polná zvažuje sochu Boženy Němcové na lavičce. Kritikům se zdá kýčovitá

  • 4
Polenští radní na červnovém zasedání rozhodnou, zda město bude mít novou sochu spisovatelky Boženy Němcové. Preferují návrh, kde spisovatelka sedí na lavičce a turisté se s ní mohou vyfotit. Pro některé zástupce opozice je to však až příliš kýčovitá připomínka autorky Babičky.

Na stole bylo původně šest variant, ze kterých se dvě dostaly do pomyslného finále - socha spisovatelky sedící na lavičce a busta Boženy Němcové.

Návrhy sochy Boženy Němcové

Bronzová busta: Jednalo by se o hlavu spisovatelky v nadživotní velikosti (zvětšeno o 30 procent). Součástí díla by byl žulový podstavec, na kterém bude vysekaný text se základními údaji o Němcové.

Socha sedící na lavičce: Bronzová socha v životní velikosti by byla umístěná na lavičku tak, aby si k ní lidé mohli přisednout. Na zemi před lavičkou má pak být kamenná deska se základními informacemi.

Zdroj: Město Polná

Od příchodu slavné rodiny do městečka letos před Vánoci uplyne 175 let. Němcová v Polné poprvé četla česky psané knihy a tento zájem si odnesla i do dalšího místa pobytu - do Prahy, kde se již naplno zapojila do vlastenecké společnosti a byla zcela získána pro českou literaturu.

Pobyt Němcové v Polné zatím připomíná pamětní deska na jednom z domů na náměstí. Přibude k ní ještě další památka na autorku Babičky, Divé Báry a řady jiných děl? To zatím není jisté. Ve městě zaznívají totiž názory pro i proti vzniku sochy.

„Jednotlivé varianty, které jsou k vidění na webu města, jsou pouze skici pro představivost, zcela jistě se nejedná o vizualizace konkrétního návrhu,“ upozornil místostarosta Luboš Kousal z hnutí Nezávislí pro Polnou.

„Jediné, co je v tuto chvíli zřejmé, je fakt, že případné vybudování nebudeme podmiňovat termínově. Božena Němcová pobývala v Polné v letech 1840 až 1842, nic nám tedy nebrání celou věc zrealizovat v roce 2016 nebo 2017,“ neváže Kousal celou akci ke konkrétnímu výročí .

Kvůli pár měsícům by historička nedělala sochu vůbec

Záležitost již probírali polenští radní a doporučili zastupitelům schválit variantu bronzové sochy Boženy Němcové sedící na lavičce. Na zhotovení tohoto díla by se podle radních mělo vypsat výběrové řízení.

Zastupitel Roman Vařejčka z opozičního uskupení Společně za Polnou nebude pro sedící sochu hlasovat. A nepovažuje za vhodné ani navrhované vypsání výběrového řízení.

„Nevím, co od takového výběrového řízení čekat. Že rozhodne nejnižší nabídnutá cena? To mi u uměleckého díla nepřipadá vhodné. Spíše by měla být vypsána soutěž sochařů,“ řekl Vařejčka. Osobně považuje sochu ve formě lavičky za kýč.

Historička umění Daniela Růžičková by sochu Němcové nedělala vůbec. „Mně připadá zvláštní, že po tolika letech tady někdo uvažuje o nějakém pomníku Boženy Němcové. Na ten její pobyt tady, který trval jenom pár měsíců, bohatě stačí pamětní deska na náměstí,“ uvedla Růžičková.

„Myslím si, že jsou tady v Polné jiné osobnosti, které by se mohly ‚zvýraznit‘, a ne Božena Němcová, která má sochu nebo nějakou připomínku v každém druhém městě,“ zdůvodnila Růžičková.

Němcová už má na domě pamětní desku a v muzeu plastiky

„Na náměstí by socha klidně mohla být umístěna. A klidně, ať je to taková socha, jejíž model máme v muzeu,“ pravila naopak průvodkyně v polenském hradu Eva Svobodová.

Bývalá ředitelka polenského muzea Marta Vomelová navrhuje udělat bustu Boženy Němcové. Stát by měla na náměstí. Nevolila by ovšem stávající „módní“ trend - sochy na lavičkách, k nimž si mohou turisté přisednout a vyfotit se s nimi.

Pro bustu je osobně také Jan Prchal, jednatel Klubu za historickou Polnou.

Polenská patriotka, herečka Marie Fišerová, by zůstala u pamětní desky. „Je na domě, kde Němcová skutečně dva roky žila, kde se jí narodila dcera Theodora,“ připomněla Fišerová. Doporučila také lépe na veřejnosti vystavit dílo, které už je hotové v muzeu. „Když jsou tady věci zachované, mohlo by se z toho vycházet,“ uvedla.

Pamětní desku má Němcová ve městě od roku 1934 a její stáří se na jejím stavu začíná podepisovat. „Musí se nějakým vhodným způsobem zrestaurovat,“ přiznal Jan Prchal.