Smrtící branka z Dolní Cerekve poputuje do šrotu. Po třech letech

  10:55aktualizováno  10:55
Branka, která v roce 2009 smrtelně zranila šestiletou dívku na vycházce v Dolní Cerekvi, po více než třech letech od tragédie z hřiště zmizí. Od nehody byly branky uzamčené a využívané jen minimálně.

Branky střeží kovový řetěz uzamčený na visací zámek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Od tragického převržení branky na šestiletou dívku při vycházce dětí z mateřské školky uplynuly tři roky. A i po té době jsou staré nebezpečné branky stále na hřišti v Dolní Cerekvi.

Podle starosty Zdeňka Jirsy jsou však využívané minimálně. A v nejbližších dnech zmizí definitivně. "Ty branky, co tam jsou, se používají jen v momentě, kdy se přenáší někam pryč, aby nepřekážely. Branky ani prostor nikdo jako hřiště nevyužívá," uvedl Jirsa.

Fotogalerie

Proč tedy na hřišti nevyhovující branky připomínající tragédii i po třech letech jsou? "To je otázka. Ty branky tam jsou uzamčené řetězem od toho neštěstí. Ale připomínáte to dobře, branky odvezeme do šrotu. To je ten nejmenší problém," reagoval na otázku Jirsa.

Klíč od řetězu, který jejich konstrukci obepíná, má podle něho k dispozici jen správce. A ten klíč nikomu nepůjčuje.

Až na jednu výjimku. Staré branky z řetězu jednou ročně odemykají místní házenkáři. "Používají se na pouťový turnaj v červenci, jinak ne," řekl vedoucí družstva dorostenců Karel Kameník. "Branky ale zabezpečíme lankama, takže jejich převržení nehrozí," ujistil. Po jednodenním turnaji branky uklidí, uzamknou a klíč vrátí správci.

Jinak házenkáři trénují a hrají zápasy ve sportovní hale. "Branky jinak vůbec nevyužíváme, dnes se házená přesunula do hal," dodal Kameník. "V hale máme branky, které mají certifikaci a všechny náležitosti," dodal Jirsa.

Tragický případ v Dolní Cerekvi

Tragická událost se odehrála na hřišti v Dolní Cerekvi v prosinci 2009. Děti pod dohledem Haškové se na hřišti rozutekly a začaly si hrát i s provázkem přivázaným k brance. Branka spadla na hlavu šestileté dívky, která zraněním podlehla. Podle Aleny Haškové se vše odehrálo tak rychle, že neměla šanci zabránit, aby děti branku nepřevrhly. Soud Haškovou odsoudil k podmínce trestním příkazem. Proti tomu se ale odvolala a byla osvobozena. Odvolací soud ji ale nakonec uznal vinnou a byl jí vyměřen nejnižší možný trest - šest měsíců s podmínečným odkladem na jeden rok (více čtěte zde).

"Máme teď jiné starosti při investičních akcích," dovysvětlil starosta, proč staré branky na hřišti stále stojí. Podle něj se městys nyní potýká s výstavbou čističky.

I z toho důvodu se za ty roky od tragédie na hřišti jinak nic nezměnilo. A ani to v dohledné době není v plánu. Investice do kanalizace se má dotknout i pozemku, na kterém hřiště stojí.

"To hřiště navíc ani hřiště není, pozemek je vedený jako louka," řekl Jirsa. Podle něj by ani prozatimní oplocení plochy a stanovení provozního řádu nic nevyřešilo.

"Buď bude mít legitimní podobu se všemi povoleními, aby bylo provozuschopné, nebo se hřiště provozovat nebude," řekl Jirsa.

Po dokončení stavby čistírny by podle starosty městyse mělo přijít na řadu budování sportovního areálu. To však bude možné nejdříve od roku 2017 a závislé je to především na úspěšnosti městyse v žádosti o dotace.

Sportovní areál by mohl nabídnout tenisovou stěnu, kurty, volejbalové hřiště, či třeba atletickou dráhu. V areálu by pak mělo být i hřiště určené pro děti z mateřské školy.

Nejčtenější

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Farmář, který blokuje brodský obchvat, může zarazit lyžování na Vysoké

Správce sjezdovky na Vysoké Zdeněk Novotný může, pokud tomu počasí dovolí,...

Jako na veletoči je lyžařský areál Vysoká u Havlíčkova Brodu. Před pár lety byly myšlenky na obří modernizaci areálu,...

KVÍZ: Iglau, Gablonz, Dux... Znáte německé názvy českých měst?

Na historické pohlednici je morový sloup na jihlavském Masarykově náměstí ještě...

Je tu další vlastivědný kvíz Regionů iDNES.cz. Od středověku Němci postupně osidlovali pohraničí českých zemí a...

Jeden z mužů, kteří napadli trenéra Melenovského, dostal pět a půl let

Kvůli napadení a zranění hokejového trenéra Marka Melenovského stanul před...

V případu červnového napadení bývalého hokejisty Marka Melenovského na jihlavském náměstí padl první trest. Jeden ze...

Další z rubriky

Stavební firma PSJ je v úpadku, soud o tom rozhodl na její návrh

Firma PSJ kvůli insolvenci už nedokončí výstavbu záchytného parkoviště pro 110...

Akciová společnost PSJ sídlící v Jihlavě je podle dnešního rozhodnutí Krajského soudu v Brně v úpadku. Vyplývá to z...

Ve výchově nejsem liberál, říká šéf dětského domova a expolitik Vovsík

Ředitel jihlavského dětského domova a bývalý komunální politik Radek Vovsík

Býval náměstkem primátora a dělal si zálusk i na pozici v Jihlavě nejvyšší. Aféra s přestupkem při řízení a následnými...

Požár v jihlavském Enviropolu způsobil akumulátor ukrytý v elektroodpadu

Jihlavští hasiči likvidují požár haly s elektroodpadem (3. prosince 2018)

Příčinou pondělního požáru v hale s elektroodpadem v jihlavské provozovně společnosti Enviropol byl akumulátor ukrytý v...

Najdete na iDNES.cz