Smrtící branka z Dolní Cerekve poputuje do šrotu. Po třech letech

  10:55aktualizováno  10:55
Branka, která v roce 2009 smrtelně zranila šestiletou dívku na vycházce v Dolní Cerekvi, po více než třech letech od tragédie z hřiště zmizí. Od nehody byly branky uzamčené a využívané jen minimálně.

Branky střeží kovový řetěz uzamčený na visací zámek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Od tragického převržení branky na šestiletou dívku při vycházce dětí z mateřské školky uplynuly tři roky. A i po té době jsou staré nebezpečné branky stále na hřišti v Dolní Cerekvi.

Podle starosty Zdeňka Jirsy jsou však využívané minimálně. A v nejbližších dnech zmizí definitivně. "Ty branky, co tam jsou, se používají jen v momentě, kdy se přenáší někam pryč, aby nepřekážely. Branky ani prostor nikdo jako hřiště nevyužívá," uvedl Jirsa.

Fotogalerie

Proč tedy na hřišti nevyhovující branky připomínající tragédii i po třech letech jsou? "To je otázka. Ty branky tam jsou uzamčené řetězem od toho neštěstí. Ale připomínáte to dobře, branky odvezeme do šrotu. To je ten nejmenší problém," reagoval na otázku Jirsa.

Klíč od řetězu, který jejich konstrukci obepíná, má podle něho k dispozici jen správce. A ten klíč nikomu nepůjčuje.

Až na jednu výjimku. Staré branky z řetězu jednou ročně odemykají místní házenkáři. "Používají se na pouťový turnaj v červenci, jinak ne," řekl vedoucí družstva dorostenců Karel Kameník. "Branky ale zabezpečíme lankama, takže jejich převržení nehrozí," ujistil. Po jednodenním turnaji branky uklidí, uzamknou a klíč vrátí správci.

Jinak házenkáři trénují a hrají zápasy ve sportovní hale. "Branky jinak vůbec nevyužíváme, dnes se házená přesunula do hal," dodal Kameník. "V hale máme branky, které mají certifikaci a všechny náležitosti," dodal Jirsa.

Tragický případ v Dolní Cerekvi

Tragická událost se odehrála na hřišti v Dolní Cerekvi v prosinci 2009. Děti pod dohledem Haškové se na hřišti rozutekly a začaly si hrát i s provázkem přivázaným k brance. Branka spadla na hlavu šestileté dívky, která zraněním podlehla. Podle Aleny Haškové se vše odehrálo tak rychle, že neměla šanci zabránit, aby děti branku nepřevrhly. Soud Haškovou odsoudil k podmínce trestním příkazem. Proti tomu se ale odvolala a byla osvobozena. Odvolací soud ji ale nakonec uznal vinnou a byl jí vyměřen nejnižší možný trest - šest měsíců s podmínečným odkladem na jeden rok (více čtěte zde).

"Máme teď jiné starosti při investičních akcích," dovysvětlil starosta, proč staré branky na hřišti stále stojí. Podle něj se městys nyní potýká s výstavbou čističky.

I z toho důvodu se za ty roky od tragédie na hřišti jinak nic nezměnilo. A ani to v dohledné době není v plánu. Investice do kanalizace se má dotknout i pozemku, na kterém hřiště stojí.

"To hřiště navíc ani hřiště není, pozemek je vedený jako louka," řekl Jirsa. Podle něj by ani prozatimní oplocení plochy a stanovení provozního řádu nic nevyřešilo.

"Buď bude mít legitimní podobu se všemi povoleními, aby bylo provozuschopné, nebo se hřiště provozovat nebude," řekl Jirsa.

Po dokončení stavby čistírny by podle starosty městyse mělo přijít na řadu budování sportovního areálu. To však bude možné nejdříve od roku 2017 a závislé je to především na úspěšnosti městyse v žádosti o dotace.

Sportovní areál by mohl nabídnout tenisovou stěnu, kurty, volejbalové hřiště, či třeba atletickou dráhu. V areálu by pak mělo být i hřiště určené pro děti z mateřské školy.Nejčtenější

Komunisty dráždil jako konzul neexistujícího státu. I tak musel utéct

Sedmdesátiletý Vladimír Kříž si za komunismu prožil drsné chvíle. Vyhodili ho z...

Před 70 lety se narodil. Před půlstoletím zažil okupaci Československa jako voják v Havlíčkově Brodě. Pak byl konzulem...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do...

Další z rubriky

Kostel svaté Kateřiny v Brodě je bez střechy, novou dostane až na jaře

Po snesení střechy kostela svaté Kateřiny se lidem v Havlíčkově Brodě otevřel...

Takový pohled nezažili obyvatelé Havlíčkova Brodu minimálně několik desítek a dost možná i stovek let. Kostel svaté...

Náměstek hejtmana Pacal se vrací z Jihlavy do Třebíče. Bude starostou

Nový náměstek pro regionální rozvoj Pavel Pacal.

Krajskou vládu čeká další personální změna. Po vynucené výměně na postu náměstka hejtmana za hnutí ANO nyní míří zpět...

Někdejší stavební gigant PSJ je v problémech, čeká se na verdikt soudu

Šéf PSJ František Vaculík na páteční tiskové konferenci týkající se kauz, které...

Jihlavská stavební firma PSJ se potýká s insolvencí. Roste počet věřitelů, kteří požadují splacení dluhů. Počet...

Najdete na iDNES.cz