Jedinečnou Slovanskou epopej složenou z desítek tisíců dílků puzzle si...

Jedinečnou Slovanskou epopej složenou z desítek tisíců dílků puzzle si návštěvníci prohlédnou pouze v Pelhřimově a od července v Miroslavi na Znojemsku. Že se nejedná o skutečné obrazy si pozorný divák všimne až při pohledu z patřičné blízkosti. Na snímku Eliška Počarovská. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Unikátní Slovanskou epopej ze 163 tisíc dílků puzzle skládalo 266 lidí

  • 2
Dvacet obrazů slavné Muchovy Slovanské epopeje v podobě obřího puzzle vystavují od pátku ve Šrejnarovském domě na Masarykově náměstí v Pelhřimově. Puzzle z celkem 163 tisíc dílků skládalo od února do poloviny května 266 dobrovolníků z celé České republiky v budově skláren v Miroslavi u Znojma.

Svým dílem vytvořili dobrovolníci nový český rekord. Série dvacítky monumentálních obrazů váží celkem 97 kilogramů. Obrazy jsou vysoké 180 centimetrů, puzzle je nalepeno na dřevotřískových deskách. Mytologické obrazy z dějin Slovanstva Alfons Mucha dokončil v roce 1928.

„Nejsilnějším zážitkem pro mě byla ta spolupráce všech těch dobrovolníků, kteří přicházeli ve svém volném čase. Energie z těch 266 lidí, kteří hodně chtěli, aby se to povedlo. Je tam hodně podobného s draním peří v minulosti, kdy se sejdou vždy v sobotu odpoledne lidi, kteří se přes týden nevídají. Při skládání puzzle proberou, co je nového, vede to i k utužení sousedských vztahů,“ pověděla při vernisáži pelhřimovské výstavy jedna z organizátorek skládání Epopeje, dvaatřicetiletá Eliška Počarovská.

Ve Šrejnarovském domě budou obří puzzle-obrazy vystaveny do 14. června. V červenci pak budou vystaveny v Miroslavi na zámku při jeho slavnostním otevření.

„Domníváme se, že Slovanská epopej na Moravu patří, tak jsme se ji rozhodli tam vrátit alespoň takto symbolicky,“ řekla další z organizátorek akce, autorka nápadu a matka Elišky Anna Počarovská.

„Při skládání se nám kupodivu podařilo neztratit ani jeden dílek. Některé velmi obtížné části obrazů - například oblaka kouře - jsme museli skládat metodou pokusu a omylu, až do sebe dílky zapadly a obraz byl kompletní,“ dodala.

Pelhřimov je nyní - vyjma Miroslavi - jediným místem, kde bude v dohledné době toto unikátní rekordní dílo k vidění. Vstup do Šrejnarovského domu je přes Informační centrum.