hasiče v kraji čekají drastické úspory, Hrotovice na Třebíčsku tak možná přijdou o celou jednotku.

hasiče v kraji čekají drastické úspory, Hrotovice na Třebíčsku tak možná přijdou o celou jednotku. | foto: HZS

Škrty mají zrušit hasiče u dukovanské elektrárny, starostové se bouří

  • 1
Hasiči v kraji musí na provozních nákladech oproti letošnímu roku ušetřit čtyřicet procent. Kvůli drastickým škrtům v rozpočtu tak hrozí zrušení hasičské jednotky Hrotovic na Třebíčsku, která působí blízko dukovanské elektrárny. To však nelíbí starostům okolních obcí.

Nad zdejšími profesionálními hasiči visel Damoklův meč už před pár lety. Stanice měla zaniknout v lednu 2007. Obrovská vlna nevole nakonec rozhodnutí zvrátila.

"Jako bychom se vraceli zpět. Zatím sice nepodepisujeme petici, ale už jsme odeslali dopis ministru vnitra Radkovi Johnovi. Zásadně nesouhlasíme se zrušením hasičské stanice v Hrotovicích. Podepsalo se sedmnáct starostů z mikroregionu Hrotovicko. Máme v záloze další kroky. Vláda musí nějak reagovat. Nedá se přece takto nesystémově škrtat," zlobí se hrotovický starosta Antonín Mlynář.

Vedení krajských hasičů připouští, že škrty v provozním rozpočtu na příští rok budou kruté.

"Na provozních výdajích budeme muset ušetřit čtyřicet procent oproti letošku. Investice budou téměř nulové. Určitě zavedeme úsporná opatření. Budeme šetřit na elektřině, plynu, vodě i pohonných hmotách. Což je velký problém. Snížíme počty taktických výjezdů. Pro rok 2011 však ještě nepředpokládáme omezení počtu stanic. Možné je, že pokud se situace nezlepší, pak v roce 2012 hrozí i tato opatření," konstatoval náměstek ředitele krajských hasičů na Vysočině Libor Hanuška.

Jednotku by nahradili hasiči z jaderné elektrárny

Hrotovice jsou "na ráně" paradoxně i kvůli tomu, že jim za humny stojí Jaderná elektrárna Dukovany. Na jednu stranu je městečko v takzvané zóně havarijního plánování a záchranáře potřebuje. Na straně druhé může stát spoléhat na to, že přímo v dukovanské atomové elektrárně sídlí jednotka profesionálních hasičů.

Exministr vnitra František Bublan totiž v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce hovořil o riziku zrušení stanic nejen v Hrotovicích, ale také v Ivančicích a Moravském Krumlově. Což jsou sídla v Jihomoravském kraji, taktéž stojící poblíž dukovanské elektrárny.

"V roce 2011 nebudou zrušeny stanice Ivančice a Moravský Krumlov. Jihomoravský kraj nám přislíbil provozní dotaci," vzkázal šéf jihomoravských hasičů Jiří Pelikán.

Pakliže by tyto stanice zanikly napřesrok, bezesporu práci hasičů nenahradí jejich dukovanští kolegové.

"Naši hasiči vyjíždějí jen k autonehodám nebo požárům do desetikilometrové vzdálenosti od elektrárny. V areálu vždy musí zůstat akceschopná skupina pro případ, že by se stala nějaká událost v elektrárně," sdělil mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Petr Spilka.

Elektrárenští hasiči nepatří ani pod ministerstvo vnitra jako ostatní jednotky. "Jsou to zaměstnanci skupiny ČEZ, profesionálně vycvičení," zmínil se Spilka.

Mezi Hrotovicemi a elektrárnou je navíc obrovská rozvodna ve Slavěticích. Dukovanští hasiči musejí prvořadě střežit bezpečí tohoto energetického uzlu.

Těžko by vyjížděli na technickou pomoc, při níž hrotovičtí hasiči třeba čerpají vodu ze zatopených sklepů, pomáhají záchranářům s transportem pacientů, občas vyjedou k zabouchnutému bytu nebo odstraňují obtížný bodavý hmyz.

Co s námi bude, ptají se hrotovičtí hasiči

"Letos do konce září jsme měli 125 výjezdů. Hodně jich bylo k autonehodám. Čím dál častěji pomáháme s čerpáním vody při přívalových deštích nebo tání. Nyní bojujeme s nejistotou, co s námi bude," posteskl si velitel hrotovické stanice Michal Škoda s tím, že ve zhruba dvoutisícovém městě pracuje deset hasičů.

V celém kraji je u hasičského sboru 557 příslušníků. "A máme 35 občanských zaměstnanců," řekla mluvčí hasičů Petra Musilová.