Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

V Jihlavě se strhne boj o sestry. Vychovávat je chtějí hned dvě školy

  • 0
Kraj zvažuje, že v Jihlavě znovu zřídí vyšší odbornou školu zdravotnickou. Reaguje tím na fakt, že pro práci sestry v nemocnicích už nebude potřeba vysokoškolské vzdělání. Jenže ve městě už jedna škola sestry připravuje, jde o Vysokou školu polytechnickou.

Od září loňského roku leží na stole odboru školství krajského úřadu požadavek jihlavské Střední zdravotnické školy na vznik Vyšší odborné školy zdravotnické v Jihlavě (VOŠ).

Dokument však dosud zůstal takříkajíc u ledu. Kraj se nechtěl návrhem zabývat, dokud nebude jasná nová podoba zákona o vzdělávání zdravotníků.

Změny ve vzdělávání zdravotnických povolání

  • Obor zdravotnický asistent na středních zdravotnických školách se ruší. Nahradí jej obor praktická sestra.
  • Novela zákona nabízí zkrácené studium 4+1 na vyšších odborných školách. Absolventi středních zdravotnických škol mohou získat způsobilost všeobecné sestry ročním zkráceným studiem na VOŠ.
  • Vrací se specializace dětská sestra.
  • Zákon ruší celoživotní vzdělávání formou kreditů.

Novelu schválil minulý týden Senát. Nyní se čeká na podpis prezidenta. Podle návrhu by zákon měl začít platit od 1. září 2017.

Zdroj: novela zákona č. 96/2004 Sb

Právní úpravu však schválil před týdnem Senát, čeká se už jen na podpis prezidenta. Rozhoupat se v rozhodnutí, zda zdravotnickou VOŠ v Jihlavě ano, či ne, by měl v nejbližší době i Kraj Vysočina jakožto zřizovatel středních škol.

„Chceme to vyřešit co nejdříve,“ konstatovala radní kraje pro školství Jana Fialová.

Ministerstvo zdravotnictví si od změny systému vzdělávání slibuje stabilizaci zdravotnického personálu v nemocnicích. Novinka nabízí současným absolventům oboru zdravotnický asistent zkrácené studium ve formátu 4+1.

Pro samostatnou práci v nemocnici a lepší finanční ohodnocení tak už nebude zapotřebí vysokoškolský titul. Postačí maturita na střední zdravotní škole s následným ročním studiem na vyšší odborné škole.

Možnost vyššího vzdělání však v Jihlavě, jako jediné ze čtyř zdravotnických škol v kraji, chybí. O zřízení VOŠ její vedení i po měsících od podání žádosti nadále stojí.

Připravíme sestry pro jihlavskou nemocnici, plánuje škola

„Ve zkráceném studiu na VOŠ bychom se chtěli pokusit namotivovat a připravit studenty tak, aby nastoupili především do jihlavské nemocnice a neztráceli se nám mimo kraj. Naši absolventi míří za dalším studiem do Brna, Českých Budějovic a často se stává, že tam už zůstávají,“ řekla Marie Říhová, zástupkyně ředitele jihlavské Střední zdravotnické školy.

I náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný novelu kvituje s povděkem. „Neslibujeme si žádné velké zázraky, ale myslím, že alespoň v první fázi by nám to mohlo přinést více sester do nemocnic,“ pronesl náměstek.

Na pátek je na hejtmanství svoláno jednání, kde by se o dalším směřování školy mělo jednat. Zúčastnit by se jej měli vedle představitelů kraje i zástupci všech zdravotnických škol a nemocnic na Vysočině. „Chceme najít koncepční řešení. Osobně bych byl rád, kdyby se v rámci nějaké dohody jeden ročník VOŠ v Jihlavě otevřel,“ doplnil Novotný.

Zástupce vysoké školy k dnešnímu jednání nepozvali

Páteční schůzky se však nebude moci zúčastnit jeden z klíčových hráčů. A to zástupce Vysoké školy polytechnické v Jihlavě (VŠPJ), která nabízí hned několik bakalářských a magisterských oborů v oblasti zdravotnictví.

„Nechceme je z rozhodování o této problematice vynechat. VŠPJ, stejně jako kraj prostřednictvím zdravotnických škol, je poskytovatelem tohoto vzdělání. A my si takříkajíc musíme vykolíkovat hřiště,“ uvedla krajská radní pro oblast školství Jana Fialová.

„I když zřejmě v pátek přijmeme nějaké resumé, záležitost uzavřeme až po projednání s panem rektorem,“ dodala.

Novela zákona zřejmě neudělala příliš radosti právě vysokým školám. Ty mohou přijít o potenciální studenty. Rektor Václav Báča to však odmítá. „O konkurenci terciárního vzdělávání vyšší odbornou školou nemůže být řeč už jenom vzhledem k úrovni vzdělání,“ konstatoval.

Vysoká škola polytechnická nabízí bakalářské obory porodní asistentka, všeobecná zdravotní sestra a zdravotně sociální pracovník. Nedávno přibyly i magisterské obory komunitní péče v porodní asistenci a kvalita a bezpečná péče ve zdravotnictví.

Že by obě školy mohly vedle sebe bez problémů působit, si myslí náměstek hejtmana Vladimír Novotný: „Vošku by využila děvčata, která chtějí jít do nemocnice co nejrychleji pracovat. Ta, která chtějí dále studovat, by pokračovala na vysoké škole.“

Již v minulosti však byla polytechnika důvodem, proč bylo studium na Vyšší odborné škole zdravotnické v Jihlavě nejprve utlumeno a nakonec zcela zrušeno. Argumentem tehdy bylo: proč mít ve městě dvě podobné školy, ze kterých vycházejí absolventi se stejným zaměřením? Tuto otázku si budou muset na hejtmanství položit i nyní.