Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Školy se v Havlíčkově Brodě slučovat nebudou nejméně další dva roky

  • 0
Gymnázium i Střední zdravotnická škola a VOŠZ v Havlíčkově Brodě budou "žít" samostatně. Tamní zastupitelé oba vzdělávací ústavy podrželi a jednohlasně odmítli jejich krajem navrhované sloučení. Samostatně by měly školy i nadále fungovat minimálně další dva roky.

Půlhodinová diskuse na setkání brodských zastupitelů, během níž promluvili zástupci obou škol i někteří rodiče studentů, byla zbytečná. Zastupitelé měli už dávno před jednáním jasno. Slučování škol si ani jeden z pětadvaceti zastupitelů nepřál.

"Žádali jsme kraj o posouzení dopadu na vzdělání i na hospodaření škol po případném sloučení. Něco jsme obdrželi, něco ne. Obě školy jsou stabilizované, mají dostatek studentů. Sloučení by nemělo velký efekt, prostory ani učitelé by se neuspořili," uvedl místostarosta Ivan Kuželka.

Škola vychovává specializované psychiatrické sestry

Ten dále upozornil na tradici i význam obou škol. Zdravotnická škola má necelých 500 studentů, většinu v nástavbových oborech, kde vychovává mimo jiné i specializované psychiatrické sestry. Tento obor nabízí jako jedna ze dvou škol v celé republice. Bez problémů funguje i gymnázium, kam dochází dokonce tisícovka studentů a v klidu se daří naplnit třídy.

"Kdybychom měli studentů nedostatek, sloučení bych pochopila. Ale my jich máme plnou budovu, sotva se tam vejdeme. Sloučení by nebylo nikterak efektivní. Po pravdě, jeho důvody neznáme," pravila ředitelka zdravotnické školy Naděžda Vrbatová.

Ostře se proti krajskému záměru postavila i Renata Vosyková zastupující sdružení rodičů a přátel gymnázia. "Jednomyslně jsme se vyjádřili proti sloučení. Tento dokument podepsalo 1 201 rodičů a přátel školy," zdůraznila.

Učitelé i rodiče se obávali poklesu kvality výuky. "O kvalitu jde všem především. A k jejímu zvýšení sloučení nepomůže," souhlasil radní Tomáš Hermann.

Kraj už dříve ústy resortní radní Marie Kružíkové sliboval, že pokud město sloučení odmítne, upustí od něho. A to nyní bude i platit. "Budoucnost obou škol je tedy jasná, budou fungovat dál jako dosud," konstatovala.

Slučování může být zpět na stole už za dva roky

Nápad na sloučení vznikl společně s odstoupením ředitele gymnázia. Ten ze školy v červenci odešel z osobních důvodů. Kraj nechtěl vyhlašovat nové výběrové řízení, dokud nebude jasné, zda se gymnázium se zdravotnickou školou sloučí či nikoliv.

"Teď už konkurz na ředitele vyhlásíme. Nemáme žádné termíny, ale předpokládám, že by nastoupil nejpozději na začátku druhého pololetí," prohlásila Kružíková.

Jenže i v tom je drobný háček. Marie Kružíková bude chtít prosadit, aby byl ředitel jmenován pouze na dva roky. A poté mohou dohady o sloučení škol začít znovu. "Můžeme garantovat jen to, co bude do konce našeho volebního období. Po volbách se může stát cokoliv. Proto jen to dvouleté období," vysvětlila.

Navíc současná legislativa prakticky neumožňuje odvolat ředitele. I v tom by bylo dvouleté funkční období podle ní přínosné. "Pokud bude zřizovatel spokojen, může ředitel svou pozici obhájit," dodala krajská radní.

Zastupitel a člen školské rady Petr Libus takový postup považuje za nešťastný. "Je to čirý nesmysl. To stabilitě školy vůbec neprospěje," prohlásil. "Nevím, co by řešilo jmenování ředitele školy jen na dva roky," kroutila hlavou i zástupkyně ředitele gymnázia Danuše Vejrová.

O délce funkčního období nového ředitele rozhodnou krajští radní na jednom ze svých příštích zasedání.