Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školky se nafukují, ve Vyskytné dokonce předělají i sklep na třídu

  15:40aktualizováno  15:40
Mateřské školky na Vysočině jsou většinou přeplněné, pro mnoho dětí nezbývá místo. Nemají prostory a zařízení pro větší kapacitu. Některá zařízení proto chystají stavební úpravy, ve Vyskytné nad Jihlavou například přebudovávají sklep, aby mateřinka byla větší.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Největší problémy s místy ve školce má zřejmě Jihlava. Tam na podzim přibude 120 míst, ale ani to všechny zájemce neuspokojí. Nová místa se chystají v domově mládeže v ulici Na Stoupách, ve školce v Kollárově ulici a také v Antonínově Dole.

V únoru bude potom dokončena rekonstrukce školky v Jarní ulici a příští podzim město plánuje 150 míst navíc v Resslově ulici a v areálu Základní školy Nad Plovárnou.

Do Rantířova chodí rodiče z Jihlavy

Problémy s nedostatkem míst v mateřských školách se však týkají i mnoha ostatních měst a obcí na Vysočině. "Chodí k nám s dětmi i rodiče z Jihlavy. My se ale potřebujeme nejprve vyrovnat s přetlakem vlastních dětí," řekla místostarostka Rantířova Hana Bambulová.

Více dětí bude moci už od příštího roku chodit do Mateřské školy ve Vyskytné nad Jihlavou. "Po dohodě s rodiči jsme se rozhodli školku rozšířit o třináct míst," uvedl vyskytenský starosta Petr Böhm. Z původních 24 dětí se tak školka už od prvního září rozroste na 37.

Loni zažila školka velký přetlak dětí a musela jich mnoho odmítnout, letos už díky plánovanému rozšíření odmítat zájemce nemusela. Pro děti se rekonstruuje bývalý sklep školky. "Nevytvoříme sice plnohodnotnou třídu, ale v době největšího přetlaku pomůžeme mnoha rodičům," sdělila vedoucí školky Alena Komínková.

V Puklicích nabízeli místa dětem z krajského města

Opačnou situaci řešili v Puklicích. Dětí je tam málo, školka tedy nabídla místa těm jihlavským. Učitelka Miroslava Tarasová však upozornila, že teď už je školka kompletně zaplněná.

Babyboom ustává

Podle Českého statistického úřadu se na Vysočině narodilo nejvíce dětí v roce 2008 a právě tyto děti teď plní mateřské školy. Porodnost ale opět klesá a školky se tedy musí připravit na to, že za pár let mohou být nově vybudované prostory k ničemu.

"Kapacitu plánujeme rozšířit zhruba na pět let. Čekáme totiž, že se potom počet dětí opět sníží," uvedl starosta Vyskytné nad Jihlavou Böhm. Zrekonstruované prostory tam pak budou zřejmě sloužit jako šatny pro sportovce

Na Brodsku vzniknou nová místa například v Chotěboři. K jedné ze tří místních školek přibyla třída pro jednadvacet dětí. Podle ředitelky Jarmily Zezulákové to bylo nutné, loni totiž školka musela odmítat. Kapacitu tříd navyšují i v Třešti, kde se do školky letos přihlásilo 190 dětí.

S větším počtem dětí se potýkají rovněž v Telči. Rozšíření nebo vznik nové školky však na rozdíl od ostatních zatím naplánují. "Dětí se hlásí více, ale nejsou to žádná závratná čísla. Letos jsme jich odmítli jen devět, a to těch nejmladších," pravila ředitelka školky Blanka Hauzarová.

Na Třebíčsku je hodně dětí například v Okříškách. Školka tam musela žádat o výjimku, aby jí povolili otevřít třídy s větším množstvím dětí, než je obvyklé. "S výjimkou jsme si zatím vystačili, rozšiřovat nebudeme," zhodnotila situaci učitelka Dáša Tomanová.

Ve Valči je situace jiná. Přibývá tam dětí z rodin, které se nově do obce na strategickém místě poblíž Třebíče stěhují. "Letos jsme navýšili kapacitu o pět dětí, ale přistavovat jsme nic nemuseli," vysvětlil ředitel ZŠ a MŠ ve Valči Jan Nešpor.

.

Autoři:Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Dívenka prožívá hodiny dřiny v tělocvičně. Chce být jako ruská hvězda

Desetiletá rodačka z Jihlavy Tereza Suchá si před lety vybrala jako sport číslo...

Provazy, rozštěpy, přemety a dlouhé hodiny v tělocvičně. Přesně tak vypadají dny nadějné moderní gymnastky z Jihlavy....

Starých okresních značek jsou na autech stále tisíce. A vznikají i nové

Škoda Felicia

Už to bude 17 let, co si motoristé z Třebíčska, Žďárska, Havlíčkobrodska i Pelhřimovska museli zvyknout, že místo svých...

Do vyřešení záhady tygřích mláďat zůstane pavilon o víkendech zavřený

Brzy se z těchto dvou tygříků mohou stát největší hvězdy v jihlavské zoo....

Jsou to kluci, nebo holky? Nebo dokonce páreček? Tyto otázky vrtají hlavou návštěvníkům jihlavské zoologické zahrady i...

Najdete na iDNES.cz