Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školky se nafukují, ve Vyskytné dokonce předělají i sklep na třídu

  15:40aktualizováno  15:40
Mateřské školky na Vysočině jsou většinou přeplněné, pro mnoho dětí nezbývá místo. Nemají prostory a zařízení pro větší kapacitu. Některá zařízení proto chystají stavební úpravy, ve Vyskytné nad Jihlavou například přebudovávají sklep, aby mateřinka byla větší.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Největší problémy s místy ve školce má zřejmě Jihlava. Tam na podzim přibude 120 míst, ale ani to všechny zájemce neuspokojí. Nová místa se chystají v domově mládeže v ulici Na Stoupách, ve školce v Kollárově ulici a také v Antonínově Dole.

V únoru bude potom dokončena rekonstrukce školky v Jarní ulici a příští podzim město plánuje 150 míst navíc v Resslově ulici a v areálu Základní školy Nad Plovárnou.

Do Rantířova chodí rodiče z Jihlavy

Problémy s nedostatkem míst v mateřských školách se však týkají i mnoha ostatních měst a obcí na Vysočině. "Chodí k nám s dětmi i rodiče z Jihlavy. My se ale potřebujeme nejprve vyrovnat s přetlakem vlastních dětí," řekla místostarostka Rantířova Hana Bambulová.

Více dětí bude moci už od příštího roku chodit do Mateřské školy ve Vyskytné nad Jihlavou. "Po dohodě s rodiči jsme se rozhodli školku rozšířit o třináct míst," uvedl vyskytenský starosta Petr Böhm. Z původních 24 dětí se tak školka už od prvního září rozroste na 37.

Loni zažila školka velký přetlak dětí a musela jich mnoho odmítnout, letos už díky plánovanému rozšíření odmítat zájemce nemusela. Pro děti se rekonstruuje bývalý sklep školky. "Nevytvoříme sice plnohodnotnou třídu, ale v době největšího přetlaku pomůžeme mnoha rodičům," sdělila vedoucí školky Alena Komínková.

V Puklicích nabízeli místa dětem z krajského města

Opačnou situaci řešili v Puklicích. Dětí je tam málo, školka tedy nabídla místa těm jihlavským. Učitelka Miroslava Tarasová však upozornila, že teď už je školka kompletně zaplněná.

Babyboom ustává

Podle Českého statistického úřadu se na Vysočině narodilo nejvíce dětí v roce 2008 a právě tyto děti teď plní mateřské školy. Porodnost ale opět klesá a školky se tedy musí připravit na to, že za pár let mohou být nově vybudované prostory k ničemu.

"Kapacitu plánujeme rozšířit zhruba na pět let. Čekáme totiž, že se potom počet dětí opět sníží," uvedl starosta Vyskytné nad Jihlavou Böhm. Zrekonstruované prostory tam pak budou zřejmě sloužit jako šatny pro sportovce

Na Brodsku vzniknou nová místa například v Chotěboři. K jedné ze tří místních školek přibyla třída pro jednadvacet dětí. Podle ředitelky Jarmily Zezulákové to bylo nutné, loni totiž školka musela odmítat. Kapacitu tříd navyšují i v Třešti, kde se do školky letos přihlásilo 190 dětí.

S větším počtem dětí se potýkají rovněž v Telči. Rozšíření nebo vznik nové školky však na rozdíl od ostatních zatím naplánují. "Dětí se hlásí více, ale nejsou to žádná závratná čísla. Letos jsme jich odmítli jen devět, a to těch nejmladších," pravila ředitelka školky Blanka Hauzarová.

Na Třebíčsku je hodně dětí například v Okříškách. Školka tam musela žádat o výjimku, aby jí povolili otevřít třídy s větším množstvím dětí, než je obvyklé. "S výjimkou jsme si zatím vystačili, rozšiřovat nebudeme," zhodnotila situaci učitelka Dáša Tomanová.

Ve Valči je situace jiná. Přibývá tam dětí z rodin, které se nově do obce na strategickém místě poblíž Třebíče stěhují. "Letos jsme navýšili kapacitu o pět dětí, ale přistavovat jsme nic nemuseli," vysvětlil ředitel ZŠ a MŠ ve Valči Jan Nešpor.

.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

ČSSD nebo ODS? Politické osobnosti značky svých stran raději schovaly

Radovan Necid, bývalý starosta Velkého Meziříčí

Michal Šmarda a Radovan Necid. Tyto dvě politické osobnosti v desetitisícových městech nekandidují v letošních...

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Za 53 milionů postaví novou školku. Dětem v ní chtějí vařit i bez lepku

Ilustrační snímek

V Havlíčkově Brodě vyroste další, zcela nová mateřská škola. Zastupitelé města schválili podání žádosti o dotaci....

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz