Školní rok začal i pro vězenkyně ve Světlé nad Sázavou. Ty se budou učit v

Školní rok začal i pro vězenkyně ve Světlé nad Sázavou. Ty se budou učit v oboru kuchař - čišník. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Škola začala i za mřížemi, kde odsouzené naučí vařit

  • 1
Věznice ve Světlé nad Sázavou spolu s jihlavskou střední školou zřídila učební obor pro odsouzené. Až opustí brány vězení, budou mít v ruce výuční list. To jim má usnadnit návrat do běžného života i do práce.

Když měla tu možnost se něco naučit, doslova ji zazdila. Místo střední školy ji zajímaly drogy. Kvůli nim skončila ve vězení. "Teď jsem moc ráda, že mi věznice nabídla druhou šanci," říká upřímně Andrea Skřipková.

Je jednou ze 21 vězeňkyň, které dostanou možnost vystudovat střední školu za mřížemi. Věznice ve Světlé zřídila ve spolupráci s jihlavskou střední školou obchodu a služeb tříletý učební obor kuchař - číšník.

Odsouzené v pondělí poprvé usedly do lavic zřízených v areálu věznice. "Řada vězeňkyň má jen základní vzdělání. Když od nás odcházejí, jen těžko se vrátí do běžného života a najdou si tam zaměstnání. My jim v tom chceme pomoci. S výučním listem mají šanci na návrat i na trhu práce," vysvětlila ředitelka věznice Iva Prachařová.

"Je to velká prevence recidivy trestné činnosti," dodala mluvčí věznice Eva Hodná.

Jednička s hvězdičkou

"Rok a půl jsme hledali cestu. Grantů je ve vězeňství málo, toto nám vyplynulo jako jediné řešení. Zřídili jsme tu odloučené pracoviště a z vězeňkyň jsou naše studentky," popsal ředitel školy František Číhal. "V oboru kuchař-číšník je relativně dost volných míst, absolventky by mohly najít uplatnění."

O studium byl ve vězení velký zájem, ředitelství to však neumožnilo všem. "Studentky musely splňovat intelektuální předpoklady, mít ukončené základní vzdělání a odpykávat si minimálně tříletý trest, aby tady docházku ukončily," upřesnila Hodná.

"Věznici ve Světlé za to dávám jedničku s hvězdičkou. Seděla jsem i v Opavě a tam nic pro odsouzené nebylo. Za všechny děkuju," prohlásila začínající studentka Monika Bandyová. "S oborem nemám problém, chtěla bych být v budoucnu servírka. Moc se na to těším," přidala se i Skřipková.

Odsouzené školu vítají i proto, že to bude změna vězeňského stereotypu. "Konečně to bude něco jiného než sedět na patře na chodbě," ocenila Skřipková.

"Čas se tady vleče. Doufáme, že výuka nám to tady pomůže překonat," doplnila Jitka Michálková.

Na vzorné učení mají metody

Vězeňkyně budou učit vychovatelé. Nejen teorii vaření a praxi ve vězeňské kuchyni, ale i třeba češtinu, matematiku, angličtinu nebo počítače, kterými kraj učebnu vybavil.

Výuku zahájil hejtman Jiří Běhounek. "Je zvláštní zahajovat školní rok mezi prvňáčky a pak mezi prvňáky ve vězení," uvedl.

"Těším se. Chtěl bych, aby odsouzené udělaly něco pro svoji budoucnost. Bude to ale něco jiného než běžná výuka na škole," říká vychovatel a budoucí lektor angličtiny a počítačů Lukáš Mrklas.

Že se ženám nebude do učení chtít, toho se nebojí. "Tady ve věznici máme metody, jak je přinutit. Jsou tady čtyřiadvacet hodin denně, což je něco jiného než žák ve škole," usmívá se.