Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škola si účtuje 30 korun za hlídání dětí. Ministerstvo nesouhlasí

  8:56aktualizováno  8:56
Žáci prvního stupně základní školy v Pelhřimově platí vzdělávacímu zařízení poplatek za to, že je učitel ohlídá během volné hodiny. Stačí tento dozor nazvat družinou. Nápad se ale ministerstvu školství nelíbí a vysvětlit si ho nechá i pelhřimovský městský úřad, který školu zřizuje.

Během volné hodiny učitel děti pohlídá a připraví pro ně program. Základní škola za to chce po rodičích 30 korun. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Třicet korun za dozor (družinu) nad dětmi o volné hodině mezi vyučováním. To je poplatek pro rodiče, který si stanovila základní škola v ulici Osvobození v Pelhřimově. Kdo chce, může ho zaplatit a mít jistotu, že děti mají nejen vyžití, ale i hlídání. Kdo ne, může zvolit možnost neplacenou, kdy učitel žáka pohlídá například ve třídě, přičemž si třeba opravuje písemky.

"Děti mají jednu volnou hodinu třikrát do týdne. To vychází na hlídání dvanáctkrát do měsíce. A za to chceme třicet korun. Záleží, jak se postaví rozvrh, někdy děti mají místo tří dvě volné hodiny. A podobné účtování mají určitě i jiné školy. Každá si to může nastavit," vysvětlila ředitelka Vladimíra Madroňová s tím, že rodiče souhlas s placením poplatku schvalují podpisem úředního dokumentu.

Nedávno šéfka školy řešila případ nespokojeného rodiče, který loni v září přihlásil do družiny dvojčata. "V březnu se ozval, že nechce nic platit, že je naše povinnost mu hlídat děti. Tak jsem mu navrhla, že zařídím bezplatný dozor. Od dubna mu tak děti hlídáme zdarma, družinu vypověděl," vysvětluje Madroňová a připomíná, že bezplatnou službu mohou rodiče dětí využít. Jde však o to, že v družině mají žáci vyžití, kdežto bezplatný dozor je opravdu jen ten dozor.

Škole hrozí, že bude muset poplatek rodičům vracet

Podle ministerstva školství není požadování úplaty v pořádku. "Poplatek za dozor vykonávaný o přestávkách v době vyučování je vybírán neoprávněně," říká mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

A věc řeší rovněž pelhřimovský odbor školství. "Shromažďuji podklady pro jednání s paní ředitelkou. Tyto věci pak řeší rada města, " uvedl vedoucí odboru Bohumil Kovanda, podle kterého se třicetikoruna vybírá od začátku školního roku.

Zatím není jasné, zda se peníze budou rodičům vracet. "To je v jednání, musíme zjistit, kolik takových případů je," konstatuje Kovanda.

Podle pelhřimovského místostarosty Pavla Pípala, který má ve městě na starost školství, je poplatek v pořádku. "Paní ředitelka mi to vysvětlila, nemám nic proti. Pokud mají děti delší přestávku, buď rodiče podepíší souhlas, že mohou ze školy po dobu volna mezi vyučováním ven dělat si, co chtějí, než se vrátí na hodinu. Nebo si rodiče nepřejí, aby byly bez dozoru venku. A pro tento případ musela škola zaměstnat další dozor, který se dětem po tu dobu věnuje," říká

 "Navíc obě strany mají podepsanou úmluvu. Ale pokud rodiče budou mít zájem věc řešit, rád se s nimi sejdu," doplňuje Pípal.

Hrajeme s klukama fotbal, popisuje "družinu" devítiletý školák

"U vyučujících máte přímou vyučovací povinnost, a pak je nepřímá vyučovací povinnost, to je to ostatní, i ty dozory, které se nezpoplatňují," vysvětluje vedoucí odboru školství Kovanda. Podle něj se ani dozor na obědě nemůže zpoplatňovat. "Budu tedy požadovat vysvětlení, za jakou službu si škola nechává platit 30 korun," dodává.

Dozor totiž ve školství oproti družině zpoplatňován není. Otázka je, jaká vznikne situace, když se tomu dozoru začne říkat družina...

"Nejde o dozor, jde o družinu," oponuje totiž ředitelka Madroňová nařčení z vybírání neregulérního poplatku. Podle ní děti v družině potřebují různé pomůcky, třeba na malování. A i na ty má být poplatek od rodičů určen.

A co na celou věc říkají ostatní rodiče? "Pokud bych si mohla vybrat, tak bych volila družinu zdarma. I když třicet korun není tolik, a pokud by to znamenalo lepší péči, tak to za to dám," míní Michaela Bezděková z Pelhřimova.

"Já do té družiny chodím," říká devítiletý chlapec z Putimova. A jak se mu tam líbí? "Dobře. Hrajem s klukama fotbal," podotkl tmavovlasý hoch spokojeně.
Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Najdete na iDNES.cz