Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škola si účtuje 30 korun za hlídání dětí. Ministerstvo nesouhlasí

  8:56aktualizováno  8:56
Žáci prvního stupně základní školy v Pelhřimově platí vzdělávacímu zařízení poplatek za to, že je učitel ohlídá během volné hodiny. Stačí tento dozor nazvat družinou. Nápad se ale ministerstvu školství nelíbí a vysvětlit si ho nechá i pelhřimovský městský úřad, který školu zřizuje.

Během volné hodiny učitel děti pohlídá a připraví pro ně program. Základní škola za to chce po rodičích 30 korun. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Třicet korun za dozor (družinu) nad dětmi o volné hodině mezi vyučováním. To je poplatek pro rodiče, který si stanovila základní škola v ulici Osvobození v Pelhřimově. Kdo chce, může ho zaplatit a mít jistotu, že děti mají nejen vyžití, ale i hlídání. Kdo ne, může zvolit možnost neplacenou, kdy učitel žáka pohlídá například ve třídě, přičemž si třeba opravuje písemky.

"Děti mají jednu volnou hodinu třikrát do týdne. To vychází na hlídání dvanáctkrát do měsíce. A za to chceme třicet korun. Záleží, jak se postaví rozvrh, někdy děti mají místo tří dvě volné hodiny. A podobné účtování mají určitě i jiné školy. Každá si to může nastavit," vysvětlila ředitelka Vladimíra Madroňová s tím, že rodiče souhlas s placením poplatku schvalují podpisem úředního dokumentu.

Nedávno šéfka školy řešila případ nespokojeného rodiče, který loni v září přihlásil do družiny dvojčata. "V březnu se ozval, že nechce nic platit, že je naše povinnost mu hlídat děti. Tak jsem mu navrhla, že zařídím bezplatný dozor. Od dubna mu tak děti hlídáme zdarma, družinu vypověděl," vysvětluje Madroňová a připomíná, že bezplatnou službu mohou rodiče dětí využít. Jde však o to, že v družině mají žáci vyžití, kdežto bezplatný dozor je opravdu jen ten dozor.

Škole hrozí, že bude muset poplatek rodičům vracet

Podle ministerstva školství není požadování úplaty v pořádku. "Poplatek za dozor vykonávaný o přestávkách v době vyučování je vybírán neoprávněně," říká mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

A věc řeší rovněž pelhřimovský odbor školství. "Shromažďuji podklady pro jednání s paní ředitelkou. Tyto věci pak řeší rada města, " uvedl vedoucí odboru Bohumil Kovanda, podle kterého se třicetikoruna vybírá od začátku školního roku.

Zatím není jasné, zda se peníze budou rodičům vracet. "To je v jednání, musíme zjistit, kolik takových případů je," konstatuje Kovanda.

Podle pelhřimovského místostarosty Pavla Pípala, který má ve městě na starost školství, je poplatek v pořádku. "Paní ředitelka mi to vysvětlila, nemám nic proti. Pokud mají děti delší přestávku, buď rodiče podepíší souhlas, že mohou ze školy po dobu volna mezi vyučováním ven dělat si, co chtějí, než se vrátí na hodinu. Nebo si rodiče nepřejí, aby byly bez dozoru venku. A pro tento případ musela škola zaměstnat další dozor, který se dětem po tu dobu věnuje," říká

 "Navíc obě strany mají podepsanou úmluvu. Ale pokud rodiče budou mít zájem věc řešit, rád se s nimi sejdu," doplňuje Pípal.

Hrajeme s klukama fotbal, popisuje "družinu" devítiletý školák

"U vyučujících máte přímou vyučovací povinnost, a pak je nepřímá vyučovací povinnost, to je to ostatní, i ty dozory, které se nezpoplatňují," vysvětluje vedoucí odboru školství Kovanda. Podle něj se ani dozor na obědě nemůže zpoplatňovat. "Budu tedy požadovat vysvětlení, za jakou službu si škola nechává platit 30 korun," dodává.

Dozor totiž ve školství oproti družině zpoplatňován není. Otázka je, jaká vznikne situace, když se tomu dozoru začne říkat družina...

"Nejde o dozor, jde o družinu," oponuje totiž ředitelka Madroňová nařčení z vybírání neregulérního poplatku. Podle ní děti v družině potřebují různé pomůcky, třeba na malování. A i na ty má být poplatek od rodičů určen.

A co na celou věc říkají ostatní rodiče? "Pokud bych si mohla vybrat, tak bych volila družinu zdarma. I když třicet korun není tolik, a pokud by to znamenalo lepší péči, tak to za to dám," míní Michaela Bezděková z Pelhřimova.

"Já do té družiny chodím," říká devítiletý chlapec z Putimova. A jak se mu tam líbí? "Dobře. Hrajem s klukama fotbal," podotkl tmavovlasý hoch spokojeně.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Najdete na iDNES.cz