Deváťáci z Jemnice dorazili na soutěž i v dobových kostýmech. | foto: archiv zsjemnice.cz

Škola hájí před inspekcí žáky v roli Hitlerjugend, podpořil ji starosta

  • 127
Zástupci České školní inspekce ve středu vyrazili na základní školu do Jemnice. Prošetřují účast skupiny žáků na červnové vědomostní soutěži v Třebíči. Jemnickou školu reprezentovalo družstvo chlapců s názvem Hitlerjugend Jamnitz a páskami s hákovým křížem na rukávech.

Právě výběr kontroverzního názvu pro šestici deváťáků, kteří se po třebíčském zámku při prezentaci týmu pohybovali v dobových kostýmech nacistické mládežnické organizace, bude ředitel školy Zdeněk Hirt před inspekcí obhajovat.

„Zaměříme se na tři roviny. Tou první je šetření stížnosti, kterou jsme v souvislosti s touto prezentací dostali. Druhou bude potom kontrola, zda nedošlo k porušení předpisů vzdělávání, a třetí zahrne hodnocení vzdělání jako takového,“ vysvětluje postup inspekce náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Podle něj bude závěr šetření znám zhruba do měsíce. „Myslím, že k tomu dojde i dřív, ale nevíme, na co všechno narazíme. Rezervu jsme si dali už jen proto, že netušíme, kdy budeme moci vystoupení projednat se všemi aktéry,“ upozorňuje, že hovořit chtějí inspektoři se všemi, kteří měli se soutěží co do činění.

Ještě před příjezdem inspekce požádal o vysvětlení ředitele základní školy také starosta Jemnice Miroslav Nevěčný. A podle něj nepochybil. „Je to naprosto jasná věc. Potvrdilo se to, co jsem si myslel. Nešlo o žádnou propagaci fašismu, vše bylo v souladu s regulemi soutěže,“ má jasno po rozhovoru s Hirtem hlavní představitel města.

Ředitel prožil perný týden, jako by prázdniny nebyly

„Chápu, že lidi, kteří hrůznost nacismu prožili, nebo měli někoho takového v rodině, se na věc mohou dívat jinak, ale je to 70 let stará záležitost. A podle mě je v pořádku, tedy pokud se mladým tehdejší doba dobře podá, že se s tím i takto pracuje. Chtělo to odvahu a já tento tým respektuji,“ dodává Nevěčný.

Deváťáci z Jemnice dorazili na soutěž i v dobových kostýmech.

Podobně se podle něj k záležitosti staví také ostatní členové radnice. „Za ředitelem školy všichni plně stojíme,“ přesvědčuje starosta. „Možná až na pár výkřiků. Tady je spíš smutné to, že někteří diskutující začali napadat ty konkrétní žáky. Což je samozřejmě hloupé. Jsou to děti a pro ně to může být hodně stresující záležitost,“ hlásí.

I to byl prý jeden z důvodů, proč škola nakonec pochvalný článek o úspěchu týmu, který v Dějepravném soutěžení obsadil třetí místo a navíc získal cenu pro nejsympatičtější družstvo, stáhla.

„Pan ředitel mi řekl, že ten poslední týden prázdnin, kdy se média začala o školu zajímat, byl pro něj tak perný, že ho doslova vyšťavil. Jako by prý ani žádné prázdniny nebyly,“ prozrazuje Nevěčný.

Fotka s daným komentářem nepůsobila šťastně

Stažení článku a fotografií chlapců v kostýmech Hitlerjugend mimochodem uvítal i Andrys. „Budilo to řadu emocí,“ přiznává náměstek ústředního školního inspektora.

„Fotka dětí v uniformě Hitlerjugend s komentářem: Děkujeme za vzornou reprezentaci, opravdu nepůsobí šťastně. Byť hned nemusíme ty lidi podezírat z nějakých zvráceností. Každopádně minimálně po téhle stránce to ze strany školy nebylo dobře zvládnuté,“ dodává.

A stejného názoru je také zástupce Ústavu pro studium totalitních režimů Jan Machala. „Jestliže členové jednoho z týmů nastoupili všichni v kostýmu s hákovým křížem a navíc si zvolili název „Hitlerjugend Jamnitz“, tak je to minimálně projevem nevkusu a nedostatku smyslu pro nadsázku. A zdá se, že ani pedagogové z jejich školy nedomysleli celý kontext takového převleku a možné pohoršení, které může vyvolat,“ tvrdí.

Každopádně ani on si nemyslí, že by šlo o projev sympatií k nacismu. „Neznám přesně pravidla soutěže, takže nevím, proč organizátoři zrovna toto družstvo vyhlásili nejsympatičtějším, avšak úkoly, které soutěžící nutí vcítit se například do role pronásledovaných židů, museli podstoupit všichni bez rozdílu. Takže doufejme, že podobná, byť jen zahraná zkušenost připravila členy nejen jemnického týmu o všechny možné sympatie k hitlerovským organizacím,“ doplňuje Machala.