Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škola hájí před inspekcí žáky v roli Hitlerjugend, podpořil ji starosta

  15:41aktualizováno  15:41
Zástupci České školní inspekce ve středu vyrazili na základní školu do Jemnice. Prošetřují účast skupiny žáků na červnové vědomostní soutěži v Třebíči. Jemnickou školu reprezentovalo družstvo chlapců s názvem Hitlerjugend Jamnitz a páskami s hákovým křížem na rukávech.

Deváťáci z Jemnice dorazili na soutěž i v dobových kostýmech. | foto: archiv zsjemnice.cz

Právě výběr kontroverzního názvu pro šestici deváťáků, kteří se po třebíčském zámku při prezentaci týmu pohybovali v dobových kostýmech nacistické mládežnické organizace, bude ředitel školy Zdeněk Hirt před inspekcí obhajovat.

„Zaměříme se na tři roviny. Tou první je šetření stížnosti, kterou jsme v souvislosti s touto prezentací dostali. Druhou bude potom kontrola, zda nedošlo k porušení předpisů vzdělávání, a třetí zahrne hodnocení vzdělání jako takového,“ vysvětluje postup inspekce náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Podle něj bude závěr šetření znám zhruba do měsíce. „Myslím, že k tomu dojde i dřív, ale nevíme, na co všechno narazíme. Rezervu jsme si dali už jen proto, že netušíme, kdy budeme moci vystoupení projednat se všemi aktéry,“ upozorňuje, že hovořit chtějí inspektoři se všemi, kteří měli se soutěží co do činění.

Ještě před příjezdem inspekce požádal o vysvětlení ředitele základní školy také starosta Jemnice Miroslav Nevěčný. A podle něj nepochybil. „Je to naprosto jasná věc. Potvrdilo se to, co jsem si myslel. Nešlo o žádnou propagaci fašismu, vše bylo v souladu s regulemi soutěže,“ má jasno po rozhovoru s Hirtem hlavní představitel města.

Ředitel prožil perný týden, jako by prázdniny nebyly

„Chápu, že lidi, kteří hrůznost nacismu prožili, nebo měli někoho takového v rodině, se na věc mohou dívat jinak, ale je to 70 let stará záležitost. A podle mě je v pořádku, tedy pokud se mladým tehdejší doba dobře podá, že se s tím i takto pracuje. Chtělo to odvahu a já tento tým respektuji,“ dodává Nevěčný.

Deváťáci z Jemnice dorazili na soutěž i v dobových kostýmech.

Deváťáci z Jemnice dorazili na soutěž i v dobových kostýmech.

Podobně se podle něj k záležitosti staví také ostatní členové radnice. „Za ředitelem školy všichni plně stojíme,“ přesvědčuje starosta. „Možná až na pár výkřiků. Tady je spíš smutné to, že někteří diskutující začali napadat ty konkrétní žáky. Což je samozřejmě hloupé. Jsou to děti a pro ně to může být hodně stresující záležitost,“ hlásí.

I to byl prý jeden z důvodů, proč škola nakonec pochvalný článek o úspěchu týmu, který v Dějepravném soutěžení obsadil třetí místo a navíc získal cenu pro nejsympatičtější družstvo, stáhla.

„Pan ředitel mi řekl, že ten poslední týden prázdnin, kdy se média začala o školu zajímat, byl pro něj tak perný, že ho doslova vyšťavil. Jako by prý ani žádné prázdniny nebyly,“ prozrazuje Nevěčný.

Fotka s daným komentářem nepůsobila šťastně

Stažení článku a fotografií chlapců v kostýmech Hitlerjugend mimochodem uvítal i Andrys. „Budilo to řadu emocí,“ přiznává náměstek ústředního školního inspektora.

„Fotka dětí v uniformě Hitlerjugend s komentářem: Děkujeme za vzornou reprezentaci, opravdu nepůsobí šťastně. Byť hned nemusíme ty lidi podezírat z nějakých zvráceností. Každopádně minimálně po téhle stránce to ze strany školy nebylo dobře zvládnuté,“ dodává.

A stejného názoru je také zástupce Ústavu pro studium totalitních režimů Jan Machala. „Jestliže členové jednoho z týmů nastoupili všichni v kostýmu s hákovým křížem a navíc si zvolili název „Hitlerjugend Jamnitz“, tak je to minimálně projevem nevkusu a nedostatku smyslu pro nadsázku. A zdá se, že ani pedagogové z jejich školy nedomysleli celý kontext takového převleku a možné pohoršení, které může vyvolat,“ tvrdí.

Každopádně ani on si nemyslí, že by šlo o projev sympatií k nacismu. „Neznám přesně pravidla soutěže, takže nevím, proč organizátoři zrovna toto družstvo vyhlásili nejsympatičtějším, avšak úkoly, které soutěžící nutí vcítit se například do role pronásledovaných židů, museli podstoupit všichni bez rozdílu. Takže doufejme, že podobná, byť jen zahraná zkušenost připravila členy nejen jemnického týmu o všechny možné sympatie k hitlerovským organizacím,“ doplňuje Machala.Nejčtenější

Havarované auto srazilo dělníka na D1 u Humpolce, na místě zemřel

Při nehodě na D1 u Humpolce jedno z aut vjelo do středového pásu a srazilo...

Dálnice D1 z Prahy na Brno byla před Humpolcem několik hodin uzavřená. Provoz zastavila tragická nehoda. Na 87....

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...

Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Mladý řidič nezvládl předjíždění, po nárazu do stromu uhořeli dva lidé

Při tragické nehodě nedaleko Chotěboře ve voze uhořeli dva mladí lidé.

Dva mladí lidé zahynuli v neděli v podvečer při tragické nehodě na Havlíčkobrodsku. Osobní auto při předjíždění...

Další z rubriky

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Před půlstoletím vznikla Noc nevěsty, hvězdní herci byli 20 let v trezoru

Jana Brejchová při natáčení filmu v Havlíčkově Borové.

Lidé z Havlíčkovy Borové si po roce 1968 přes dvacet let mysleli, že hvězdně obsazený film Noc nevěsty z jejich obce už...

Řidič pod vlivem drog ztrácel na D1 krabicová vína, dostal rok a půl vězení

Z poškozeného návěsu se vysypal náklad, krabicové víno zatarasilo dálnici.

Krajský soud v Brně vynesl pravomocný rozsudek nad řidičem, který loni v létě pod vlivem drog vysypal z kamionu náklad...

Najdete na iDNES.cz