Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalá škola se promění v azylový dům. Potřeba budou desítky milionů

  8:46aktualizováno  8:46
Sedm let trvalo, než našla havlíčkobrodská radnice nové využití pro budovu bývalé obchodní akademie na křižovatce ulic Štáflova a Boženy Němcové. V budoucnu by v ní měl sídlit azylový dům pro matky s dětmi. Pokud město získá peníze z dotací, nechá školu přestavět.

Z budovy bývalé obchodní akademie (snímek je z ledna 2017) by se dle rozhodnutí městských zastupitelů měl stát azylový dům pro matky s dětmi. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

V budově na rohu ulic Štáflova a Boženy Němcové v centru Brodu se přestalo učit v roce 2010. Od té doby se radnice zhruba sto let starý dům snažila opakovaně pronajmout či prodat. Zpočátku se zdálo, že to nebude problém. První nájemce však v komplexu způsobil škodu a odešel. Najít nového už se nepodařilo.

Na tom, že by se do ní v budoucnu měl přestěhovat azylový dům pro matky s dětmi, se shodla velká většina z pětadvaceti zastupitelů. Pro zvedlo ruku šestnáct z nich.

„Hledali jsme možnosti, jak budovu využít. Nakonec jsme zvažovali dvě varianty. Jednou bylo přebudovat bývalou školu na polyfunkční bytový dům, druhou byl azylový dům. Smysl druhé varianty prokázaly zpracované studie,“ řekl místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

O vítězné variantě rozhodla šance na získání dotace

Pro potřeby azylového domu však bude potřeba celý objekt kompletně přestavět. Prozatím odhadované náklady hovoří o investici za 79 milionů korun.

„Azylový dům je v podstatě zdravotnické zařízení, které musí splňovat přísnější předpisy. Znamenalo by to třeba interiéry kompletně vybourat a protipožární příčky a stropy vybudovat znovu,“ vysvětlil Honzárek.

I proto si brodští zastupitelé dali do usnesení, že by se do přestavby pustili pouze v případě získání až devadesátiprocentní dotace. „Programy na to jsou. Bez dotace bychom tolik investovat nemohli,“ poznamenal místostarosta.

Druhou zvažovanou variantou byl bytový dům. Budova s vysokými stropy a okny by si v tom případě vyžádala přestavbu s náklady vypočtenými na 66 milionů korun. Žádnou dotaci by ale na tento způsob využití momentálně radnice čerpat nemohla. I proto ve vedení města zvítězila varianta azylového domu.

Pro knihovnu to nešlo, galerii tam nechtěla, spolky na ni nemají

Opozice však vůči takovému postupu „buď - anebo“ měla značné výhrady. „Budova se pro takové využití nehodí. Z velkých a vysokých místností dělat malé byty je zbytečné. Jsou to prostory, které by mohlo využít muzeum, galerie nebo by mohly sloužit pro schůzky nejrůznějších spolků či k divadelním zkouškám ochotníků,“ argumentoval Jiří Čáslavský (Změna pro Havlíčkův Brod).

Na to hned odpověděl radní Ivan Kuželka (SNK - Broďáci). „Zřídit tam krajskou knihovnu nešlo, galerie budovu nechtěla a pro spolky by pouhá správa budovy byla ekonomicky neúnosná,“ řekl.

Komunistickým zastupitelům vadilo, že se posuzují jen dvě finální varianty. „Máme udělat rozhodnutí, ale nikdy jsme neviděli žádné jiné varianty. Pro nás je v obou případech ekonomická analýza nepřijatelná,“ prohlásil Zdeněk Dobrý.

S nápadem přestěhovat do bývalé obchodní akademie azylový dům přišlo vedení města už na sklonku minulého roku. Tehdy argumentovalo připravovanou novelou zákona o sociálních službách. Ta mimo jiné zpřísňuje podmínky pro provoz azylových domů a ten současný brodský by je už nesplnil.

Nové byty by vyhovovaly novele, zvýšila by se i kapacita

„Současný azylový dům v Příčné ulici by například nesplnil vnitřní uspořádání budovy. Podle zákona by musel mít každý pokoj vlastní kuchyňku. Nyní máme společnou kuchyň pro šest bytů,“ vysvětlila ředitelka Oblastní charity, která azylový dům provozuje, Anna Blažková.

Jenže ačkoliv už na jaře novela zákona prošla vládou, poslanecká sněmovna ho do dnešního dne neschválila. A pro zastupitele KSČM proto není důvod tak náročnou přestavbu v Brodě plánovat.

„Možná bude někdy nový zákon, možná bude azylový dům nevyhovující, možná bude nějaká dotace. Je to všechno možná, všechno je na vodě,“ prohlásil Zdeněk Dobrý.

Pro brodskou charitu by však přestěhování služby do bývalé obchodní akademie znamenalo ještě jednu podstatnou věc. Zhruba na dvojnásobek by mohla navýšit kapacitu azylového domu.

„Velice by nám to pomohlo ke změně určitých provozních a personálních záležitostí,“ dodala Anna Blažková. V současném azylovém domě najde střechu nad hlavou nejvýše šest maminek s dětmi.Nejčtenější

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

Při festivalu na Vysočině zemřel pětiletý chlapec, spadl pod kola vláčku

Pětileté dítě vypadlo z vláčku.

Rodinný festival v zábavním areálu Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem poznamenala tragická událost. Pětiletý...Malování na poníky dětem dovolily brigádnice, Šikland jim dal výpovědi

Při rodinném festivalu Blue Style Prima Fest v Šiklandu ve Zvoli u Penštejna...

Víkendové malování na poníky v areálu Šiklova mlýna, které pobouřilo veřejnost, nebylo oficiální součástí programu....

Kvůli falešnému svědectví hledá Šikland lidi, kteří tragickou nehodu viděli

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Zábavní areál Šikland hledá skutečné svědky, kteří byli u sobotní tragické nehody. Pod koly výletního vláčku tam zemřel...

Nejbezpečněji je na Vysočině, kriminalitě vévodí velká města

Kriminalita v České republice

V Česku je ročně nahlášeno v průměru 280 tisíc trestných činů. Nejvíce jich policie řeší hlavně ve velkých městech a...

Další z rubriky

Na minipivovar se složilo 17 kamarádů, první várku vyprodali za den

První hektolitry piva Hejkal uvařil Tomáš Petr (na snímku) se svými kamarády a...

Po 111 letech se v Novém Městě na Moravě opět začíná vařit pivo. Parta kamarádů se rozhodla splnit si sen a chodit do...

Jdete si zaběhat? Tak zaplaťte. Vstup na nové ovály stojí i stokoruny

Úterní odpoledne je vyhrazeno na hřišti u ZŠ Osvobození v Pelhřimově těm, kteří...

Jsou vybudovaná z veřejných peněz, stála i mnoho milionů korun, ale veřejnost má dost často smůlu. Na nově vybudovaná...

Krčála spolustraníci drží. Bude-li chtít, šéfem ČSSD na Vysočině zůstane

Končící ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD

Končící ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál, jehož demisi kvůli problému s opsanou bakalářskou prací přijal ve...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz