Sklářské sympozium ve sklárně AGS Svoboda v Karlově

Sklářské sympozium ve sklárně AGS Svoboda v Karlově | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na sympoziu na Žďársku po letech čarovali mistři se sklářskou píšťalou

  • 0
Sklářské sympozium a tvůrčí dílnu se po 40 letech podařilo znovu uspořádat ve sklárně AGS Svoboda v Karlově nedaleko Žďáru nad Sázavou. U rozžhavených pecí a sklářských píšťal se sešlo osm výtvarníků. Prací špičkových sklářů se mohla pokochat i veřejnost.

Na pětidenní sklářské sympozium přijeli kouzlit se sklářskou píšťalou a rozžhavenou skelnou hmotou výtvarníci z různých koutů Česka, ze Slovenska a z Rakouska.

Zatímco někteří na svých výrobcích ve čtvrtek ještě usilovně pracovali, jiní trávili čas v brusírně, aby výtvory, kterým už před dvěma dny určili velikost, tvar a barvu, dotvořili broušením, leptáním či rytím.

Tvoření u pecí rozžhavených na tisíc stupňů a ukládání čerstvě vyfouknutého skla do takzvané chladírny, uvnitř které je o 500 stupňů méně, mohli sledovat návštěvníci včetně školáků, kteří se střídali ve skupinkách.

"Podobná sympozia se konala od 70. let v sousedních Škrdlovicích, kde tehdy fungovala sklárna. První taková akce se odehrála právě v roce 1970, když jsme tam zřídili vzorkovnu," zavzpomínal majitel sklářské huti v Karlově Jaroslav Svoboda. "Nebylo to tehdy sympozium, ale sklářská pouť," dodal.

Tradici se podařilo oživit po letech

Skutečná sklářská sympozia začala až o dva roky později. Odehrálo se jich celkem osm ročníků a některé byly mezinárodní. Iniciátorem byl tenkrát i dnes právě mistr brusič Jaroslav Svoboda. "Přijeli výtvarníci z Polska, Maďarska, NDR i z Bulharska," vypráví.

Po revoluci se zdálo, že zájem o české sklo ve světě stále poroste. Pak ale přišly události jako atentát na newyorská dvojčata a situace na trhu se změnila.

Že se s pomocí kraje a EU podařilo tradici po letech zase probudit, považuje Jaroslav Svoboda za veliké štěstí a doufá, že se éra sklářských výtvarných dílen na Žďársko zase vrátí. "Umělci tu mají možnost vytvořit díla, na která by normálně neměli podmínky," vysvětlil majitel sklárny.

Sklářská huť poskytne zázemí i řemeslnou pomoc, materiál ani jeho zpracování tvůrce nic nestojí. Pustit se do barevného patnáctikilového broušeného artefaktu, to by si asi většina z účastníků běžně dovolit nemohla.

Žďársko bude ze sympozia také profitovat. Výrobky se stanou součástí trvalé sbírky, kterou bude od 1. června vystavovat Horácká galerie v Novém Městě na Moravě. "Těším se, že tyto výtvory rozšíří naši sbírku skla ze škrdlovických sympozií," řekl ředitel galerie Jan Chalupa.