Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sklárny ve Světlé prožívají druhý zlatý věk, sklo vyváží už do 52 zemí

  16:20aktualizováno  16:20
Stejný podnik, stejná výroba, stejný ředitel. A úplně jiné výsledky. Zatímco před čtyřmi lety stály světelské sklárny Sklo Bohemia před krachem, dnes jsou pod značkou Crystalite Bohemia prosperujícím závodem, který našel odběratele po celém světě.

Sklárny Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Firma Sklo Bohemia zkrachovala, zůstaly po ní dluhy a stovky nešťastných zaměstnanců, kterých v době největší slávy bylo i 1 300. Nové sklárny dnes nabírají nové pracovní síly, vydělávají, rozšiřují výrobu. Jak je to možné? Proč to tak nešlo dřív?

"Náš současný úspěch je dán sortimentem," vysvětluje ředitel podniku Martin Fait. Právě on sklárny řídil i v minulé éře. "Zaměřili jsme se výhradně na lisované domácí a užitkové sklo. Jsme schopni vyrobit od těch nejmenších skleniček po šestikilové mísy. Na ty největší kusy máme v Evropě skoro monopol," usmívá se.

Vyrábí se bez olova a bez kyselin

Světelské sklárny se v minulosti soustředily mimo jiné na ruční výrobu foukaného skla. To už dnes není. O olovnatý ručně vyráběný křišťál přestal být takový zájem. Na to, kolik lidí zaměstnal, se neprodával. Výroba byla drahá.

Ruční výroba už ve Světlé není. Pro ni Crystalite Bohemia zakoupila sklárny v Květné na jižní Moravě, kde se světelské sklo navíc i dekoruje. Světelský podnik se soustředil čistě na sériově vyráběné sklenice, poháry, vázy a mísy. Automatické linky nevyžadují tolik lidí, produkce je rychlá a levnější.

Fotogalerie

"Ze sedmdesáti procent však děláme stejné výrobky jako v minulosti," konstatuje Fait. "Rozdíl je v tom, že nyní máme dobré finanční krytí," dodává. A vyrábějí levněji.

Sklárny produkují výrobky bez olova. "Jsou kvalitnější, sklo je čiřejší, výroba ekologičtější," porovnává ředitel. Sklárny už nepoužívají na leštění kyseliny, leští se plamenem. "Výroba je o čtyřicet procent levnější, přitom stejné nebo ještě vyšší kvality," tvrdí Martin Fait.

Podle jeho mínění může zájem o toto sklo trvat několik let. "Hlavně záleží, jak flexibilní bude sklářství v Číně," naznačuje, odkud přichází největší konkurence. Sklo z Číny ale nedosahuje takových kvalit. Velcí odběratelé upřednostňují světelskou kvalitu před čínskou cenou. Ve Světlé se třeba vyrábí pro věhlasné značky Dior i Swarowski.

Odběratele Crystalite Bohemia našel po celém světě. Na export jde naprostá většina produkce. "Máme 290 stálých odběratelů v 52 zemích světa," pravil Fait.

Nejvíce skla se vozí do postsovětských republik, do arabských zemí a do Ameriky. "Ale už jsme naše sklo dostali i do Nigerie, Angoly nebo Lybie. Až 15 procent vývozu míří do Egypta, kam měsíčně expedujeme i pět velkých kontejnerů," přiblížil ředitel skláren.

Pohledávky nejsou ani v Angole

Zájem o světelské sklo je tak obrovský, že sklárny už musely dokonce některé zakázky odmítat. Pro věhlasné značky dělají jen některé typy, všechny požadavky by nestíhaly. I tak některé zájemce vzhledem ke kapacitě výroby uspokojí až po šesti až osmi měsících.

Značný podíl v exportu zaujímají pro našince hodně exotické země. Že by právě to byl zdroj problémů v podobě navyšování pohledávek, se ale ředitel nebojí. "Stálí odběratelé, i třeba v neklidném Egyptě, platí velice dobře, pohledávky žádné nemáme. U zemí, jako je Angola, se dohodneme na platbě předem," vysvětluje.

Protože zájem o sklo ze Světlé je obrovský, přemýšlí majitel závodu Lubor Červa o stavbě šesté pece. "Trochu se ho snažím krotit," směje se Fait. "Už teď jsou sklárny objemem výroby a obratem větší než původní Sklo Bohemia. Chtěl bych se teď držet při zemi. Za chvíli by mohl být problém takovou fabriku ukočírovat," doplnil.

Pokud by šestá pec skutečně přibyla, stalo by se tak nejdříve za rok. Celou její produkci by přitom mohl odebírat jediný klient z Dubaje.

Sklárny ve Světlé se po spuštění páté pece staly největším producentem skla v republice. Denně ho zpracují celkem 100 tun. S tímto výkonem jsou po sklárnách ve Francii a v Itálii třetím největším producentem v Evropě. To vše stihl Lubor Červa vybudovat za dva a čtvrt roku na troskách zkrachovalého podniku.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Servisní technik, cca 35 000 Kč, home office, plná výbava

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 41 000 Kč

Najdete na iDNES.cz