Rodinná firma má na okraji Přibyslavi huť a ateliér. Na biatlonový šampionát...

Rodinná firma má na okraji Přibyslavi huť a ateliér. Na biatlonový šampionát dodávala poháry pro medailisty. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jeho poháry chválili norští biatlonisté, teď sklář chystá ceny pro děti

  • 1
Už za pár dní začne na Vysočině olympiáda dětí a mládeže. V plném proudu je výroba medailí pro nejlepší sportovce. Ve své firmě v Přibyslavi je vyrábí výtvarník a sklář Aleš Valner. Jeho poháry si před necelým rokem pochvalovali norští biatlonisté. Na šampionátu v Novém Městě jich pobrali několik.

"Říkali mi, že takové nikde nedostali, obvykle se předávají plechové," směje se Aleš Valner. Jeho rodinná firma má na okraji Přibyslavi huť a ateliér. Na biatlonový šampionát dodával poháry pro medailisty.

A ceny pro sportovce vyrábí i nyní. Právě jeho ateliér je autorem sad medailí a pohárů pro nejlepší na olympiádě dětí a mládeže, jež za týden bude hostit Vysočina.

Každá medaile bude originál

"Teď od Nového roku prakticky vyrábíme jen je. Děláme jich 130 sad plus několik pohárů," říká Aleš Valner. Medaile si navrhl sám. Jsou skleněné, pestrost jim dodává pětice olympijských barev.

"Každá medaile je originál. Barva se lepí ještě před tavením v peci o teplotě 1 200 stupňů ručně. Barvičky pak na dvou medailích nejsou stejné," vysvětluje. "Ale tak jsme to chtěli, v tom je ta originalita a jedinečnost medaile. Živá čmouha tam působí líp než potisk," dodává.

Centimetr silnou vyleštěnou a nablýskanou medaili doplňuje tradiční kov podle umístění sportovce s informacemi o olympiádě. Vše dohromady váží přes čtvrt kila. Poháry pro vedoucí výprav ve tvaru olympijské pochodně v nádechu modré a ozdobené křišťálem imitujícím led nebo sněhové vločky jsou ještě mnohem těžší.

Jak Valner říká, podoba medailí a pohárů reprezentují filosofii jeho sklárny. "Je to něco mezi světelským broušeným křišťálem a škrdlovickým hutním sklem," srovnává s geografií regionu. Však i Přibyslav leží mezi Světlou nad Sázavou a Škrdlovicemi na Žďársku.

A právě ve Škrdlovicích úspěšný výtvarník a sklář začínal. "Velice rád jsem kreslil. A jednou jsem se náhodou na huť ve Škrdlovicích dostal. Kladl se tam velký důraz na řemeslnou stránku skla a mě to nesmírně zaujalo," vypráví Aleš Valner.

Na huť pak nastoupil ještě před střední školou a prošel si tam všechny obory. "Po letech jsem skončil jako huťmistr," svěřuje se. Líbilo se mu, že huť vyráběla malé série zdobeného ručně tvarovaného skla.

Toužil vyrábět vlastní kolekce

Ale brzy mu i škrdlovická huť byla malá. S několika zdejšími skláři proto v Přibyslavi založil rodinný podnik, v němž dnes pracují jeho dva bratři i syn.

"Chtěli jsme tam s pár lidmi dělat vlastní věci, víc se věnovat tvaru a zdobení, vytvořit vlastní kolekce," vysvětluje přibyslavský výtvarník.

Většinu z dnešní produkce, zhruba její dvě třetiny, vyváží firma do zahraničí. Odběratele má ve Spojených státech, v Anglii, Nizozemsku či Francii, v poslední době stále více výrobků míří do Číny.

Do světa putuje vlastní autorská tvorba, ale i kusy vyrobené podle návrhů zahraničních designerů nebo českých studentů. "Tato spolupráce nám přinesla velké oživení," pochvaluje si.

Dekorativní předměty z Valnerovy sklárny lze ale koupit i v České republice. Nejvíc jich je k dostání v obchodech se suvenýry pro turisty v Praze nebo třeba v Českém Krumlově.

Medaile pro mladé olympioniky však nikde k prodeji nebudou. Ty si budou muset sportovci vybojovat.

"Já se pak s radostí podívám na ceremoniál. Nesmírně mě bude těšit, že ocenění jejich výkonu dá punc právě naše firma," zasnil se na chvilku výtvarník. "Na dětech budou lesklé podbarvené medaile vypadat skutečně nádherně."