Silnice u Svatého Kříže zůstává riziková, úpravy bezpečnost nezvýšily

  17:47aktualizováno  17:47
Trváme na vybudování odbočovacích pruhů, zákaz odbočení nechceme. To vzkazují úřadům obyvatelé havlíčkobrodské místní části Svatý Kříž a okolních obcí ležících podél hlavní silnice 38 na Jihlavu. Cesta k nim vede přes nebezpečné křižovatky, které raději nechali policisté osadit zákazy.

Odbočit vlevo z vedlejší silnice od Svatého Kříže na Havlíčkův Brod se sice smí, ale pokud řidiči přijíždějí po hlavní „osmatřicítce“ od Jihlavy, značky je do brodské místní části nepustí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Policie považuje úsek silnice 38 v okolí Svatého Kříže za rizikový. I když se zde v posledních letech zatím nestala žádná tragická nehoda, hlavně kvůli husté kamionové dopravě a častým odbočkám k osadám ho jako zcela bezpečný nevnímá nikdo.

Tato situace už dlouho vadí zdejším obyvatelům. Několik let tlačí úřady ke zlepšení bezpečnosti při odbočování. Ve druhé polovině loňského roku se dočkali úprav. Jenže ani zdaleka ne těch, co by si přáli. Na základě požadavku policie je od podzimu na některých křižovatkách zakázáno odbočení z hlavní silnice vlevo.

Výsledek ankety byl zcela jasný

Při jízdě od Jihlavy tak třeba není možné odbočit nad tříproudým kopcem na obec Suchá. Stejně tak nelze odbočit v témže směru na první odbočce do Svatého Kříže. A zvažovanou možností je i zákaz levého odbočení do Mendlovy Vsi ve směru od Brodu. Jiná cesta do této osady přitom nevede.

Osadní výbor ve Svatém Kříži ovšem není s takovým řešením spokojen. Na přelomu roku proto uspořádal anketu, v níž se ptal na názor občanů.

„Vrátilo se mi kolem stovky odpovědí nejen ze Svatého Kříže, ale i z Lípy, Petrkova, Suché, Ovčína a Mendlovy Vsi, tedy obcí, jejichž obyvatelé přes tyto křižovatky pravidelně jezdí. Podotýkám, že to nebyla anketa anonymní, od všech jsme chtěli jméno, abychom nebyli podezíráni z vymýšlení,“ prozradila předsedkyně osadního výboru ve Svatém Kříži Ilona Heijting.

Výsledek je zcela jasný. Velké většině místních se podzimní opatření nelíbí a chtějí změnu.

„Lidé by byli nejraději za odbočovací pruhy,“ vzkázala Ilona Heijting.

Fotogalerie

Pruhy by podle místních měly přibýt na čtyřramenné křižovatce mezi Svatým Křížem a Mendlovou Vsí. Leží na rovném úseku hlavního tahu, při cestě od Jihlavy pod kopcem, kde se zrovna pomalu nejezdí.

„Tu bychom považovali za vhodnou, stala by se mnohem bezpečnější a mohla by se využívat ze všech směrů,“ podotkla předsedkyně osadního výboru sousední Suché Pavlína Vaněčková.

Mimochodem, obyvatel Suché se nejvíce dotkl zákaz odbočení nad tříproudým kopcem. Kdo jede do osady od Jihlavy, najede až za Svatý Kříž o tři kilometry víc. Doplnění křižovatky pod kopcem o odbočovací pruhy by z toho ušetřilo alespoň kilometr.

Jenže k odbočovacím pruhům vede velice zdlouhavá cesta s nejistým výsledkem. „Už před třemi roky se uskutečnilo první jednání všech zainteresovaných stran a bylo na něm řečeno, že na tak nízký počet odbočujících vozidel se odbočovací pruhy nevyplatí zřizovat,“ uvedl havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

I on ale uznává, že vyřešení problému tím, že se prostě na křižovatce zakáže odbočení, není ideální. „Má to dopad na komfort cestování. Místní v tomto chápu. Nedivím se, že jim vadí, když nemohou využít všechny možnosti křižovatek,“ dodal místostarosta.

Pro policii je úsek nebezpečný právě při odbočování vlevo z hlavní silnice. „Často se stává, že řidič, který jede po silnici stejným směrem, za odbočujícím vozidlem nedokáže včas zareagovat a do zpomalujícího či stojícího vozu zezadu narazí,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Proto policisté přišli s tímto nejjednodušším možným řešením. „Ale není to řešení konečné. Stále probíhají jednání, jak bude úsek v budoucnu vypadat,“ vzkázala.

Podle ní však policie nemůže brát na zřetel anketu obyvatel. „Ta jde mimo nás. Pro nás je nejdůležitější najít takové opatření, které by bylo bezpečné a nedocházelo při něm k nehodám,“ dodala Čírtková.

Osadní výbory se nechtějí vzdát

Ředitelství silnic a dálnic, které hlavní tah spravuje, nechalo už loni na podzim vypracovat takzvanou bezpečnostní inspekci. Ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová ji nyní nekomentovala. Na jejím základě však právě prvotní opatření policie zavedla.

„Bezpečnostní inspekce musí dát k úpravám opravdu vážný důvod. Jinak bychom jen přestavovali křižovatky, protože na každé se dá nedostatek nalézt,“ konstatovala Tesařová již dříve. Podle odborníků jsou v případě Svatého Kříže odbočovací pruhy příliš drahé a k jejich vybudování nejsou k dispozici pozemky.

Osadní výbory své snažení nechtějí vzdát a za odbočovací pruhy budou dál bojovat. Všechny zainteresované úřady chtějí oslovit dopisem a přimět je minimálně k pořízení další bezpečnostní studie.

„Byli bychom i pro radar. Nikoliv jen informativní, ale takový, který by při rychlostním omezení měřil v úseku rychlost a oznámení o přestupcích řidičů odesílal. Věřím, že by se pak kolem Svatého Kříže jezdilo pomaleji,“ doplnila Ilona Heijting.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Zdevastovaný zámek ožívá, stane se sídlem výrobce svahových sekaček

Když Lubomír Dvořák zámek v Kvaseticích přebíral, několikrát obchodu litoval....

Luxusní rodinné sídlo, statek, inseminační stanice, byty, rekreační středisko, ruina na zbourání. Tím vším býval...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Za zaměstnání Vesecké dostala někdejší šéfka ERÚ Vitásková podmínku

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková pochybila, když jmenovala místopředsedkyní...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

Další z rubriky

Starostou Třebíče se stal náměstek hejtmana Pacal, v krajské funkci zůstane

Pavel Pacal přijímá gratulace. Od úterka je nejen náměstkem hejtmana, navíc...

Téměř měsíc a půl po volbách se Třebíč dočkala nového vedení města. Starostou se v úterý stal Pavel Pacal z uskupení...

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Penzista jezdí těšit lidi flašinetem, města si vybírá podle nálady

S flašinetem objíždí Jan Novák města zhruba šest let. Své štace si vybírá podle...

O jihlavském Masarykově náměstí se říká, že nežije. Politici a úředníci si lámou hlavy s tím, jak centrální...

Najdete na iDNES.cz