Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silničáři vymažou oba přechody v Rovném. „Buďte ostražití,“ řekli lidem

  8:44aktualizováno  8:44
Na silnici první třídy v obci Rovné zruší oba dva současné přechody pro chodce. Zebry na frekventované silnici první třídy, která spojuje Žďár s Bystřicí, prý nejsou bezpečné. Neprošly totiž kontrolou dopravní inspekce. Obyvatelé se snad časem dočkají nové zebry. Do té doby musí přecházet ostražitě.

Ilustrační snímek

Přechody, které mají být zrušeny, se nachází na vozovce I/19 u kapličky a u bývalé školy. Dostat se přes cestu k autobusové či vlakové zastávce a zase zpátky bude pro místní bez zeber zase o něco náročnější a také nebezpečnější.

"Ten provoz je tu docela hustý, jezdí tudy kamiony a někteří řidiči to vytáhnou klidně na 110," popsal situaci místní hospodský. Podle něho právě přechody, byť ne úplně ideální, auta aspoň trochu zpomalily. "Teď už jim v rychlosti nic nebrání. Není tu radar a policajti tu stávají jednou za uherský rok," dodal jiný muž.

Trochu jinak vidí problém policista žďárského dopravního inspektorátu Milan Prokop. "Ano, přechody jsou v obci potřebné, ale musí to být přechody bezpečné, odpovídající současným kritériím. Jinak mohou přecházející ohrozit víc, než kdyby na vozovce nebyly," vysvětlil Prokop.

Špatné osvětlení a dlažba

A v čem vlastně přechody v Rovném neodpovídají vyhlášce? "Přechod není vybaven bezbariérovými prvky. To znamená, že na okrajích by měla být reliéfní červená dlažba," popsal první nedostatek policista.

"Další problém je v tom, že chodníky z obou stran cesty jsou užší, než je šířka přechodu pro chodce. To je špatně, protože před přechodem by měla být vždy dostatečně velká vyčkávací plocha," dodal Prokop s tím, že u jednoho z přechodů je navíc ještě příkop.

Další, co se inspektorům nelíbí, je chybějící osvětlení. "Chodce na přechodu by měl řidič za snížené viditelnosti vidět nějakým kontrastním způsobem. K tomu právě slouží symetrické osvětlení z obou stran vozovky, které je jiné než ostatní světla v ulici. Tam sice nějaká lampička je, ale ta určitě nestačí," podotkl Prokop.

Podle něj tak není splněna ani podmínka, že nejméně 50 metrů od přechodu se mají chodec a řidič vzájemně uvidět. "Jestliže má mít chodec na přechodu absolutní přednost, musí tomu přechod odpovídat. Jinak je ohrožen víc, než když mnohem ostražitěji překonává silnici bez přechodu," zdůvodnil Prokop.

Přechody "vymaže" fréza

Ostražitost si tedy lidé v Rovném, včetně školáků, budou denně trénovat. Podněty dopravního inspektorátu posoudil kraj a rozhodl, že pokud nejsou přechody v pořádku, musí zmizet, tedy musí je pracovníci Ředitelství silnic a dálnic frézou vymazat.

Protože se ale takové rozhodnutí lidem ve vsi nelíbí, slíbila bystřická radnice, že jeden pořádný přechod v obci znova zbuduje. Bude to přechod u bývalé školy, který by měl mít i nástupní plochy, nasvětlení, vodící a varovné linie pro nevidomé. Už na tom pracuje projektant," sdělil Jiří Nykodým z bystřického odboru dopravy. Kdy se dokonalé zebry obyvatelé Rovného dočkají, zatím není jasné.

To, co vrtá lidem v Rovném hlavou, je ale otázka, proč se přechody pro chodce v obci neuvedly do potřebného stavu už před čtyřmi roky, kdy se vozovka rekonstruovala. Zákon, podle něhož má chodec na zebře absolutní přednost, totiž platí už od roku 2006.

"Na to vám neodpovím. To ještě řešil můj předchůdce," reagoval pracovník dopravního inspektorátu. Podle ředitelky jihlavské ŘSD Marie Tesařové je to věc obce, která přechody zřizuje. A podle Nykodýma se tehdy přechody nově nezřizovaly, tedy nebyly jejich případné úpravy v kompetenci obce, ale ŘSD.

Rovné ale není jedinou obcí, která letos přijde o přechody. Podobné problémy má teď asi polovina z 60 přechodů přes silnice první třídy na Žďársku.

Obec Rovné se nachází mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Novým městem na Moravě.

Obec Rovné se nachází mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Novým městem na Moravě.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Nad Sázavou u Žďáru se tyčí nová moderní kaple, bude archou pro věřící

Kaple Panny Marie Karmelské na okraji obce Sázava nedaleko Žďáru připomíná...

Dosud měla Sázava u Žďáru kromě evangelického kostela jen malou kapličku. Ovšem v neděli královéhradecký biskup Jan...

Do voleb se řítí i Iran-Men, Dlouháni, U mě dobrý či Pozitivní vlna

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Blížící se komunální volby mají zvláště na vesnicích i svoji úsměvnou stránku. Kupříkladu v Nových Dvorech na Žďársku...

Nohy ho bolely jako nikdy, přesto nevidomý Ondřej přeběhl a přejel Česko

Nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal při svém úspěšném pokusu o přeběhnutí a...

Nohy ho bolí jako ještě nikdy v životě, přesto je nevidomý sportovec Ondřej Zmeškal z Třebíčska šťastný. Za deset dní...

Najdete na iDNES.cz