Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silničáři vymažou oba přechody v Rovném. „Buďte ostražití,“ řekli lidem

  8:44aktualizováno  8:44
Na silnici první třídy v obci Rovné zruší oba dva současné přechody pro chodce. Zebry na frekventované silnici první třídy, která spojuje Žďár s Bystřicí, prý nejsou bezpečné. Neprošly totiž kontrolou dopravní inspekce. Obyvatelé se snad časem dočkají nové zebry. Do té doby musí přecházet ostražitě.

Ilustrační snímek

Přechody, které mají být zrušeny, se nachází na vozovce I/19 u kapličky a u bývalé školy. Dostat se přes cestu k autobusové či vlakové zastávce a zase zpátky bude pro místní bez zeber zase o něco náročnější a také nebezpečnější.

"Ten provoz je tu docela hustý, jezdí tudy kamiony a někteří řidiči to vytáhnou klidně na 110," popsal situaci místní hospodský. Podle něho právě přechody, byť ne úplně ideální, auta aspoň trochu zpomalily. "Teď už jim v rychlosti nic nebrání. Není tu radar a policajti tu stávají jednou za uherský rok," dodal jiný muž.

Trochu jinak vidí problém policista žďárského dopravního inspektorátu Milan Prokop. "Ano, přechody jsou v obci potřebné, ale musí to být přechody bezpečné, odpovídající současným kritériím. Jinak mohou přecházející ohrozit víc, než kdyby na vozovce nebyly," vysvětlil Prokop.

Špatné osvětlení a dlažba

A v čem vlastně přechody v Rovném neodpovídají vyhlášce? "Přechod není vybaven bezbariérovými prvky. To znamená, že na okrajích by měla být reliéfní červená dlažba," popsal první nedostatek policista.

"Další problém je v tom, že chodníky z obou stran cesty jsou užší, než je šířka přechodu pro chodce. To je špatně, protože před přechodem by měla být vždy dostatečně velká vyčkávací plocha," dodal Prokop s tím, že u jednoho z přechodů je navíc ještě příkop.

Další, co se inspektorům nelíbí, je chybějící osvětlení. "Chodce na přechodu by měl řidič za snížené viditelnosti vidět nějakým kontrastním způsobem. K tomu právě slouží symetrické osvětlení z obou stran vozovky, které je jiné než ostatní světla v ulici. Tam sice nějaká lampička je, ale ta určitě nestačí," podotkl Prokop.

Podle něj tak není splněna ani podmínka, že nejméně 50 metrů od přechodu se mají chodec a řidič vzájemně uvidět. "Jestliže má mít chodec na přechodu absolutní přednost, musí tomu přechod odpovídat. Jinak je ohrožen víc, než když mnohem ostražitěji překonává silnici bez přechodu," zdůvodnil Prokop.

Přechody "vymaže" fréza

Ostražitost si tedy lidé v Rovném, včetně školáků, budou denně trénovat. Podněty dopravního inspektorátu posoudil kraj a rozhodl, že pokud nejsou přechody v pořádku, musí zmizet, tedy musí je pracovníci Ředitelství silnic a dálnic frézou vymazat.

Protože se ale takové rozhodnutí lidem ve vsi nelíbí, slíbila bystřická radnice, že jeden pořádný přechod v obci znova zbuduje. Bude to přechod u bývalé školy, který by měl mít i nástupní plochy, nasvětlení, vodící a varovné linie pro nevidomé. Už na tom pracuje projektant," sdělil Jiří Nykodým z bystřického odboru dopravy. Kdy se dokonalé zebry obyvatelé Rovného dočkají, zatím není jasné.

To, co vrtá lidem v Rovném hlavou, je ale otázka, proč se přechody pro chodce v obci neuvedly do potřebného stavu už před čtyřmi roky, kdy se vozovka rekonstruovala. Zákon, podle něhož má chodec na zebře absolutní přednost, totiž platí už od roku 2006.

"Na to vám neodpovím. To ještě řešil můj předchůdce," reagoval pracovník dopravního inspektorátu. Podle ředitelky jihlavské ŘSD Marie Tesařové je to věc obce, která přechody zřizuje. A podle Nykodýma se tehdy přechody nově nezřizovaly, tedy nebyly jejich případné úpravy v kompetenci obce, ale ŘSD.

Rovné ale není jedinou obcí, která letos přijde o přechody. Podobné problémy má teď asi polovina z 60 přechodů přes silnice první třídy na Žďársku.

Obec Rovné se nachází mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Novým městem na Moravě.

Obec Rovné se nachází mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Novým městem na Moravě.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Další z rubriky

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

K cyklostezce do Dukovan přibyly další kilometry, do dvou let bude celá

Několik desítek kilometrů nových cyklostezek chtějí vybudovat jihomoravští...

Budování cyklostezky z Třebíče do Dukovan má za sebou další tříkilometrovou etapu. Nová část byla ve čtvrtek otevřena...

Dívenka prožívá hodiny dřiny v tělocvičně. Chce být jako ruská hvězda

Desetiletá rodačka z Jihlavy Tereza Suchá si před lety vybrala jako sport číslo...

Provazy, rozštěpy, přemety a dlouhé hodiny v tělocvičně. Přesně tak vypadají dny nadějné moderní gymnastky z Jihlavy....

Najdete na iDNES.cz