Městská věž v Přibyslavi

Městská věž v Přibyslavi | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Šikmou věž na přibyslavském kostele najatá firma srovná a opraví

  • 2
Část věže na přibyslavském kostele svatého Jana Křtitele potřebuje narovnat o čtyřicet centimetrů. O opravu si říkalo i zchátralé dřevěné schodiště. Okolo středověké věže tak nyní stojí stavební výtah a uvnitř pracují truhláři a tesaři, kteří nebezpečné nakloněné schodiště obnovují.

"S rovnáním se začne asi za deset dní. Ještě předtím je ale nutné opravit dřevěné schodiště," říkají řemeslníci z firmy Mach z Velkých Losenic, která opravu kostela zajistí. Nakonec přijde na řadu střešní krytina kopule. Ta by měla být nově natřena červenou barvou, ale až příští rok.

Na středověkou věž se dá nyní dostat jedině venkovním stavebním výtahem. "Je to levnější varianta než lešení, i když ne tak praktická. Teď ve věži pracují tesaři a truhláři, kteří opravují schodiště. Přibudou k nim ještě horolezci a klempíři," sdělil Lubomír Mach, majitel firmy, která opravy dělá.

Schodiště je podle něj na některých místech už značně zchátralé. "To hlavní, čím je nebezpečné, je ale jeho sklon. Ten si naši předkové špatně změřili, takže schody jsou od začátku nakloněné," doplnil starosta Přibyslavi Jan Štefáček.

Na nápravu věže pak řemeslníci budou muset použít čtyři speciálně silné, asi stotunové hevery, aby jednu její stranu o potřebné centimetry zvedli, mohli vyřezat staré trámy a vyměnit je za nové. "Ty stávající jsou totiž uhnilé. Po požáru, který tu byl v 17. století, totiž zůstaly ve zdech pukliny, kterými zatékalo. Nové trámy budou samozřejmě upravené jako ty původní, takže tesané postaru, s použitím dřevěných kolíků a kovaných hřebíků," přiblížil Mach.

Součástí oprav je i vznik úplně nových schodišť

Losenická firma už má s památkami tohoto druhu zkušenost. U poutního kostela na Zelené hoře opravovala asi rok všechny ambity a před pár lety, když vichřice poničila střechu poutního kostela, dávala ji do pořádku také firma Mach.

Práce na stavbě, do které z velké části promlouvají památkáři, má prý svá specifika. "Musíme použít maximum původního materiálu. Všechno, co není nějak nemocné nebo zničené, se vrátí na původní místo. To je samozřejmě komplikovanější, než když se dělá věc celá nová. Dřevo je zaprášené a pracuje se s ním dost špatně, protože se na něm tupí všechny nástroje. Jinak to ale nejde," řekl Mach.

Výsledkem úprav, do nichž město investuje téměř 1,5 milionu korun a dalších 620 tisíc hradí stát, mají být opravená všechna schodiště. "Vznikne navíc další schodiště do mřížované lucerny věže, kam se dřív návštěvníci nedostali. Věž bude nejen narovnaná, ale taky zevnitř vyčištěná od staletého prachu," řekl starosta Štefáček. Hotovo má být na konci září. Se stavebním ruchem na věži souvisí i omezení pro chodce a řidiče.