V Chotěboři se střetl osobní vlak jedoucí z Havlíčkova Brodu do Pardubic s...

V Chotěboři se střetl osobní vlak jedoucí z Havlíčkova Brodu do Pardubic s autem. Nehoda se udála na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou signalizací bez závor. | foto: Drážní inspekce

Signalizace na přejezdu selhala, tvrdí svědek, jenž marně křísil řidiče

  • 80
Na železničním přejezdu u Chotěboře, kde v pondělí ráno zemřel sedmatřicetiletý řidič fabie po srážce s vlakem, nefungovalo signalizační zařízení. Tvrdí to svědek, který se na místě pokoušel oživovat mrtvého řidiče. Případem se zabývá drážní inspekce i policie, která žádá i o další svědectví.

Nehoda se stala těsně po půl deváté ráno na přejezdu v Žižkově ulici, na samotném konci Chotěboře ve směru na Českou Bělou. Přejezd je jen kousek od chotěbořského nádraží. Sedmatřicetiletý řidič fabie nepřežil. Jeho desetiletého syna odvezla sanita s lehkým zraněním do havlíčkobrodské nemocnice.

"Tamní přejezdové zabezpečovací zařízení bylo v době nehody v činnosti," oznámil ještě v pondělí mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

S tím ale nesouhlasí Libor V., který podle svých slov tragickou událost viděl a po nehodě pomáhal posádce auta.

Policie hledá další svědky nehody

Policisté hledají případné svědky nehody, kteří místem projížděli v době události a mohli by poskytnout důležité informace, které by pomohly policistům objasnit veškeré okolnosti, za kterých došlo ke střetu auta s vlakem. Veškeré poznatky a svědectví můžete sdělit na linku 158 nebo na telefonní číslo dopravní policie v Havlíčkově Brodě - 974 271 251.

"Zabezpečovací zařízení v okamžiku srážky určitě nefungovalo. Do činnosti bylo uvedeno až po střetu," řekl svědek regionálnímu Deníku.

"K přejezdu jsme přijížděli od chaty, kterou tam nedaleko mám. Dost sněžilo a ta fabia nebyla osvětlená. Vlak jsme zprvu neviděli, najednou jsme ale uslyšeli hroznou ránu. Ani nevím, jestli zastavil," uvedl svědek pro Deník.

Otce zkoušel oživovat. Marně

"Okamžitě jsme se rozeběhli k tomu havarovanému autu. Leželo na střeše a v kabině byl malý chlapec. Ptal jsem se ho, jestli se mu něco stalo a on mi odpověděl, že je v pohodě. Současně ale říkal, že v autě není táta. Rozhlédl jsem se kolem a asi deset nebo patnáct metrů od auta jsem ho uviděl. Ležel a nehýbal se. Měl rozbitou hlavu. Zkoušel jsem ho oživovat, ale bylo to bohužel zbytečné," pokračoval Libor V.

Oba muži ihned přivolali pomoc. "Zdravotníci se chlapce okamžitě ujali, pak ho naložili do sanitky a odvezli. Lékař se pokoušel oživovat toho zraněného řidiče, ale neuspěl," podotkl ještě svědek. Všechno, co viděli, sdělili policii.

"Předmětem šetření je i to, zda fungovalo, nebo nefungovalo signalizační světelné zařízení. V tuto chvíli ale nebudeme poskytovat žádné informace, abychom neovlivňovali případné další svědky," reagovala mluvčí policie Dana Čírtková.

A prostřednictvím médií vyzvala i případné další lidi, kteří v době nehody byli v okolí, aby policii poskytli své svědectví.

Případ vysvětlí záznam ze signalizačního zařízení

Případem se zabývá také drážní inspekce. "Kolegové z Brna, kteří nehodu vyšetřují, se se svědkem určitě zkontaktují," uvedl mluvčí inspekce Drápal s tím, že vyšetřování může trvat i několik měsíců.

"Pokud zabezpečovací zařízení bylo v činnosti, bylo funkční a nepotvrdí se výpověď svědka, pak předpokládám ukončení šetření v řádu několika týdnů, maximálně měsíc nebo dva," dodal Drápal.

Osvětlit, zda přejezd fungoval či ne, pomůže záznamové zařízení, umístěné na přejezdu.

"Záznamové zařízení elektronicky sleduje, kdy se signalizace spustí, a jak dlouho přejezd dával výstrahu, jak dlouho byl mimo činnost a podobně. Data ze záznamové zařízení z přejezdu byla stažena, nyní budou vyhodnocována," dodal pro iDNES.cz Drápal.