Po kauze společnosti Včelpo s ukrajinským medem, nakupuje čím dál víc zákazníků...

Po kauze společnosti Včelpo s ukrajinským medem, nakupuje čím dál víc zákazníků med přímo u regionálních včelařů. Ilustrační foto. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Včelaři zápasili s nemocemi i počasím. Medu je letos méně a je dražší

  • 0
Jsme rádi, že letos med vůbec je, říká včelař Jiří Zavřel. Majitel osmdesáti včelstev je spolupořadatelem Slavností medu v Novém Městě na Moravě. Během roku zápasili včelaři s celou řadou problémů. To se projeví na ceně medu. Zájemci zaplatí za med asi o deset procent víc.

Včelaři na Vysočině se letos museli potýkat s nepřízní počasí, nemocemi, úhyny včelstev a v neposlední řadě tuhnutím medu. I proto je ho letos méně a je dražší. Přesto zkušený včelař Jiří Zavřel hodnotí uplynulou sezonu pozitivně.

"I když se mnou řada včelařů nemusí souhlasit, z mého pohledu to byl dobrý rok, třebaže ztráty byly velké. Kdo očekával výnosy, tak ty nejsou. I tak nebudu naříkat. Byl to tvrdý rok a můžeme být rádi, že med vůbec je," říká Zavřel.

Včelaři z Novoměstska a okolí k zakončení letošní sezony o víkendu tradičně uspořádali v Novém Městě na Moravě včelařské "dožínky" - Slavnosti medu. A pozvali na ně tradičně i své kolegy ze Slovenska. Ti přivezli květový med, který na Vysočině letos i kvůli dlouhé a vytrvalé zimě chybí.

"Na jaře jsme tady měli až padesátiprocentní úhyny včelstev způsobené dlouhou zimou, část jara pak pršelo, nebyl květový med. Málokdo ze včelařů pamatuje tak mizerný rok," poznamenal včelař a spolupořadatel medových slavností.

Sezonu ale pak alespoň částečně zachránilo teplé léto. "Tím se snůška prodloužila a máme díky tomu dostatek tmavého medu lesního," podotkl Zavřel.

Včelstva je nyní potřeba nakrmit tunami cukru a zazimovat

Včelaře letos obzvlášť trápila i varroáza, s níž se museli potýkat. "Postihlo to i mě, přišel jsem o hodně včelstev. Pak, když už jsme to neočekávali, přišla medovicová snůška. Medovice je sladká šťáva třeba na lípách a dalších stromech. Hmyz i červi, kteří sají nektar z těch stromů, pak sladké látky vyloučí a včely je potom sbírají. Je to jednodruhový čistý med. Jak bylo pěkně, tak ho najednou začaly včely nosit," pochvaluje si Zavřel.

Teď včelaře čeká přeléčení včelstev a hlavně je třeba osazenstvo úlů nakrmit na zimu. "Musí se doplnit zásoby, nakrmit cukrem. V tuto dobu už bývá krmení obvykle dokončené, ale o měsíc se to posunulo, a tak jsme teď v polovině," vysvětlil včelař. Na jedno včelstvo připadá průměrně dvacet kilo zásob cukru. Pro Zavřela, který chová 80 včelstev, to představuje nakrmit včely asi 1,8 tuny cukru.

"Ten se musí rozpustit a napustit do čtyřlitrových lahví. Pak se vloží dvě lahve do úlu. Včely ho vyberou i za jednu noc. Potom se nechá týden mezera a dělá se to tak dlouho, dokud nejsou nakrmené," popsal Zavřel. Včelaři nechávají včelám i část medu, který je pro ně vyváženější stravou než cukr. "Včely musí mít dostatek zásob až do jara, než začnou samy nosit zvenku," vysvětlil Zavřel.

Úbytek medu způsobily letos také problémy s takzvaným melicitozním medem, který rychle krystalizuje a říká se mu proto také cementový med. Rychle ztuhne v plástech podobně jako beton a včelaři ho pak mají problém vytočit.

Letošní nedostatek medu na Vysočině se logicky podle Zavřela musel projevit také na jeho ceně. Ta se zvýšila oproti loňsku asi o deset procent zhruba na 130 korun za kilogram.