Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sestra třebíčské nemocnice pomohla charitě. Zachránila tím svého vnuka

  8:49aktualizováno  8:49
Přístroj na podporu dýchání od charity zachránil vnuka sestry třebíčské nemocnice Marie Bohutínské. Sama při tom charitě pomáhá a nedávno na něj sháněla peníze. "Nikdy by mě nenapadlo, že by jednou naše rodina podobný přístroj mohla potřebovat," dušuje se babička.

Staniční sestra Marie Bohutínská, aniž by to kdy byla tušila, svou prací pro charitu pomohla zachránit život svému novorozenému vnukovi Markovi. Na snímku i se snachou Štěpánkou. | foto: Petr Palovčík

"Pomáhej a bude ti pomoženo." Podobná hesla znějí lidem většinou spíš jenom jako uvědomělé klišé, jenže občas mají docela reálnou podobu.

Své o tom ví i Marie Bohutínská, staniční sestra dětského oddělení třebíčské nemocnice. Už jedenáct let pomáhá při charitativních činnostech, jejichž výtěžky každoročně zaplatí pořízení nového přístroje, který by si nemocnice jinak nemohla dovolit.

"Při akcích funguju spíš jako technická četa," vysvětluje s úsměvem Marie Bohutínská. "Jsem jenom malý mravenec ve velkém mraveništi," nepřeceňuje svoji pomoc.

Jedno ze zařízení, které se díky dobrosrdečnosti lidí podařilo nemocnici získat, před pár dny pomohlo jejímu vlastnímu vnoučeti.

"Nikdy, opravdu nikdy by mě nenapadlo, že by jednou naše rodina podobný přístroj mohla potřebovat," dušuje se babička malého Marka. "Smekám před všemi, kteří za organizováním podobných akcí stojí," říká.

Marek měl komplikovaný porod měsíc před termínem

Pravidelné květnové koncerty pořádá nezisková organizace Kids for kids, jejímž duchovním otcem je Holanďan Frank Spekhorst.

"Je to učitel hudby, jehož dítě jsme zachránili právě u nás v třebíčské nemocnici. A on pak z vděčnosti začal takto pomáhat," prozrazuje Alena Holubová, primářka dětského a novorozeneckého oddělení nemocnice.

"Za těch jedenáct let se díky jeho snažení podařilo pořídit tolik věcí, že nám naši aktuální přístrojovou vybavenost mohou závidět ve všech nemocnicích na Vysočině," je přesvědčená.

Marie Bohutínská se svým vnukem Markem.

Marie Bohutínská se svým vnukem Markem.

Vybraná částka se prý pomalu blíží pěti milionům korun, přičemž jeden rok skončilo na kontě neuvěřitelných jeden a půl milionu, za který se následně koupil ultrazvuk pro kardiologické vyšetření dětí.

"Důležité jsou pro nás ale úplně všechny přístroje, které se podařilo díky koncertům pořídit. Všechny mají svoje využití," ujišťuje Holubová.

Jako například ten na podporu dýchání, který pomohl právě malému Markovi. Vnuk staniční sestry Bohutínské se narodil o měsíc dříve. Jeho příchod na svět byl o to komplikovanější, že se mu kolem krku omotala pupeční šňůra. Právě proto potřeboval přístroj na podporu dýchání.

"Pokud bychom ho na oddělení neměli, museli by vnuka i snachu převézt do jiné nemocnice. A každý transport je sám o sobě rizikový," přiznává Marie Bohutínská.

Díky charitě se už jako děti poznali i rodiče

Tenhle příběh má ještě jednu pointu. Charitativních akcí Děti dětem se kdysi aktivně jako tanečníci účastnili také potomci zmiňované staniční sestry. Její syn se při nich dokonce poznal se svojí budoucí ženou a matkou malého Marka.

"Je pravda, že když jsme byli malí, představoval pro nás tříhodinový koncert spíš strašáka, ale prostě jsme na něj vždycky šli. A teď jsem moc ráda," svěřila se snacha Štěpánka Bohutínská.

Maximálně vděčná je dnes také svojí tchyni. A jednou bude svému synkovi vyprávět, že nebýt babičky, která se pustila s takovou vehemencí do pomáhání druhým, mohl být jeho život o něco složitější.
Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Najdete na iDNES.cz