Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poloprázdnou místnost pro jihlavské radní mohou zaplnit lidé z ANO

  17:12aktualizováno  17:12
Poloprázdno bylo v zasedací místnosti, kde jednala Rada města Jihlavy. Po odvolání dvojice náměstků primátora i radních a jedné rezignaci je teď pět křesel volných. Ta by mohlo obsadit hnutí ANO. V Jihlavě vzniká nová radniční koalice místo té dosavadní, v níž to hodně skřípalo.

Náměstci hejtmana Milan Kolář a Jaroslav Vymazal (zleva) si musí hledat jinou práci, ze svých postů byli odvoláni. O post radního přišel i David Beke (vpravo). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Co budu teď dělat? Jsem v důchodu. Také učím ve škole, což mě baví. Je to legrace. Stojím na vlastních nohou,“ řekl po svém odvolání dnes již bývalý náměstek Milan Kolář z Fora Jihlava. Z radnice přitom neodchází poprvé. Stalo se mu to už v roce 1991, tehdy jako úředníkovi.

Jaké odstupné náleží radním

  • Odvolaným náměstkům primátora Jaroslavu Vymazalovi (ODS) a Milanu Kolářovi (Forum Jihlava) bude vyplácena odměna, na kterou měli nárok v době svého odvolání, ještě po dobu tří měsíců. Plat náměstka přesahuje podle nařízení vlády 61 tisíc korun hrubého měsíčně.
  • Neuvolnění členové Rady města Jihlavy podle tabulek berou 4 872 Kč hrubého měsíčně. Těch se tříměsíční odchodné netýká. Odvolaní radní Vítězslav Schrek a David Beke (oba ODS) tedy dostanou za jeden listopadový den poměrnou část odměny pro radního a pak již pouze odměnu pro neuvolněné zastupitele, což je 1 194 korun. Tato částka se zvyšuje při členství či předsednictví ve výboru zastupitelstva či komisi rady města.
  • Podobně se postupuje u radní Karolíny Koubové (Forum Jihlava), která na svůj post již 27. října rezignovala. „Jí se tedy bude dělit již odměna za říjen,“ sdělil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

„Od té doby, co mě František Dohnal (tehdejší starosta Jihlavy, pozdější hejtman a šéf Nejvyššího kontrolního úřadu - pozn. redakce) vyhnal z radnice, což je letos pětadvacet let, jsem svobodným člověkem, který se svobodně může rozhodovat, co bude dělat,“ říká Milan Kolář.

Má přezdívku Medvěd a je známý jako dlouholetý pořadatel festivalu Prázdniny v Telči i Havířských a Svatomartinských průvodů v Jihlavě.

V zastupitelstvu města zůstane dál jako nezávislý za Forum Jihlava. „A do toho příštího zastupitelstva (ve volebním období 2018-2022 - pozn. redakce) asi už nechci. Ale chci pomáhat, dokud budu moct. Havířský průvod a Svatého Martina mi nikdo nevezme,“ pravil třiašedesátiletý Kolář.

Jako náměstek primátora měl na starost oblast školství, sociálních služeb, sportu a tělovýchovy. Je rád, že je hotová koncepce kultury a cestovního ruchu pro Jihlavu. V běhu je například projekt spolkového domu v budově po DDM v Brněnské ulici.

Vymazal si vezme dovolenou a budoucnost bude řešit až po ní

Na radnici došéfoval oblasti dopravy další z odvolaných náměstků, Jaroslav Vymazal z ODS. „Doufám, že zůstane pohromadě pracovní skupina městské mobility, kterou jsem dal do kupy a vedl. Jsou to mladí šikovní dopravní inženýři. Před dokončením je třeba nová koncepce parkování v Jihlavě,“ uvedl Vymazal příklad, co měl hodně rozpracované a co by nemělo být smeteno ze stolu.

Další změny chystal v městské hromadné dopravě, ale i pro cyklisty a chodce. „Ve spolupráci se soukromým developerem se pracuje na klíčovém koridoru přes lesopark Heulos a údolí Jihlavky - od kostela svatého Kříže k Hrádku,“ zmínil muž, jenž byl v nejužším vedení Jihlavy deset let. V období 2006-2014 zastával post primátora, poslední dva roky byl náměstkem.

Vymazalovi je 61 let. Kam on se teď vrhne? Zpět do školství, či zůstane v politice, nebo se bude věnovat dál dopravě? „Nikdy jsem neřešil, že bych vedle práce na radnici měl nějaké další zaměstnání. Teď si beru dovolenou a pak vše budu řešit,“ nechtěl být zatím konkrétní ohledně svého dalšího působiště.

Uvolněné posty chce ANO. Vítěz voleb touží vystoupit z opozice

Jihlavská rada města má celkem jedenáct křesel. Šest pozic je jasných a nadále obsazených, protože sociální demokraté a lidovci odvoláni nebyli.

Pět postů je volných. Zájem o ně má hnutí ANO - vítěz voleb v roce 2014, jenž nechtěně skončil v opozici. Až do těchto dní.

Se zástupci ANO budou sociální demokraté a lidovci jednat o skladbě nové jihlavské koalice. Na dvě pozice náměstků primátora by podle pořadí na kandidátce ANO měli aspirovat Radek Popelka a Jana Mayerová.

Nejzásadnější debaty ohledně koalice by se měly odehrát v první polovině příštího týdne. Sociální demokraté mají v současné radě čtyři křesla, lidovci jsou na dvou. ODS přišla o tři posty, Forum Jihlava o dvě křesla.

„My podle výsledků voleb máme nárok na dva radní,“ uznává náměstek primátora za KDU-ČSL Jaromír Kalina. Jak se dohodne ČSSD a hnutí ANO, to nedokáže predikovat.

„Otázka rovněž je, jestli to ‚páté‘ místo, které by mohlo být sporné, nebude nabídnuto ještě někomu jinému. O této možnosti se třeba já rozhodně chci bavit,“ uvedl Kalina. „Budeme ale probírat i variantu s pěti radními za ANO,“ řekl.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Najdete na iDNES.cz