Chodbami v jihlavském podzemí lze nově dojít do časů studené války

Seriál   5:16
Cesta do minulosti, konkrétně do sedmdesátých let minulého století, která vede chodbami šest metrů pod povrchem země. Příznivci jihlavského podzemí můžou nově absolvovat výpravu do krytu civilní obrany. Druhý nejrozsáhlejší městský komplex v republice tak dál zvyšuje svou atraktivitu.

„Návštěvníci si mohou prohlédnout ve skutečném krytu pracoviště telegrafisty či ošetřovnu. Expozice připomíná období studené války,“ zve mluvčí radnice Radek Tulis.

K vidění jsou i plynové masky z různých období, jedna plátěná dokonce z roku 1938. I po osmdesáti letech je kompletní a funkční. Průvodci ukážou také novější masku s pítkem, kterou používali vojáci v Kuvajtu. Mohli tak přijímat tekutiny i ve velkých vedrech, aniž si museli masky sejmout.

Trasu připravili pracovníci správy podzemí. Návštěvníkům také připomenou, jak se dříve využívaly sklepy pod domy. Za dřevěnou ohradou mají vyskládané zavařeniny.

„Chybí nám tam ještě domácí rybízák, slivovička a troška uhlí,“ usmál se správce jihlavského podzemí Jan Šustr.

Od sklepů se pak turisté vydají chodbami do krytu, který je plný dobových předmětů.

Za pozornost stojí, jak kdysi vypadala ošetřovna raněných. K vidění je dobová spojovací technika či filtry vzduchu. Průvodci také lidem ukážou, jak se měřila radiace, zamoření vzduchu.

Kryt je opatřen těžkými ocelovými dveřmi. A také nouzovým východem ústícím do spletitých chodeb jihlavského podzemí. Touto cestou se dá v kritické situaci dostat do sklepení magistrátu.

„Naposledy jsem tudy prolezl já, když jsme tam dělali elektriku,“ poznamenal správce Šustr.

Před půlstoletím bývalo pod Jihlavou celkem 83 krytů

Příchozí také uvidí dobové hygienické potřeby a sociální zařízení.

Zajímavosti o podzemí v Jihlavě

Záhadu se snaží rozplétat jak správce jihlavského podzemí Jan Šustr, tak i tým...

Při úpravách povrchu Masarykova náměstí a ulic byla v minulosti zaslepena většina ventilačních šachet, což způsobuje zvýšenou vlhkost vzduchu v podzemí. Teplota se v něm pohybuje mezi 8 a 12 °C.

V roce 1978 amatérští speleologové objevili takzvanou „svítící chodbu“. Její stěny jsou pokryty bělavým povlakem, který po předchozím nasvícení zelenkavě světélkuje. Chodba se nachází asi 11 metrů pod povrchem země. Je největší raritou podzemí.

Pro návštěvníky jsou připraveny též expozice věnované středověkému dolování. K vidění jsou i ukázky zpracování rudy.

„Expozice může být atraktivní pro všechny věkové kategorie. Mladí se s něčím takovým nikdy nesetkali a měli by vědět, co se zde v minulých desetiletích dělo. Starší si mohou zavzpomínat, jakkoliv může jít o poněkud hořké vzpomínky na podivnou dobu,“ poznamenal primátor Jihlavy Rudolf Chloupek, který už se byl na místě podívat.

V sedmdesátých a osmdesátých letech bylo v Jihlavě celkem 83 krytů. V devadesátých letech byl systém civilní obrany zastaven. Kryty jsou dnes obvykle bez využití, nebo slouží jako sklady či sklepy.

„Tento kryt byl vybudován pro pracovníky Městského národního výboru Jihlava. Má několik místností. V jedné zní autentický záznam rádiového hlášení, které dvacátého srpna 1968 oznámilo překročení státních hranic vojsky Varšavské smlouvy,“ přiblížil další zajímavost Jan Šustr.

Prohlídka zhruba dvousetmetrové trasy pro desítku dospělých nebo patnáctičlennou skupinu dětí zabere třicet až padesát minut podle zájmu návštěvníků. Průvodce povypráví o historii i účelu využití jihlavského sklepení a krytů. Návštěvníci si navíc na informačních tabulích zjistí více o historii civilní obrany.

Projdou kolem sklepních kójí do podzemních chodeb.

„Lidé mimo jiné uvidí i technologie pro práci v podzemí. Nebo nešetrné zásahy, kdy sice byla zajištěna větší stabilita chodeb vybetonováním, ale byl nenávratně poškozen původní vzhled středověkého podzemí a narušen křehký systém odvodňování podzemních prostor,“ vysvětlil Šustr.

Příprava zabrala třem lidem rok, původně to byly opuštěné chodby

Dospělí zaplatí za vstupné do podzemního krytu 70 korun, důchodci a studenti 40 a děti třicet korun. Lístky na prohlídku je možné zakoupit u vstupu do podzemí vedle městské knihovny.

Poznejte podzemí Čech, Moravy a Slezska

Zde se návštěvníků ujme průvodce, se skupinou přejde ke schodům pod povrch země, které jsou na Masarykově náměstí, přesněji v domě číslo 6.

Turistům se nejprve dostane poučení, co je třeba dodržovat při pohybu v chodbách. A samozřejmě se také dozvědí, co je nad nimi. Též si připomenou, jak se kdysi ve školách učila branná výchova.

Novou trasu si přišel před otevřením prohlédnout i náměstek primátora Vratislav Výborný. „Délesloužící si tohle ještě pamatují v praxi. Já jsem měl modrou knížku, nebyl jsem na vojně, tak jsem se musel věnovat civilní obraně,“ prozradil Výborný po prohlídce.

Kryt připravili tři pracovníci správy podzemí. „Chodili sem pracovat i ve svém volném čase. Původně to vypadalo úplně jinak, byly to opuštěné chodby a sklepy. Ta příprava trvala zhruba rok. Doufáme, že turistická sezona prokáže životaschopnost tohoto nového okruhu,“ věří další náměstek primátora Radek Popelka.

Do nově zpřístupněných prostor zapůjčil vybavení třeba hasičský záchranný sbor. „Část věcí dodal ze své osobní sbírky pan Šustr ze správy podzemí,“ doplnil Popelka. Připravení nové trasy stálo 200 tisíc korun.

Druhou největší síť podzemních chodeb razili horníci od 14. století

Jihlavské podzemí je významnou historickou stavební památkou. Co do rozsahu přímo pod městskou zástavbou je po Znojmu druhým největším v Česku. Chodby jsou raženy ve skále v několika podlažích. Nacházejí se téměř pod všemi domy historického jádra města.

První podlaží razili havíři ve 14. století, druhé a třetí pak v šestnáctém století. Historici se domnívají, že podzemní chodby vděčí za svůj vznik hospodářským důvodům.

Jihlava ležela na důležité křižovatce středověkých obchodních cest, a tak v době, kdy význam těžby stříbra poklesl, začal ve městě prudký rozvoj obchodu a řemesel.

Kupci a řemeslníci si pro uskladnění svého zboží a výrobků rozšiřovali stávající sklepy, na jejichž prohlubování pracovali zkušení místní horníci.

V 19. století při budování vodovodů a výstavbě nových domů bylo mnoho chodeb zasypáno sutinami. Často tím byl porušen starý odvodňovací systém, chodby se plnily vodou a musel být pracně hledán původní odtok, aby nedocházelo k podmáčení základů.

Narušila se také ucelenost labyrintu, neboť mnozí majitelé domů oddělovali postupně průchozí chodby zdmi. Za německé okupace byla potom část chodeb upravena jako protiletecké kryty. Po válce nebyl zpočátku o podzemí zájem, až v roce 1957 byl jeden kilometr chodeb zpřístupněn veřejnosti.

V šedesátých letech byly téměř všechny chodby zpevněny betonovou krustou, podzemí bylo vyčištěno a obnovil se středověký odvodňovací systém. Sanací se profil některých chodeb snížil, pouze zpřístupněný úsek byl ponechán v původním stavu. V roce 1969 bylo podzemí pro veřejnost uzavřeno a prohlídky byly obnoveny až v roce 1991.

Autor:

Ve sklípcích jako z Hobita se před vínem skladovala řepa a brambory

Vrbické sklípky vypadají jako z románů od Tolkiena.

VIDEO Seriál Ne nadarmo se jihomoravské obci Vrbice nedaleko Břeclavi přezdívá Hobitín. Návštěvníkům malebné...

Poštovní štola nabízí výlet do dob dávných horníků, kovy dobývali i ohněm

V Poštovní štole je k vidění i replika původního dřevěného důlního zařízení, v...

VIDEO Seriál Díky množství drahých a barevných kovů se hora Příčná nad Zlatými Horami na Jesenicku stala jedním...

Pod bazilikou ve Frýdku-Místku leží mumie poutníků. Utopili se v Ostravici

Poutníci sice v roce 1750 do frýdecko-místecké baziliky nedošli, ale jejich...

VIDEO Seriál Po vstupu do monumentální baziliky Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku sejdete pár schodů a...

Mariánská skála v Ústí skrývá poklady, starý plán nacistů na tunel ožívá

Vstup do útrob Mariánské skály.

VIDEO Seriál Bez baterky v ruce nebo na čele nemá nikdo šanci prohlédnout si, co ukrývají útroby Mariánské skály...

Bunkr ve Špindlu chránil před atomovým útokem, měl systém očistných sprch

Bunkr pod hotelem Harmony ve Špindlerově Mlýně (11.7.2018).

VIDEO Seriál Pod krkonošským hotelem Harmony ve Špindlerově Mlýně vznikl ve druhé polovině 80. let obří...

  • Nejčtenější

Semafor, kde se řidiči chytají do pasti. Vysvobodí je jízda na červenou

13. března 2024

Premium Do překvapivé situace se někdy dostávají řidiči v Jihlavě na rušné křižovatce u Teska. A to...

Farníci i sportovci proti Babišovi. Od jeho návštěvy Brodu se distancují

11. března 2024  16:36

Nepříliš vlídného přijetí se dnes dočkal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který přijel na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezidenta Beneše nemám rád, říká praprasynovec generála Syrového

17. března 2024

Premium Tři čtvrtě století od zpolitizovaného soudního procesu z roku 1947 trvalo, než se příbuzní...

Hokejisté Zlína jsou v semifinále první ligy, Poruba je porážku od vyřazení

13. března 2024  21:19

Obhájce triumfu v první hokejové lize Zlín postoupil v nejkratší možné době do semifinále. Ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodloužená verze seriálu Byl jednou jeden dům je po 30 letech k vidění

18. března 2024  14:14

Dílem Obvaziště Boccaccio v neděli skončila repríza oblíbeného seriálu Byl jednou jeden dům....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Prodloužená verze seriálu Byl jednou jeden dům je po 30 letech k vidění

18. března 2024  14:14

Dílem Obvaziště Boccaccio v neděli skončila repríza oblíbeného seriálu Byl jednou jeden dům....

Vlaky mezi Tišnovem a Novým Městem ničil spoj kolejí. Úsek je již opravený

18. března 2024  11:31

Mezi Tišnovem na Brněnsku a Novým Městem na Moravě na Žďársku znovu jezdí vlaky. Vyplývá to z...

Obliba sdílených kol na Vysočině roste, půjčovat se začnou i ve Žďáře

18. března 2024  9:07

Na cesty do práce, do školy, přesuny mezi úřady nebo i k návratům z noční zábavy využívají...

Prezidenta Beneše nemám rád, říká praprasynovec generála Syrového

17. března 2024

Premium Tři čtvrtě století od zpolitizovaného soudního procesu z roku 1947 trvalo, než se příbuzní...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...