Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seník s WC a pokoji v přírodním parku. Je to chata, myslí si lidé

  10:20aktualizováno  10:20
V přírodním parku Čeřínek nedaleko Jihlavy stojí asi nejmodernější seník v zemi. Objekt na uskladnění sena má dvě patra, obytnou místnost i WC. Nedaleko roste podobně velkoryse pojatý ovčín. Místní lidé jsou ale přesvědčeni, že to jsou chaty a jen se tak úředně obchází stavební regulace v cenném území.

Tato stavba je úředně povolena jako seník, lidé se hodně diví | foto: Miroslav Mareš, MF DNES

Na území přírodního parku Čeřínek nejsou stavby obytných domů a novostavby rekreačních objektů povoleny. "Některé stavby jsou moderní seníky," vysvětlil starosta obce Cejle František Němec.

Místní obyvatelé se domnívají, že takové objekty jsou ve skutečnosti novostavby rekreačních chat v Přírodním parku Čeřínek, kde je jakákoliv stavební činnost úřady přísně regulována.

Přírodní park Čeřínek

V katastru obcí: Boršov, Cejle, Dolní Cerekev, Hojkov, Mirošov, Rohozná

Datum vyhlášení: 21. 12. 1985

Rozloha: 2 313,05 ha

Nejvýznamnější rostliny: třtina nachová, vratička heřmánkolistá, rosnatka okrouhlolistá, dřípatka horská, vachta trojlistá

Nejvýznamnější živočichové: mravenec rašelinný, mravenec Formica lugubris, ropucha obecná, skokan ostronosý, čolek horský, ještěrka živorodá, zmije obecná

"V podkladech pro stavební řízení jsme stanovili podmínku, aby stavby seníku nebo ovčína nenarušovaly krajinný ráz a byly využívány k deklarovanému účelu," řekla Katarína Ruschková z odboru životního prostředí.

Zákon neupravuje, jak má seník vypadat

Jenže právě to se velice složitě kontroluje. Žádný zákon nebo platná vyhláška totiž v České republice neupravuje, jak má ovčín nebo seník vypadat. Stejně tak žádný zákon neupravuje ani to, jak má vypadat bytový dům nebo výrobní hala.

Kopec Čeřínek u Jihlavy je vyhlášenou klidovou zónou a přírodním parkem. Kdo ale stihl postavit chatu na Čeřínku před rokem 1985, měl štěstí. Kolem postavených chat bylo vyhlášeno klidové území.

Existence přírodního parku neumožňuje v dnešní době vznik nebo rozšiřování chatových lokalit. Pro výstavbu objektů na individuální rekreaci zde platí stavební uzávěra. Současná podoba stavební uzávěry je poměrně přísná. Například není možný ani rozvoj zastavěného území místní části obce Cejle s názvem Hutě jako vyhlášené rekreační lokality.

Postavit v přírodním parku obytný objekt nebo rekreační chatu je vyloučeno už čtrnáct let. Neumožňuje to místní vyhláška ani územní plán obce Cejle. Při úředním povolování byl důležitý účel, ke kterému dotyčná stavba bude sloužit. Seník není jedinou stavbou, kde je účel stavby minimálně sporný.

Nedaleko seníku vyrůstá ovčín. Snad uvnitř nějaké ovce opravdu budou.

Nedaleko seníku vyrůstá ovčín. Snad uvnitř nějaké ovce opravdu budou.

Nedaleko od seníku, který podle místních vypadá spíš jako novostavba chaty, vyrůstá ovčín. "U vzhledu staveb umisťovaných ve volné přírodě je jediné omezující kritérium - posouzení jejich začlenění do krajiny," uvedl vedoucí Stavebního úřadu v Jihlavě Michal Jarco.

Když se kdysi na Čeřínku objevila maringotka na kolech, která sloužila pro individuální rekreaci, musela zmizet. "Pokud si pamatuji, tak její majitel dostal pokutu a maringotku odvezl," vzpomíná starosta obce Cejle František Němec. Nejdůležitější pro úředníky je zachování současné krajinné podoby Přírodního parku Čeřínek. Platí zde výjimka pro hospodářské stavby.

Stavby jako seník nebo ovčín na Čeřínku vyrůstat mohou, pokud slouží svému účelu. "Seníky jsme povolovali asi dva nebo tři. Lidé se mě ptali, jak mají louky na Čeřínku udržovat, když tam nesmějí postavit ani seník, kde by měli nářadí a kam by seno uložili," konstatoval starosta Němec.

Park možná změní hranice

Většina obcí s výjimkou osad Horní a Dolní Hutě se dnes nalézá u hranic současného Přírodního parku Čeřínek.

S ohledem na současné potřeby území možná dojde ke změně hranic Přírodního parku Čeřínek. "Máme dokument o všech přírodních parcích na Vysočině a čekají nás jednání s místními samosprávami," zmínil vedoucí odboru životního prostředí Kraje Vysočina Jan Joneš.

Přírodní park by se mohl rozšířit především na severní straně na Pelhřimovsku, kde by nově zahrnoval okolí obcí Nový Rychnov, Hojkov, Hatlíkov, Nový Hojkov a část Boršova. "Při vyhlašování parku Čeřínek byl vyhlášen hlavně na Jihlavsku, na části parku na Pelhřimovsku se trochu zapomnělo," dodal Joneš.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Stáli jsme nedaleko hranic a řešili, jestli se vrátit, vzpomíná hokejová legenda

Bývalý hokejový obránce Jan Suchý vzpomíná nejen na bouřlivý srpen 1968, ale...

Nejlepší roky své kariéry prožil v době, kdy hokej byl snad jedinou možností, jak dát co proto nenáviděným „Rusákům“....

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Najdete na iDNES.cz