Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seník s WC a pokoji v přírodním parku. Je to chata, myslí si lidé

  10:20aktualizováno  10:20
V přírodním parku Čeřínek nedaleko Jihlavy stojí asi nejmodernější seník v zemi. Objekt na uskladnění sena má dvě patra, obytnou místnost i WC. Nedaleko roste podobně velkoryse pojatý ovčín. Místní lidé jsou ale přesvědčeni, že to jsou chaty a jen se tak úředně obchází stavební regulace v cenném území.

Tato stavba je úředně povolena jako seník, lidé se hodně diví | foto: Miroslav Mareš, MF DNES

Na území přírodního parku Čeřínek nejsou stavby obytných domů a novostavby rekreačních objektů povoleny. "Některé stavby jsou moderní seníky," vysvětlil starosta obce Cejle František Němec.

Místní obyvatelé se domnívají, že takové objekty jsou ve skutečnosti novostavby rekreačních chat v Přírodním parku Čeřínek, kde je jakákoliv stavební činnost úřady přísně regulována.

Přírodní park Čeřínek

V katastru obcí: Boršov, Cejle, Dolní Cerekev, Hojkov, Mirošov, Rohozná

Datum vyhlášení: 21. 12. 1985

Rozloha: 2 313,05 ha

Nejvýznamnější rostliny: třtina nachová, vratička heřmánkolistá, rosnatka okrouhlolistá, dřípatka horská, vachta trojlistá

Nejvýznamnější živočichové: mravenec rašelinný, mravenec Formica lugubris, ropucha obecná, skokan ostronosý, čolek horský, ještěrka živorodá, zmije obecná

"V podkladech pro stavební řízení jsme stanovili podmínku, aby stavby seníku nebo ovčína nenarušovaly krajinný ráz a byly využívány k deklarovanému účelu," řekla Katarína Ruschková z odboru životního prostředí.

Zákon neupravuje, jak má seník vypadat

Jenže právě to se velice složitě kontroluje. Žádný zákon nebo platná vyhláška totiž v České republice neupravuje, jak má ovčín nebo seník vypadat. Stejně tak žádný zákon neupravuje ani to, jak má vypadat bytový dům nebo výrobní hala.

Kopec Čeřínek u Jihlavy je vyhlášenou klidovou zónou a přírodním parkem. Kdo ale stihl postavit chatu na Čeřínku před rokem 1985, měl štěstí. Kolem postavených chat bylo vyhlášeno klidové území.

Existence přírodního parku neumožňuje v dnešní době vznik nebo rozšiřování chatových lokalit. Pro výstavbu objektů na individuální rekreaci zde platí stavební uzávěra. Současná podoba stavební uzávěry je poměrně přísná. Například není možný ani rozvoj zastavěného území místní části obce Cejle s názvem Hutě jako vyhlášené rekreační lokality.

Postavit v přírodním parku obytný objekt nebo rekreační chatu je vyloučeno už čtrnáct let. Neumožňuje to místní vyhláška ani územní plán obce Cejle. Při úředním povolování byl důležitý účel, ke kterému dotyčná stavba bude sloužit. Seník není jedinou stavbou, kde je účel stavby minimálně sporný.

Nedaleko seníku vyrůstá ovčín. Snad uvnitř nějaké ovce opravdu budou.

Nedaleko seníku vyrůstá ovčín. Snad uvnitř nějaké ovce opravdu budou.

Nedaleko od seníku, který podle místních vypadá spíš jako novostavba chaty, vyrůstá ovčín. "U vzhledu staveb umisťovaných ve volné přírodě je jediné omezující kritérium - posouzení jejich začlenění do krajiny," uvedl vedoucí Stavebního úřadu v Jihlavě Michal Jarco.

Když se kdysi na Čeřínku objevila maringotka na kolech, která sloužila pro individuální rekreaci, musela zmizet. "Pokud si pamatuji, tak její majitel dostal pokutu a maringotku odvezl," vzpomíná starosta obce Cejle František Němec. Nejdůležitější pro úředníky je zachování současné krajinné podoby Přírodního parku Čeřínek. Platí zde výjimka pro hospodářské stavby.

Stavby jako seník nebo ovčín na Čeřínku vyrůstat mohou, pokud slouží svému účelu. "Seníky jsme povolovali asi dva nebo tři. Lidé se mě ptali, jak mají louky na Čeřínku udržovat, když tam nesmějí postavit ani seník, kde by měli nářadí a kam by seno uložili," konstatoval starosta Němec.

Park možná změní hranice

Většina obcí s výjimkou osad Horní a Dolní Hutě se dnes nalézá u hranic současného Přírodního parku Čeřínek.

S ohledem na současné potřeby území možná dojde ke změně hranic Přírodního parku Čeřínek. "Máme dokument o všech přírodních parcích na Vysočině a čekají nás jednání s místními samosprávami," zmínil vedoucí odboru životního prostředí Kraje Vysočina Jan Joneš.

Přírodní park by se mohl rozšířit především na severní straně na Pelhřimovsku, kde by nově zahrnoval okolí obcí Nový Rychnov, Hojkov, Hatlíkov, Nový Hojkov a část Boršova. "Při vyhlašování parku Čeřínek byl vyhlášen hlavně na Jihlavsku, na části parku na Pelhřimovsku se trochu zapomnělo," dodal Joneš.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Najdete na iDNES.cz