Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod se obchvatu dočká. Kdo ale pojede delší a klikatější cestou?

  11:56aktualizováno  11:56
Ministerstvo dopravy schválilo výstavbu obchvatu kolem Havlíčkova Brodu. Propojí výpadovky na Jihlavu a Pardubice. Stavět by se mohlo začít nejdřív v roce 2017. Jenže je otázkou, zda ho řidiči využijí. Tranzitní doprava má dnes luxusní průjezd městem bez zatáček, místy po čtyřproudé magistrále.

Místy čtyřproudý hlavní tah se od severu na jih táhne přes celý Havlíčkův Brod. Je otázka, zda z této komfortní silnice se bude řidičům na klikatější a delší obchvat, na jehož části stejně bude omezena rychlost na 50. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jednu chvíli se ten projekt zdál naprosto ztracený. Na přelomu roku však znovu ožil. Velkou radost z něho má v Havlíčkově Brodě nejen radnice, ale i většina obyvatel, hlavně pak těch žijících podél Masarykovy ulice

Jihovýchodní obchvat města se stavět bude. Komise ministerstva dopravy schválila investiční záměr a s výstavbou počítá.

"Ještě stále to není definitivní, schvalovací doložku zatím nemám. Ale odborná komise záměr schválila, takže se zdá, že stát s výstavbou skutečně počítá," říká ředitelka jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová.

"Je to vynikající zpráva do startu nového roku," netají radost havlíčkobrodský radní pro oblast dopravy Libor Honzárek.

"Za ministra Bárty to celé vypadalo definitivně ztracené, ale teď jsme znovu ve hře," pochvaluje si.

Schválení investičního záměru znamená, že stát zařadí brodský obchvat mezi investice, které se mohou začít připravovat. Podle dnes známých termínů by se měl okamžitě začít zpracovávat geometrický plán. Hotov bude na jaře.

Nová silnice se otevře nejdříve za pět let, spíše ale později

Hned poté by měl stát společně s městem začít jednat s vlastníky pozemků o jejich odkupu.

Jak dlouho bude tento proces trvat, ale nikdo nedokáže předpovědět. Teprve pak přijde na řadu vyřízení stavebního povolení a výběrové řízení na dodavatele stavby.

"Ta nejoptimističtější varianta předpokládá zahájení výstavby obchvatu v roce 2017. Ze zkušeností však odhaduji, že k němu dojde později. Hlavně jednání s majiteli pozemků se často neúměrně protahují," brzdí nadšení Tesařová.

Není tak pravděpodobné, že se po nové silnici začne jezdit dříve než za pět šest let.

V platnosti zůstal projekt tak, jak vypadal po redukci před čtyřmi lety. Součástí obchvatu, který spojí výpadovky na Jihlavu a na Pardubice, bude kruhový objezd, dvě mimoúrovňové křižovatky a jedenáct mostů. Ty v členitém terénu zaberou plnou čtvrtinu z více než čtyři kilometry dlouhého obchvatu.

Kdo chytne zelenou vlnu, projede Brodem už teď do pěti minut

K ceně zatím existují jen odhady, pohybují se kolem 1,66 miliardy korun. Už dříve přislíbila svou spoluúčast i radnice. Za svých 40 milionů postaví mimoúrovňovou křižovatku u Termesiv.

Přes padesát lidí z Havlíčkova Brodu zablokovalo na půl hodiny frekventovanou...

Za obchvat lidé v Brodě demonstrovali už před dvěma roky. Zablokovali tehdy přechod na Masarykově ulici.

"Tu přepracovaný projekt vypustil, ale my na ní trváme. Budou tudy jezdit spoje na dopravní terminál. Proto jsme rozhodli, že ji zaplatíme sami. Možná i to pomohlo. Není obvyklé, aby se město takto podílelo na státní investici," podotkl Honzárek.

Otázkou však stále zůstává, kolik řidičů si na nový obchvat najde cestu. Určen má být zejména pro tranzitní dopravu. Jenže kdo Brodem od Jihlavy na Kolín nebo opačně projíždí, má už nyní komfortní trasu. Městem projede po rovné, místy čtyři pruhy široké silnici. Zdržet se může jen na některé z pěti světelných křižovatek.

"Pokud chytnu zelenou vlnu a není velký provoz, projedu Brodem za tři čtyři minuty. Ve špičce to je ale i čtvrt hodiny," vypočítává František Cáha, který několikrát do roka Brodem projíždí při cestě z Liberce k rodičům do Telče.

Svůj význam stavba získá za desítky let, až se postaví další část

"Ekonomika stavby obchvatu se měří úsporou času, ale zohledňuje i životní prostředí. Roli hrají takové vlivy, jako jsou emise nebo hluk. To vše by měl nový obchvat zredukovat. A časová úspora na obchvatu ve špičce také bude," vysvětluje Tesařová.

A to i přesto, že na obchvatu se budou muset řidiči popasovat s kruhovými křižovatkami a ve staré části i s omezením rychlosti na 50 kilometrů v hodině.

"Chceme na budoucí obchvat vyvést z města 90 procent tranzitní dopravy. Jsme si ale vědomi, že nikdy po obchvatu nepojedou všechny vozy a že svůj význam silnice získá až po dokončení obchvatu jihozápadního," prohlásil Libor Honzárek. Jenže jihozápadní spojnice výpadovek na Jihlavu a na Humpolec může podle odhadů být hotová až za dvacet či třicet let.

"Aby nový jihovýchodní obchvat využívali řidiči, je věcí dopravních opatření," vzkázala Tesařová. I podle Honzárka bude město chtít navigovat tranzitní dopravu na obchvat, pomoci by podle něj měla i policie.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Armádě v Jihlavě zbyla jen budova velitelství, ubytovna a agregát

Sídlo krajského vojenského velitelství je jednou z nejvyšších budov v Jihlavě.

V minulosti bývala v Jihlavě posádka čítající zhruba 6 500 vojáků. V současnosti už ve městě nejsou žádná fungující...

V netradiční škole jsou z učitelů průvodci a děti chtěly víc matematiky

V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi....

Přes půl roku funguje v Jihlavě soukromá alternativní ScioŠkola. Reportérka MF DNES měla možnost poznat, jak to v...

Najdete na iDNES.cz