Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod se obchvatu dočká. Kdo ale pojede delší a klikatější cestou?

  11:56aktualizováno  11:56
Ministerstvo dopravy schválilo výstavbu obchvatu kolem Havlíčkova Brodu. Propojí výpadovky na Jihlavu a Pardubice. Stavět by se mohlo začít nejdřív v roce 2017. Jenže je otázkou, zda ho řidiči využijí. Tranzitní doprava má dnes luxusní průjezd městem bez zatáček, místy po čtyřproudé magistrále.

Místy čtyřproudý hlavní tah se od severu na jih táhne přes celý Havlíčkův Brod. Je otázka, zda z této komfortní silnice se bude řidičům na klikatější a delší obchvat, na jehož části stejně bude omezena rychlost na 50. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jednu chvíli se ten projekt zdál naprosto ztracený. Na přelomu roku však znovu ožil. Velkou radost z něho má v Havlíčkově Brodě nejen radnice, ale i většina obyvatel, hlavně pak těch žijících podél Masarykovy ulice

Jihovýchodní obchvat města se stavět bude. Komise ministerstva dopravy schválila investiční záměr a s výstavbou počítá.

"Ještě stále to není definitivní, schvalovací doložku zatím nemám. Ale odborná komise záměr schválila, takže se zdá, že stát s výstavbou skutečně počítá," říká ředitelka jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová.

"Je to vynikající zpráva do startu nového roku," netají radost havlíčkobrodský radní pro oblast dopravy Libor Honzárek.

"Za ministra Bárty to celé vypadalo definitivně ztracené, ale teď jsme znovu ve hře," pochvaluje si.

Schválení investičního záměru znamená, že stát zařadí brodský obchvat mezi investice, které se mohou začít připravovat. Podle dnes známých termínů by se měl okamžitě začít zpracovávat geometrický plán. Hotov bude na jaře.

Nová silnice se otevře nejdříve za pět let, spíše ale později

Hned poté by měl stát společně s městem začít jednat s vlastníky pozemků o jejich odkupu.

Jak dlouho bude tento proces trvat, ale nikdo nedokáže předpovědět. Teprve pak přijde na řadu vyřízení stavebního povolení a výběrové řízení na dodavatele stavby.

"Ta nejoptimističtější varianta předpokládá zahájení výstavby obchvatu v roce 2017. Ze zkušeností však odhaduji, že k němu dojde později. Hlavně jednání s majiteli pozemků se často neúměrně protahují," brzdí nadšení Tesařová.

Není tak pravděpodobné, že se po nové silnici začne jezdit dříve než za pět šest let.

V platnosti zůstal projekt tak, jak vypadal po redukci před čtyřmi lety. Součástí obchvatu, který spojí výpadovky na Jihlavu a na Pardubice, bude kruhový objezd, dvě mimoúrovňové křižovatky a jedenáct mostů. Ty v členitém terénu zaberou plnou čtvrtinu z více než čtyři kilometry dlouhého obchvatu.

Kdo chytne zelenou vlnu, projede Brodem už teď do pěti minut

K ceně zatím existují jen odhady, pohybují se kolem 1,66 miliardy korun. Už dříve přislíbila svou spoluúčast i radnice. Za svých 40 milionů postaví mimoúrovňovou křižovatku u Termesiv.

Přes padesát lidí z Havlíčkova Brodu zablokovalo na půl hodiny frekventovanou...

Za obchvat lidé v Brodě demonstrovali už před dvěma roky. Zablokovali tehdy přechod na Masarykově ulici.

"Tu přepracovaný projekt vypustil, ale my na ní trváme. Budou tudy jezdit spoje na dopravní terminál. Proto jsme rozhodli, že ji zaplatíme sami. Možná i to pomohlo. Není obvyklé, aby se město takto podílelo na státní investici," podotkl Honzárek.

Otázkou však stále zůstává, kolik řidičů si na nový obchvat najde cestu. Určen má být zejména pro tranzitní dopravu. Jenže kdo Brodem od Jihlavy na Kolín nebo opačně projíždí, má už nyní komfortní trasu. Městem projede po rovné, místy čtyři pruhy široké silnici. Zdržet se může jen na některé z pěti světelných křižovatek.

"Pokud chytnu zelenou vlnu a není velký provoz, projedu Brodem za tři čtyři minuty. Ve špičce to je ale i čtvrt hodiny," vypočítává František Cáha, který několikrát do roka Brodem projíždí při cestě z Liberce k rodičům do Telče.

Svůj význam stavba získá za desítky let, až se postaví další část

"Ekonomika stavby obchvatu se měří úsporou času, ale zohledňuje i životní prostředí. Roli hrají takové vlivy, jako jsou emise nebo hluk. To vše by měl nový obchvat zredukovat. A časová úspora na obchvatu ve špičce také bude," vysvětluje Tesařová.

A to i přesto, že na obchvatu se budou muset řidiči popasovat s kruhovými křižovatkami a ve staré části i s omezením rychlosti na 50 kilometrů v hodině.

"Chceme na budoucí obchvat vyvést z města 90 procent tranzitní dopravy. Jsme si ale vědomi, že nikdy po obchvatu nepojedou všechny vozy a že svůj význam silnice získá až po dokončení obchvatu jihozápadního," prohlásil Libor Honzárek. Jenže jihozápadní spojnice výpadovek na Jihlavu a na Humpolec může podle odhadů být hotová až za dvacet či třicet let.

"Aby nový jihovýchodní obchvat využívali řidiči, je věcí dopravních opatření," vzkázala Tesařová. I podle Honzárka bude město chtít navigovat tranzitní dopravu na obchvat, pomoci by podle něj měla i policie.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Najdete na iDNES.cz