Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už příští rok budou moci po Smetanově náměstí v Brodě jezdit auta

  17:58aktualizováno  17:58
Havlíčkův Brod připravil projekt rekonstrukce části druhého nejvýznamnějšího náměstí. Vzniknout na něm má jednosměrná ulice pro zásobování. Povede od pošty a směrem k Beckovského a Horní ulici. Projekt je schválený, ale opozice s ním nesouhlasí.

Smetanovo náměstí v Havlíčkově Brodě je socialistická stavba ze 70. let. Brodská radnice z něj chce udělat místo odpočinku a relaxace s velkými zelenými plochami. | foto: Architekt Aleš Burian

Ještě letos začne rekonstrukce Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Přinese jednu podstatnou změnu. Po dlouhé době pustí dovnitř automobily.

Projekt schválili brodští zastupitelé. V letošním roce práce začnou, dokončení se plánuje na rok příští. Projekt počítá s výdaji v přibližné výši 21 milionů korun. Bude se jednat teprve o první část rekonstrukce náměstí. Dotkne se zejména jeho severní a západní strany, kde má vzniknout nová ulice.

Smetanovo náměstí v Havlíčkově Brodě je socialistická stavba ze 70. let. Brodská radnice z něj chce udělat  místo odpočinku a relaxace s velkými zelenými plochami.

Projekt na přestavbu Smetanova náměstí. Nová ulice by na vizualizaci vedla zvrchu a po levé straně trávníků.

Jenže právě tato změna byla na pondělním jednání trnem v oku mnohým zastupitelům. Smetanovo náměstí, které od hlavního Havlíčkova dělí jen pár desítek metrů, totiž vnímají jako zelenou plochu, kde nemá doprava co dělat.

"Obnovíme Havlíčkovu ulici od Havlíčkova domu až k Beckovského ulici. Bude podél ní nový mobiliář, povede stromovou alejí. Zároveň ji napojíme na prodlouženou uličku vedoucí po západní straně náměstí směrem od pošty," popsal radní Libor Honzárek (TOP 09). Napojeno na ni bude i parkoviště před základní uměleckou školou.

Zprvu chtěla radnice letos pouze upravit plochu po zbouraném panelovém domě. Pak se ale rozhodla pro celkovou proměnu promenády náměstím. "Vzhledem ke složitému systému inženýrských sítí bude vhodné udělat vše najednou," vysvětlil Honzárek.

Opozice roky mlčela, ozvala se až při schvalování projektu

I když se o této variantě hovoří roky a na tvorbě plánu se mohli podílet všichni zastupitelé, vyvolal plán přeměny u mnohých členů opozice vlnu nevole.

"Po Smetanově náměstí a Havlíčkovou uličkou chodí tisíce lidí. A vy tam do nich chcete pustit auta? No, to nemyslíte vážně. Já tady mezi těmi zastupiteli, kteří se o tom baví, vůbec nechci být," čertil se Jiří Čáslavský (ČSSD).

"Jestli si myslíte, že tam nikdo nebude jezdit, tak se pletete. I já tam budu jezdit. Bude to ideální zkratka ze spodní části náměstí do Horní ulice," přidal se komunista Milan Plodík. Jeho kolega Zdeněk Dobrý chtěl rozhodnutí nechat až na novém zastupitelstvu.

"Čtyři roky se o tom bavíme a společně to plánujeme. Otočit, napadat celý záměr teď na poslední chvíli, když je připraven k realizaci, je zcela účelové," poznamenal Honzárek s tím, že už nejspíš hrají roli i blížící se volby.

Podle místostarosty Ivana Kuželky (nezávislý - Broďáci) by odložení rozhodnutí na příští zastupitelstvo znamenalo zbrzdění rekonstrukce náměstí. "Už jsme s majiteli sítí domluveni na termínech. Odklad by znamenal začínat v tom zcela odznova a zdržení třeba i dva tři roky," pravil.

Doprava na Smetanově náměstí by neměla být výrazná. "Rozhodně daleko menší než po obvodu Havlíčkova náměstí. A tam také chodí tisíce lidí," pravil Honzárek.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Najdete na iDNES.cz