Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už příští rok budou moci po Smetanově náměstí v Brodě jezdit auta

  17:58aktualizováno  17:58
Havlíčkův Brod připravil projekt rekonstrukce části druhého nejvýznamnějšího náměstí. Vzniknout na něm má jednosměrná ulice pro zásobování. Povede od pošty a směrem k Beckovského a Horní ulici. Projekt je schválený, ale opozice s ním nesouhlasí.

Smetanovo náměstí v Havlíčkově Brodě je socialistická stavba ze 70. let. Brodská radnice z něj chce udělat místo odpočinku a relaxace s velkými zelenými plochami. | foto: Architekt Aleš Burian

Ještě letos začne rekonstrukce Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Přinese jednu podstatnou změnu. Po dlouhé době pustí dovnitř automobily.

Projekt schválili brodští zastupitelé. V letošním roce práce začnou, dokončení se plánuje na rok příští. Projekt počítá s výdaji v přibližné výši 21 milionů korun. Bude se jednat teprve o první část rekonstrukce náměstí. Dotkne se zejména jeho severní a západní strany, kde má vzniknout nová ulice.

Smetanovo náměstí v Havlíčkově Brodě je socialistická stavba ze 70. let. Brodská radnice z něj chce udělat  místo odpočinku a relaxace s velkými zelenými plochami.

Projekt na přestavbu Smetanova náměstí. Nová ulice by na vizualizaci vedla zvrchu a po levé straně trávníků.

Jenže právě tato změna byla na pondělním jednání trnem v oku mnohým zastupitelům. Smetanovo náměstí, které od hlavního Havlíčkova dělí jen pár desítek metrů, totiž vnímají jako zelenou plochu, kde nemá doprava co dělat.

"Obnovíme Havlíčkovu ulici od Havlíčkova domu až k Beckovského ulici. Bude podél ní nový mobiliář, povede stromovou alejí. Zároveň ji napojíme na prodlouženou uličku vedoucí po západní straně náměstí směrem od pošty," popsal radní Libor Honzárek (TOP 09). Napojeno na ni bude i parkoviště před základní uměleckou školou.

Zprvu chtěla radnice letos pouze upravit plochu po zbouraném panelovém domě. Pak se ale rozhodla pro celkovou proměnu promenády náměstím. "Vzhledem ke složitému systému inženýrských sítí bude vhodné udělat vše najednou," vysvětlil Honzárek.

Opozice roky mlčela, ozvala se až při schvalování projektu

I když se o této variantě hovoří roky a na tvorbě plánu se mohli podílet všichni zastupitelé, vyvolal plán přeměny u mnohých členů opozice vlnu nevole.

"Po Smetanově náměstí a Havlíčkovou uličkou chodí tisíce lidí. A vy tam do nich chcete pustit auta? No, to nemyslíte vážně. Já tady mezi těmi zastupiteli, kteří se o tom baví, vůbec nechci být," čertil se Jiří Čáslavský (ČSSD).

"Jestli si myslíte, že tam nikdo nebude jezdit, tak se pletete. I já tam budu jezdit. Bude to ideální zkratka ze spodní části náměstí do Horní ulice," přidal se komunista Milan Plodík. Jeho kolega Zdeněk Dobrý chtěl rozhodnutí nechat až na novém zastupitelstvu.

"Čtyři roky se o tom bavíme a společně to plánujeme. Otočit, napadat celý záměr teď na poslední chvíli, když je připraven k realizaci, je zcela účelové," poznamenal Honzárek s tím, že už nejspíš hrají roli i blížící se volby.

Podle místostarosty Ivana Kuželky (nezávislý - Broďáci) by odložení rozhodnutí na příští zastupitelstvo znamenalo zbrzdění rekonstrukce náměstí. "Už jsme s majiteli sítí domluveni na termínech. Odklad by znamenal začínat v tom zcela odznova a zdržení třeba i dva tři roky," pravil.

Doprava na Smetanově náměstí by neměla být výrazná. "Rozhodně daleko menší než po obvodu Havlíčkova náměstí. A tam také chodí tisíce lidí," pravil Honzárek.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Jihlavská zoo bude mít nového ředitele, v bývalé Modetě chce akvárium

Zoolog Jan Vašák.

Novým ředitelem jihlavské zoologické zahrady bude její současný zoolog Jan Vašák. Od 1. července vystřídá Elišku...

Jihlavský tunel bude tentokrát zavřený o víkendu, i kvůli výtkám řidičů

Uzavřený jihlavský tunel - ilustrační foto. Tunel spojuje dálniční přivaděč na silnici směr Pelhřimov.

Od páteční osmé hodiny večerní do nedělního poledne bude kvůli nutným opravám uzavřen Jihlavský tunel. Ředitelství...

Komunisté a odvolaný náměstek spojují místopředsedu ODS Vystrčila s KSČ

Miloš Vystrčil obhájil na Jihlavsku post senátora.

Komunisté současní a bývalí se přou o to, jestli senátor ODS Miloš Vystrčil byl, nebo nebyl před listopadem 1989...

Najdete na iDNES.cz