Velké firmy o podporu jihlavského hokeje nemají zájem, lituje Ščerban

  9:33aktualizováno  9:33
Zhruba dvě hodiny trvalo setkání jednatele hokejové Dukly Jihlava Bedřicha Ščerbana s desítkami příznivců klubu. Ti přišli na setkání do nově otevřené restaurace na Horáckém zimním stadionu. Jednatel odpověděl na celou řadu otázek. Následují odpovědi na některé z nich.

Bedřich Ščerban, jednatel Dukly Jihlava | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jak je v současnosti naplňován rozpočet klubu?

Ve srovnání se zlomovou sezonou 2007/2008 je už současná situace jiná. Před pěti lety pokrývala chod klubu z 58 procent městská dotace. "V tom roce 2008 jsme měli dvě možnosti, buď se stát farmou extraligového týmu, nebo jít vlastní koncepcí a výchovou vlastních odchovanců," řekl Ščerban.

Dukla podle něj byla v té době vlásek od toho, aby přestala existovat. Tehdy město vložilo 5,3 milionu korun," doplnil manažer jihlavského hokejového klubu. V současnosti se na rozpočtu podílí z více než poloviny reklama. Město pokrývá okolo 28 procent výdajů jihlavské Dukly, kam se neřadí jen A-tým, ale i mládež, krasobruslařky a stadion.

Jak to v Dukle vypadá s velkými sponzory?

V současnosti není jejich získávání ničím jednoduchým pro žádný sportovní klub, natož v druhé nejvyšší soutěži. První hokejová liga navíc není tak sledovaná a v médiích zmiňovaná jako extraliga.

"Oslovili jsme také velké firmy, aby se staly našimi partnery. Třeba i Agrofert. Přišla odpověď, že nemají zájem. Oproti sezoně 2007/2008 se ale zájem partnerů zdvojnásobil," zmínil Bedřich Ščerban. Také do největší vysočinské firmy, do společnosti Bosch Diesel, mířil dotaz z vedení Dukly. A nejen ten.

"Asi dva roky - od té doby, co jsme jednatele Bosche pozvali na Horácký zimní stadion, s firmou intenzivně jednáme. Neposunuli jsme se ale ani o krůček dál směrem k partnerství, ale aspoň o dvě kanceláře výš," hodnotili společně Bedřich Ščerban a Zdeněk Drla z marketingu hokejového klubu.

Jiné významné jihlavské firmy, jako jsou například Kronospan, Automotive Lighting nebo Moravské kovárny, mezi partnery Dukly patří. "A že Bosch v Českých Budějovicích hokej podporuje? To je jiná divize tohoto koncernu," vysvětloval Ščerban fanouškům v diskusi. Podle něj nemají hokejové kluby na růžích ustláno ani v Americe.

"Když jsem se bavil s Petrem Klímou (osobnost českého i jihlavského hokeje – pozn. redakce), tak on říkal, že ani v Americe by nebyly kluby samostatně v plusu. Jsou dotovány," upozornil jednatel Dukly. Zástupci Komerční banky z Francie vedení Dukly po dotazu na sponzoring údajně vzkázali, že by podpořili tým, který by hrál ragby. Do druhé hokejové ligy bankovní dům nevstoupil.

Jak funguje spolupráce klubů na Vysočině?

V případě juniorů a dorostu funguje spolupráce podle šéfa Dukly velmi dobře. V Jihlavě mají akademii a krajské centrum talentované mládeže. "V roce 2009 jsme se domluvili s jedenácti kluby na Vysočině. Havlíčkův Brod chtěl jít dlouho vlastní cestou, ale před aktuální sezonou se i oni rozhodli do Jihlavy některé kluky dát a podpořit tak přítomnost extraligy v mládežnických kategoriích v kraji," pravil Ščerban.

Mezi dospělými je ale rivalita stále velká. To potvrzují derby s Třebíčí i brodskými Rebely. "Doufám, že se dokážeme domluvit také v seniorském hokeji. To je asi jediná cesta, jak může jít Vysočina hokejově dál," soudí jednatel Dukly Jihlava. V mládežnických kategoriích má klub zastoupení v české reprezentaci.

Je v A-týmu víc odchovanců, nebo hráčů z jiných klubů?

Na tuto otázku odpověděl Bedřich Ščerban fanouškům řečí čísel: "Osmadvacet z šestatřiceti mužů v kádru patří Dukle nebo z Jihlavy pochází. Do té druhé skupiny patří například Tomáš Ficenc. Je u nás z Vítkovic na hostování. Nechají ho v Dukle dle domluvy dohrát kariéru," vysvětloval jednatel jihlavského klubu.

Mohli by se vrátit do Jihlavy třeba Ujčík nebo Chlubna?

S oběma hráči, kteří v Jihlavě začínali s hokejovou kariérou, Bedřich Ščerban mluvil. Zatím to nevyšlo. "Extraliga je ale v případě takových hráčů odměňována pětkrát až desetkrát víc než první liga tady," uvedl Ščerban. A dodal, že u posil je potřeba také zohledňovat to, jak mohou týmu pomoci výkonnostně.

Nemohli by se vrátit třeba Bezděk, Staněk a Domin?

Někteří hráči, kteří patřili dříve do A-týmu Dukly, jsou v sestavách Pelhřimova nebo Žďáru nad Sázavou. Nebo v zahraničí. A jejich návrat není podle Bedřicha Ščerbana reálný. Vyjma Domina, který hraje ve Francii, jsou to průměrní hráči druhé ligy.

"Oni by nás nikam výkonnostně neposunuli, pokud tedy nechceme stále hrát první ligu kolem šestého až osmého místa. To byl i případ hráčů Polcara a Pometla. Dali jsme je také do spolupracujících oddílů," sdělil fanouškům jednatel Dukly.

Útočník Domin, to je podle manažera jihlavského hokejového klubu jiná kapitola. "Domin odešel do Francie. Neprodělali jsme na něm. Od klubu ve Francii budeme inkasovat peníze a práva na jeho angažování nám zůstávají," vysvětlil Ščerban.

Z jakého důvodu odešel koncem ledna Tomáš Kolafa?

Obránce Kolafa šel po ose Jihlava - Kladno - Mladá Boleslav. Na Vysočině byl na hostování. "Tomáš Kolafa by v Jihlavě mohl být. Ale kádr máme hodně široký a my věděli, že on už tady hrát příští rok nebude. Nechat si ho v Jihlavě, to by znamenalo držet závazky ze smlouvy do konce dubna," uvažovali manažer a trenéři v Dukle. A rozhodli se, že dají příležitost vlastním odchovancům. "Aby se mladí učili nést odpovědnost. Je to hození do vody, ale ve své podstatě to přinese Dukle užitek," je přesvědčen Bedřich Ščerban.

Proč nemá Dukla sportovního manažera?

Tato pozice je v klubech důležitá pro vyhledávání posil a talentů. "Není v současnosti obsazena z ekonomických důvodů, byť bychom ji potřebovali. Ale nyní si ji dovolit nemůžeme," řekl příznivcům jihlavského hokeje Bedřich Ščerban.

Mohli by fanoušci mít zastoupení v dozorčí radě?

To by byl dotaz spíše na jihlavského primátora jako zástupce stoprocentního vlastníka Dukly, což je město. Dozorčí rada je orgán, do něhož nominují lidi (v případě městských společností v Jihlavě) koaliční politické strany.

"Dva členy vysílá ODS, dva ČSSD a jednoho KDU-ČSL. Je to politický orgán. Město ale může nominovat i fanoušky. Je však otázka, zda se dá vytrhovat dozorčí rada Dukly od těch v ostatních městských společnostech (například Služby města Jihlavy nebo prádelny - pozn. redakce), pokud jde o koaliční smlouvy," zmínil Ščerban.

Dozorčí rada zejména schvaluje rozpočet Dukly, kontroluje činnost jednatele a dává doporučení valné hromadě společnosti a tou je v případě jihlavské Dukly rada města v čele s primátorem. "Současná dozorčí rada není brzdou, pracuje pro klub. Třeba doporučovala radním, aby na valné hromadě schválili dotace pro Duklu tak, jak je jednatel předložil. Konečné slovo má ale rada a zastupitelstvo města," poznamenal Ščerban.

Fanoušky totiž například zajímalo, proč město nepokryje provoz Horáckého zimního stadionu v plné výši. Dukla jej v současnosti dotuje téměř třemi miliony korun ročně. A za led platí městu pronájem. "Až rozjedeme provoz i druhé haly, bude to asi 1,2 milionu korun ročně," vyčíslil Ščerban. Dukla na druhou stranu inkasuje peníze z pronájmů ledu a ze vstupného.

Jsou hráči odměňováni podle toho, kolik klub získá bodů?

Odpověď na tento dotaz zní: "Ano." Podle Ščerbana hokejisté pocítili i to, že diváci chodí letos na stadion v menším počtu než v minulých letech.

Chystá se nějaká větší rozlučka se sezonou?

Událost typu Dne mistrů nebo Dne legend letos nebude. Uskuteční se ale zápas partnerů klubu. Na Den legend loni přijely legendy českého a švédského hokeje. Ale byla to také nákladná a organizačně náročná záležitost.Nejčtenější

Vraťte do parku pamětní desku zavražděného Jakuba, žádají stovky lidí

Speciální hlásiče na dětských hřištích, které dokážou v případě nouze přivolat...

„Vraťte pamětní desku Jakuba Šimánka tam, kam patří! Nedovolte radním se takhle zachovat!“ Tak apeluje petice, která se...

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Za nadávku k soudu? Trenér Dornič má jasno, bez omluvy jde na policii

Sporů mezi brodským Miroslavem Třetinou (vpravo) a hodonínským Janem Fišerou...

Druholigový hokejový zápas může mít dohru u soudu poté, co během duelu 8. kola v Havlíčkově Brodě domácí kapitán...

Hokejisté Třebíče nájezdy umí. Porazili v nich i budějovický Motor

Třebíčtí hokejisté oslavují gól proti Jihlavě.

Pokud byste rádi věděli, jak vyhrát zápas v nájezdech, mohli by vám poradit třebíčští hokejisté. Horácká Slavia v...

Najdete na iDNES.cz