Jihlavský zastupitel Miroslav Tomanec (vpravo).

Jihlavský zastupitel Miroslav Tomanec (vpravo). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na pomoc pozůstalým z městské kasy zastupitelé kývli, sami dali zlomek

  • 3
Podnikatel a jihlavský zastupitel Miroslav Tomanec uzavřel svoji kontroverzní sbírku, která souvisela s předčasnou smrtí zaměstnance jihlavského magistrátu. Ten zemřel v necelých 32 letech, krátce po narození prvního syna. Pozůstalí dostali dar z městské kasy, který měla sbírka kompenzovat.

Tomanec (Forum Jihlava) oslovil všechny jihlavské zastupitele s předpokladem, že mezi sebou vyberou minimálně 300 tisíc korun. Právě tuto sumu totiž předtím dali rodině jako pomoc z veřejných peněz.

Nakonec se však objevilo na účtu kontroverzní sbírky „jen“ něco přes 21 tisíc. Někteří zastupitelé opravdu přispěli, další dali od sbírky ruce pryč.

Dar 300 tisíc z veřejných peněz podpořil i sám Tomanec. Před hlasováním ale avizoval, že on sám jako podnikatel by si něco podobného nemohl dovolit k rodině některého svého zaměstnance. Následně proto začal organizovat sbírku s vědomím pozůstalé rodiny.

Předpoklady byly velmi optimistické. Z jejího výtěžku se mělo 300 tisíc vrátit do rozpočtu města. A co by se vybralo navíc, dostala by rodina.

Do sbírky přispělo jen devět zastupitelů ze sedmatřiceti

Informace o konání sbírky se opakovaně objevily v oficiálních radničních novinách. Jenže...

„Přispělo celkem devět zastupitelů,“ sečetl nyní Tomanec. Přitom Jihlava má celkem 37 zastupitelů.

Vybrané peníze dá podnikatel v týdnu na pokladnu magistrátu. Účet pak zruší a na krajský úřad předá vyúčtování.

Tomanec nechtěl moc komentovat fakt, že se sbírka příliš nesetkala se vstřícností dalších kolegů zastupitelů.

„Považuji to za osobní věc každého zastupitele, kteří pro tento nesprávný, nesystémový, ale na druhé straně velice humánní návrh zvedli ruku. Včetně mne. Protože nerozhodovali o penězích svých, ale všech občanů města. Dal jsem jim možnost to takto vykompenzovat. Ovšem je osobní věcí každého z nich, jak se k tomu postaví,“ zhodnotil Miroslav Tomanec.

Zároveň chtěl, aby to celé bylo určité memento. „Aby výsledkem bylo také to, že se již podobné návrhy nebudou opakovat,“ dodal.

Těžit z tragické události politické body je nedůstojné

Do Tomancovy sbírky nepřispěl kupříkladu náměstek primátora Radek Popelka (ANO). Vůbec nebyl jejím příznivcem. „Zastupitelstvo se vyjádřilo tak, jak se vyjádřilo. Jde o tragickou událost v té rodině. Shánět si na tom politické body mi vůbec nepřipadá důstojné. Skoro bych to přirovnal k malému hyenismu ze strany pana Tomance,“ uvedl Popelka.

Na druhé straně chápe jeho důvody. „On to určitě nemyslel nijak zle, ale v podstatě se tímto způsobem šťourá v lidském neštěstí,“ sdělil náměstek.

Popelka má navíc s podobnými sbírkami a charitativními organizacemi negativní zkušenosti.

Podobně zhodnotil sbírku radní Martin Hyský (ČSSD), který také nepřispěl. „Je to zbytečné otevírání bolestivých ran. Navíc nevím, do jaké míry byla ta sbírka legální,“ řekl.

Jinak se zastupitelé chovají k veřejným penězům, jinak ke svým

Tomancovi se od začátku nelíbil postoj části zastupitelů, kteří se jinak chovají k veřejným penězům a jinak ke svým vlastním. Kdyby se všech 32 zastupitelů, co pro podporu hlasovali, chtělo na 300 tisíc do rozpočtu složit ze svého, musel by dát každý přes devět tisíc korun.

Někteří zastupitelé ale rodině přispěli přímo v rámci neformální sbírky, která vznikla spontánně hned po úmrtí zaměstnance. A to bez Tomancova organizování.

Přispívali kamarádi, kolegové úředníci i politici. Někteří vytáhli z peněženek stokorunu, další i několik tisíc.