Poutní kostel Nejsvětější Trojice na Křemešníku nedaleko Pelhřimova vybral ve

Poutní kostel Nejsvětější Trojice na Křemešníku nedaleko Pelhřimova vybral ve sbírce 300 000 korun nutných na opravu varhan. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Většina varhan na Vysočině dosluhuje, na Křemešníku po opravě už hrají

  • 3
Poutní kostel Nejsvětější Trojice na Křemešníku nedaleko Pelhřimova zdobí opravené varhany. Nástroj pamatuje první republiku a ještě loni byl v dezolátním stavu. O jeho záchranu se zasloužili varhaník Jiří Váňa a organizátor veřejné sbírky Jiří Blažek. Vybralo se přes 300 tisíc korun.

"Na konci léta 2010 za mnou přišel varhaník Jiří Váňa s tím, že varhany na Křemešníku jsou ve velmi špatném stavu a je potřeba udělat nějaké zásadní opravy. Požádal mě, jestli bych mu nepomohl se zajištěním financí," zavzpomínal jeden z iniciátorů sbírky Jiří Blažek.

"Na myšlenku pomoci zachránit varhany na Křemešníku jsem přišel díky své absolventské práci na konzervatoři v Českých Budějovicích. Zjistil jsem totiž, že 80 procent varhan na Vysočině je v hrozném stavu. Hraje se na ně, protože jiná možnost není," vysvětlil varhaník Jiří Váňa, který znal i varhanáře, jenž byl schopen nástroj opravit.

Vybrali přes 300 tisíc korun

Blažek oslovil pelhřimovské podnikatele a firmy a o Vánocích 2010 uspořádali v Pelhřimově dobročinný koncert na podporu varhan. Na jaře pak několik akcí, kde se také vybíralo.

"Podařilo se nám vybrat více než 300 tisíc korun, což se krylo s náklady na opravu. Tak mohl být nástroj uveden zpět do dobrého stavu, aby mohl hrát při bohoslužbách a koncertech," dodal Blažek.

Varhany na Vysočině

Oprava varhan začala až v roce 2011 a v půlce listopadu byl již nástroj opraven. V lednu se uskutečnil v kostele Nejsvětější Trojice koncert věnovaný všem, co na opravu varhan přispěli. Zajistil jej varhaník Jiří Váňa, který si na něm sám zahrál.

Restaurují malby, zdi i oltář

Opravené varhany pocházejí z roku 1935 a jsou jedním z unikátů křemešnického poutního kostela. Nejsvětější Trojice na Křemešníku však skrývá i další poklady. Na jejich opravy se však těžko shánějí peníze - letos se to týká nástěnných maleb a také statiky.

Aby se však v poutním kostele podařilo opravit vše, co je potřeba, na to by muselo být k dispozici daleko víc peněz. "Loni byl částečně zrestaurován unikátní trojboký oltář Nejsvětější Trojice, který samozřejmě potřebuje ještě dokončit. Jde o jedinečnou památku, nikde v zemi a možná ani ve světě totiž podobný oltář nenajdete," objasnil stavební technik pelhřimovského vikariátu Oldřich Měřička.

Kostel Nejsvětější Trojice na Křemešníku je otevřený a každou neděli se zde od 10:45 scházejí věřící a většinou bývá plno. Na mši se podle místních sejde pravidelně kolem stovky lidí, v turistické sezoně jich je i dvakrát tolik.