Sběratel oblečení a zejména kabátů a uniforem Jaroslav Pospíšil věnoval na

Sběratel oblečení a zejména kabátů a uniforem Jaroslav Pospíšil věnoval na letošní sezonu několik svých exponátů pelhřimovskému Muzeu rekordů a kuriozit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Sběratel starých uniforem přišel o klobouk. Vyžebral ho Jirka Krampol

  • 0
Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově se pyšní novými exponáty. Jsou jimi dvě uniformy z unikátní sbírky více než pěti stovek lesnických a mysliveckých stejnokrojů brněnského podnikatele Jaroslava Pospíšila. Ty budou v muzeu k vidění do konce letošní turistické sezony.

"Sbírka obsahující přes pět stovek exemplářů ze čtyřiceti zemí světa byla v roce 2010 zapsaná do České knihy rekordů," uvedl Josef Vaněk z pelhřimovské agentury Dobrý den, která české rekordy eviduje.

"Nejmladší uniforma byla třeba týden stará. Celkově byste tu našli průřez uniformami za 230 let," doplnil Vaňka sběratel Jaroslav Pospíšil.

Ten shání raritní uniformy už 24 let. "V roce 1989 jsem našel stejnokroje ve zdevastovaném stavu na zámku Hluboká. Ty jsem zrenovoval, aby se daly vystavovat," popsal Pospíšil.

V jeho sbírce je například prezidentská lesnická uniforma nebo pracovní uniformy týmu Karla Lopraise, se kterými jeho tým zvítězil v Rallye Paříž - Dakar.

Výrobou lesnických stejnokrojů, oblečení a doplňků pro pracovníky zabývající se ochranou životního prostředí, lesníky nebo rybáře se zabývá jeho rodinná firma. Kromě originálů nabízí také uniformy zhotovené výjimečným osobnostem.

Sběratel vlastní i oblečení, které nosili sportovci nebo politici z Čech i zahraničí. "Máme i uniformy cestovatele a zoologa Josefa Vágnera. Některé jsme půjčili do jeho muzea," řekl šedesátiletý sběratel z Brna.

Nejstarší uniformu má Pospíšil z roku 1790.

Ale ve sbírce má i další oblečení. Třeba závodní boty Karla Lopraise. Nebo klobouky. A dva z nich mu nedávno zmizeli v rukou zajímavých osobností. Jeden věnoval prezidentu Miloši Zemanovi. "Druhý pak vyžebral Jirka Krampol, tak se mu líbil," směje se Pospíšil.