Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Obce na Vysočině si v rozpočtech díky novému dělení daní polepšily

  • 1
Nový sběrný dvůr, záchodky, linoleum ve volební místnosti i příspěvek na stavbu zimáku. To je jen několik příkladů, kam zamířily peníze, které vesnice a města dostaly navíc díky novele zákona o rozpočtovém určení daní.

Nejvíc si polepšily obce mezi 2 a 15 tisíci obyvatel. Alespoň to zpětně o novele zákona o rozpočtovém určení daní říká její předkladatel, exministr financí Miroslav Kalousek. Města a vesnice peníze vítají.

Novela platí od loňska a přínos se ukázal poměrně rychle. Nejmenší vísky i krajské město Jihlava hlásí příjemné plusové částky ve svých rozpočtech.

Nové rozdělení daní

Novela zákona upravuje rozdělení DPH a daně z příjmu mezi obce tak, aby zmírnila dřívější nepoměr mezi čtveřicí největších měst, která byla finančně zvýhodňována, a ostatními městy a vesnicemi.

Kritérii jsou počet obyvatel, rozloha a nově i počet žáků ve školách.

O kolik si polepšili

Nejepín (63 obyvatel) 50 tis. Kč

Útěchovice (81 ob.) 104 tis. Kč

Křižanov (1 877 ob.) 4,9 mil. Kč

Batelov (2 340 ob.) 5,2 mil. Kč

Jemnice (4 000 ob.) 10,6 mil. Kč

Bystřice n. P. (8 485 ob.) 13 mil. Kč

Havl. Brod (23 500 ob.) 12,5 mil. Kč

Jihlava (50 598 ob.) 35 mil. Kč

Jihlavané si polepšili o víc než 35 milionů korun. Na co je tam využili, ale mluvčí magistrátu Radek Tulis nechtěl upřesnit.

"Peníze se rozložily do jednotlivých kapitol rozpočtu města," uvedl pouze.

V Bystřici nad Pernštejnem žije 8,5 tisíce obyvatel. Stavějí tu nový zimní stadion a svým konceptem i v Evropě ojedinělé Centrum zelených vědomostí Eden v bývalém statku Mitrovských. Podobné je až ve Velké Británii. Budou v něm mimo jiné taky vařit pivo. Takové stavby spolykají desítky milionů korun.

"Proto se nám hodí každá koruna navíc. Loni to bylo díky novele zákona o daních 13 milionů," zmínil starosta Karel Pačiska.

V Nejepíně, vesničce na Havlíčkobrodsku o 63 obyvatelích, si polepšili o 50 tisíc.

"Dosud jsme z malinkého rozpočtu dělali hodně věcí venku po vsi. Díky větším penězům jsme mohli vytvořit důstojnější prostředí na obecním úřadě, hlavně ve volební místnosti. Měnili jsme například linolea," uvedla místostarostka Eliška Zdražilová.

Zakopali dráty

Útěchovice u Pelhřimova mají velký katastr a jen 81 obyvatel. Obávali se, že budou jednou z mála vsí v republice, kde jim příjmy po novele klesnou. Po přepočítání ale zjistili, že dostali o 104 tisíc korun víc než rok předtím.

"Zlepšil se výběr daní a rozjela ekonomika. Mohli jsme tak dát ošklivé elektrické dráty veřejného osvětlení do země. Je to i méně poruchové," zhodnotil starosta Otakar Pejša.

V Křižanově s necelými dvěma tisíci obyvatel si polepšili o víc než 40 procent, v rozpočtu jim přistála částka skoro pět milionů korun. "Dali jsme spolupodíl k budovanému sběrnému dvoru, o který lidé hodně stáli. Ve škole, v sokolovně a u dětského hřiště se udělaly nové záchodky," vypočítala spokojeně starostka Marie Smejkalová.

V Batelově žije 2 340 lidí. Ze sdílených daní jim přišla částka o 32,4 procenta vyšší než rok předtím. Víc jak pět milionů korun.

Peníze utratili za nové chodníky a veřejné osvětlení, část přidali k dalším mnoha milionům, které potřebují na nové kanály.

Ve čtyřtisícové Jemnici dostali o 10,6 milionu víc. "Ale zároveň nám stát sebral dotaci na školství a máme méně peněz na dojíždějící žáky. To je mínus 1,8 milionu. Díky těm ve výsledku necelým devíti milionům jsme mohli zasíťovat parcely pro rodinné domy Na Předlískách," sdělil místostarosta Petr Novotný.

Havlíčkobrodský rozpočet loni nasál navíc 12,5 milionu korun. Mluvčí radnice Alena Doležalová neupřesnila, co konkrétního ve třiadvacetitisícovém městě za ty peníze udělali. Podobně jako mluvčí Jihlavy řekla, že putovaly do rozpočtu na "krytí základních funkcí města a podporu rozvoje města v prioritách dle rozhodnutí samosprávy".