Zámek Jemnice

Zámek Jemnice | foto: ARCHIV, MF DNES

Do jemnického zámku se vrátí armáda, bude tu sanatorium pro veterány

  • 4
Jemnický zámek sloužil čtyři desetiletí armádě a chátral. Nyní se do něj armáda za pomoci řádu cyriaků vrátí znovu. Zámek se tak promění na sanatorium s rehabilitačním centrem a vojenským muzeem.

Pro chátrající zámek, který krutě poznamenaly čtyři desetiletí působení socialistické armády, se snaží od začátku devadesátých let město najít uplatnění. A zdá se, že ho našlo.

Zámecký areál by měl sloužit jako rehabilitační centrum pro novodobé válečné veterány z celého světa. V areálu vznikne i interaktivní muzeum pro veřejnost. S myšlenkou na takové využití přišel Jiří Stanislav, převor řádu křížovníků s červeným srdcem - cyriaků.

Jako první bude muzeum

Jemničtí zastupitelé záměr pronájmu zámku k vybudování sanatoria pro válečné veterány už schválili.

Zámek Jemnice na Třebíčsku

"Chtěli bychom s Jemnicí spolupracovat jako rovnocenní partneři. Dlužíme hodně těm, kteří za nás bojovali v první světové válce, ve druhé světové válce i v domácím odboji. Vždy mne štvalo, že ti, kteří pro záchranu naší země tolik udělali, byli nesmyslně vězněni a posílání do uranových dolů," podotkl Jiří Stanislav.

Během tří let by mělo v areálu vzniknout interaktivní muzeum zaměřené na obě světové války, příběhy legionářů, západní odboj.

Část expozic bude patřit i československým vojenským letcům. "Jsme ve fázi, kdy se lze pustit do přípravy etap a začít shánět dotace," načrtl starosta Jemnice Miloslav Nevěčný.

Náklady jdou do stovek milionů

Na kolik první etapa přijde, není ještě jasné. "Záleží na tom, jak se k zásahům postaví památkáři. Nechceme tady mít jen muzeum, ale plně funkční koncept. Pro první etapu odhadujeme náklady až na 400 milionů," podotkl jemnický starosta. Začít by se mělo na podzim, muzejní část by měla být hotová v roce 2015.

Ve druhé etapě se počítá s vybudováním apartmánů pro ubytování a rekreaci a třetí fází by mělo být rehabilitační zařízení pro válečné veterány. "Mělo by sloužit nejen těm, kteří byli v bojích zraněni. Bude to jak pro naše veterány, tak i pro cizince z Evropy, případně NATO," vysvětlil Stanislav.

Komplex ponese zřejmě jméno generála Karla Janouška, který odešel v roce 1939 do zahraničního odboje, působil jako generální inspektor československého letectva ve Velké Británii a v květnu 1945 byl povýšen do hodnosti Air Marshal. Stal se tak jediným československým občanem, který této hodnosti dosáhl. Po únoru 1948 byl zatčen a odsouzen. Vězněn byl až do roku 1960. V roce 1968 byl částečně a roku 1990 plně rehabilitován. Zemřel v roce 1971. V roce 1991 byl in memoriam povýšen do nejvyšší hodnosti armádního generála.

Jemnické centrum pro válečné veterány má být zařízení celoevropského významu, nikde jinde v Evropě údajně podobné rehabilitační zařízení neexistuje. Novodobí váleční veteráni tam mají přijíždět na krátkodobé pobyty, ale mohou zde i trvale žít.

Chystá se pro ně klub, odborná zdravotní péče, rehabilitace a pod patronací ministerstva obrany i univerzita třetího věku.

Projekt je rozsáhlý. Kromě využití samotného zámku a okolních objektů se počítá i s využitím parku. Svitla také další naděje pro zachování železniční trati a mohlo by vzniknout muzeum železniční bojové techniky, jako má třeba slovenský Zvolen.