Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S opravami gymnázia se začne příští rok, řekl náměstek hejtmana Joukl

  17:59aktualizováno  17:59
Letos projektová dokumentace, příští rok oprava rozvodů, výtahů a toalet, pak výměna oken a zateplení. To všechno čeká gymnázium v Havlíčkově Brodě. Na besedě o krajském školství na tamní radnici to slíbil náměstek hejtmana Libor Joukl.

Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl | foto: ČTK

Skupina učitelů a rodičů studentů před několika týdny ostře odsoudila postup kraje, který se podle nich o budovy havlíčkobrodského gymnázia nestará a školu diskriminuje.

Poukazovali na to, že zatímco do jiných škol investuje, nové vedení kraje podle nich na gymnáziu zatím neučinilo vůbec nic. A budova začíná být v havarijním stavu. "V zimě máme na chodbách sníh," poznamenal na besedě profesor Zdeněk Vošický.

"Denně jezdím kolem střední stavební školy. Co na ní je, že je v tak luxusním stavu? Co ona má a gymnázium ne? Je opravená zvenku i uvnitř," ptala se náměstka i krajské radní pro oblast školství Marie Kružíkové Romana Suchá. Gymnázium navštěvují její synové.

Chyběl projekt, ministerstvo slíbilo měně peněz

Podle Libora Joukla je ale spíš vinou minulého vedení kraje, že na investice do gymnázia dosud nedošlo. "Nastoupili jsme na konci roku 2008. V té době nebyl připraven žádný projekt, ten jsme museli zadat až pak. Nějakou dobu trvá, než ho odborníci vypracují, další čas je potřeba na získání dotací," trpělivě vysvětloval.

V případě brodského gymnázia však zasáhl i stát. Zateplení budovy bylo plánováno už na letošní rok, ze státních dotací mělo přijít 85 procent nákladů. Jenže ministerstva změnila podmínky a přidělí jen třetinu tohoto podílu. O dva roky proto muselo být zateplení odloženo, aby na akci za zhruba tři desítky milionů sehnal kraj peníze.

"Je logické, že provedeme vnitřní úpravy a výměnu oken a hned poté budeme zateplovat. A třeba jen výměna plechových kójí za klasické toalety naráží na hygienické předpisy týkající se počtu umyvadel a prostoru. Není to jen o vybudování příček. Kvůli prostoru je možné, že budeme muset zasáhnout do sousedních tříd," doplnil Joukl.

Pokud tady budu, na všechny práce dojde, sliboval Joukl

Ani s tímto tvrzením se ale kantoři nechtěli spokojit. "Kde máme garance, že to tak skutečně bude?" tázal se Zdeněk Vošický. Ty podle Joukla nejsou nikde. "V plánu to máme. Pokud tady budu, na všechny práce dojde, to můžu slíbit," glosoval náměstek hejtmana.

Dohady o investicích do brodského gymnázia rozpoutali zaměstnanci školy a rodiče studentů. Ostře se do kraje, který školu zřizuje, v otevřeném dopise opřela právě Romana Suchá. Vedení kraje v něm obvinila z porušování zákona, když zanedbává svůj majetek.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...

V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Další z rubriky

Nejhonosnější dům ve Žďáře se po opravě poprvé otevřel veřejnosti

Fasádu obnovili noví majitelé  čistě v secesním duchu. Jistě by se líbila i...

Stovky lidí stály frontu u Veliše. Slavnostní otevření nejhonosnějšího domu ve Žďáře nad Sázavou předčilo co do zájmu...

Vnučka lorda Runcimana ve Žďáře pátrala, proč potopil Československo

Anna Shukmanová, britská lingvistka a jedna z prvních žen vysvěcených v...

Byla to neobvyklá návštěva, když se na žďárském zámku setkaly dvě dámy. Francouzka gruzínského původu Thamara Kinská a...

Dívka z Jihlavy získala práci snů, stala se masérkou císařovny Sisi

Masážní lavička se v Hofburgu nacházela v císařovnině toaletní komnatě. Sisi v...

Před 120 lety zavraždili císařovnu Alžbětu zvanou Sisi. Mezi její služebné patřila i jistá Elisabeth Schmidová. U...

Najdete na iDNES.cz