Do Číny nepoletí politici a podnikatelé z Vysočiny poprvé, kontakty letěli navázat už i v minulých letech.

Do Číny nepoletí politici a podnikatelé z Vysočiny poprvé, kontakty letěli navázat už i v minulých letech.

Dvanáct jedničkářů poletí do Číny. Na soutěsky i malování v písku

  • 2
Na Vysočině se chystá další mise do nejlidnatější země světa. Dubnové cesty, jejímž cílem bude především čínská provincie Chu-pej, se zúčastní hejtmanův náměstek Libor Joukl, podnikatelé a taky se tam poletí učit vybraní osmáci z Třebíče. Ty čeká výuka i zajímavé výlety.

Malování v písku, kurzy kaligrafie, taekwonda a ping-pongu přímo v Číně. To zažijí žáci z Třebíče na výměnném pobytu, který inicioval místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč). Poletí jich celkem dvanáct, s nimi sedm dospělých jako doprovod.

„Žáci jsou pozváni na týdenní studijní pobyt do Tianwen International School ve městě I-čchang. Má to být pro ně velmi zajímavá nová zkušenost a příležitost poznat jinou kulturu,“ říká Pacal.

Druhé největší město Vysočiny, skoro čtyřicetitisícová Třebíč, čerstvě navázalo partnerskou spolupráci právě se čtyřmilionovým I-čchangem, druhým největším městem čínské provincie Chu-pej.

Cesta má být jednou z viditelných aktivit a výsledkem Pacalova snažení. Místostarosta má totiž ve své kompetenci „incoming“, tedy získávání nových příležitostí.

Žáky čeká běžná výuka i prohlídka přehrady Tři soutěsky

Účastníky zájezdu budou vybraní jedničkáři z osmých tříd třebíčských základních škol. Čeká je běžná výuka v čínské škole, anglická konverzace i krátké pásmo, v němž mladým Číňanům představí své město.

V rámci doprovodného programu je čeká návštěva Pekingu nebo největší vodní elektrárny na světě Tři soutěsky. Na oplátku rodiny vybraných osmáků zase letos na podzim přijmou čínské studenty, kteří přiletí do Třebíče.

„Náklady na cestu jednoho žáka jsou přes dvacet tisíc korun, zaplatí je Třebíč a čínská protistrana,“ řekl Pavel Pacal.

V doprovodu bude pět pedagogů, kteří si podle třebíčského místostarosty náklady budou hradit sami, případně jim to zaplatí škola - příspěvková organizace města. A dále radnice za sebe na cestu vyšle jednoho kantora a jednoho zaměstnance „incomingového“ radničního týmu.

Čínští turisté se Třebíči dosud poctivě vyhýbali

Pacal byl na pracovní seznamovací cestě v Číně už loni. Tehdy se vrátil s ideou, že chce především nalákat čínské turisty do Třebíče, města v UNESCO.

Zatím se Číňané Třebíči „vyhýbají“, loni se jich oficiálně podařilo zaznamenat okolo padesátky, což je tak maximálně jeden autobus.

Tour operátoři utrácivým, tudíž pro turistický byznys mimořádně zajímavým čínským turistům zatím nenabízejí fakultativní výlety do Třebíče. Přitom jich do Česka začínají jezdit statisíce ročně. Změní se v dohledné době něco?

„Výsledek uvidíme, až to samotné proběhne. Nikdo vám dopředu neřekne, že udělají konkrétní návštěvu Třebíče. Sítě jsme rozhodili, je otázka, jak se tour operátorům podaří naše město zařadit do jejich programu. Je to běh na dlouhou trať, nespraví to jedna návštěva. Doufáme, že už se to projeví letos,“ odpověděl místostarosta Pacal.

Nejprve politika, pak byznys. Umetat cestu tak letí náměstek

Ve stejném termínu jako třebíčská devatenáctičlenná výprava poletí do spřátelené provincie Chu-pej také krajská delegace složená z podnikatelů. Politicky bude zastřešená náměstkem hejtmana Liborem Jouklem (ČSSD). Všichni plánují společný let a úvod v Pekingu, pak se skupiny rozdělí a budou mít každá svůj program.

„Pan hejtman v termínu od 8. do 15. dubna nemůže, a tak poletím já. Oslovila nás krajská hospodářská komora. Je obecně známo, že v Číně je nejprve politika, pak byznys, proto tam podnikatelům poletím politicky umetat cestu,“ řekl k tomu Joukl.

Joukl, jeden krajský úředník a suita byznysmenů, kteří podle jeho slov projevují o cestu mimořádný zájem, se zastaví na české ambasádě. Pak odjedou rychlovlakem jednat s politiky a podnikateli do Wu-chanu, pětimilionového hlavního města provincie Chu-pej. „Kdyby cesta měla pomoci jedinému byznysmenovi z Vysočiny uchytit se v Číně, mělo to smysl,“ prohlásil.

Podnikatelé si cestu zaplatí sami. A Jouklovy náklady? „Letenka okolo 14 tisíc, bydlení na jeden den tři tisíce, k tomu cesta rychlovlakem. Jídlo hradí čínská strana,“ nasčítal výlohy hejtmanův náměstek.