Umělec ukázal unikátní nože z mamutích klů. Vlastní je i politici

  • 15
Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit se od pondělka pyšní novými exponáty. Vystavuje nože Alexandra Pospíšila, jednoho z nejlepších rytců nožů na světě. Výrobky šestatřicetiletého Brňana, které mají ve sbírkách i evropští politici, zde budou k vidění do konce turistické sezony.

Alexandr Pospíšil si svým umem v ručním uměleckém rytí nožů vyslouží zápis do České knihy rekordů. Jeho nože vlastní mimo jiné členové polské vlády. Ale také prezident Miloš Zeman.

Motivy, které do svých nožů tesá, pocházejí většinou z antiky nebo čerpají z myslivosti. Předlohou mu často bývají obrazy malíře Zdeňka Buriana. Podle nich například vytesal nůž s motivem šavlozubého tygra, který čeká na mamuta. "Na druhé straně nože toho mamuta zabije," vysvětlil umělec, který za čtrnáct let vyrobil asi třicítku nožů.

Pospíšil při výrobě rád používá kly z mamuta. "Se slonovinou by byl problém při převážení na hranicích. Mamut je vyhynulý druh, takže ten se používat může," vysvětluje.

Mamutí kly jsou podle něj nejdostupnější na Aljašce, kde se jedno kilo tohoto materiálu dá sehnat zhruba za tisíc eur, tedy asi 26 tisíc korun. Tvoří ale také třeba z kostí jeskynního medvěda nebo ebenového dřeva.

Brněnský rytec vyzbrojil i část členů polské vlády

Jeho nože zaujaly i vysoce postavené politiky včetně bývalého premiéra Vladimíra Špidly. "I když měl na jednom veletrhu, kde jsem vystavoval, nabitý program, tak se u nás na půl hodiny zastavil. Byl z mé práce nadšený a říkal, že by takového syna taky chtěl," směje se nadaný rytec.

Hned jeden z jeho prvních nožů skončil u polského prezidenta Bronisława Komorowského. "V Polsku se má práce tak líbila, že mi přišla objednávka na další tři nože pro polskou vládu," pravil Pospíšil.

On sám nemá mezi svými výrobky žádný nejoblíbenější. "Moje krédo je, že bych žádný z těch nožů nebyl schopen v době jeho výroby udělat lépe," říká.

Dvě speciality mezi nimi však našel. Za nejzvláštnější považuje zakázku do Itálie. "Zákazník po mně chtěl námořnický nůž. Na rukojeti o průměru sedm centimetrů pak seděla chobotnice," vzpomněl Pospíšil.

Za nejpracnější pak považuje nůž nazvaný Gladiátor. "Vidíte na něm různé typy gladiátorů podle toho, jaké používali zbraně. Na jedné straně je souboj gladiátorů, na druhé pak aréna, ve které bojovali. Jako ozdoba je použitý vinný list, který k antice patří," vysvětlil Pospíšil.

Na rukojeti je znázorněný souboj gladiátora s medvědem. Nůž však ještě není hotový ani po roce práce, kterou mu rytec věnoval. "Ještě na tom budu muset možná až rok pracovat," dodal.

Nejste na kokainu? Ptají se ho kolegové z oboru

Výroba tak unikátního nástroje si totiž žádá čas. Přesto je i na Pospíšila rok hodně dlouhá doba. Obyčejný nůž se podle něho dá vyrobit za týden, čím složitější zdobení, tím se pak výroba prodlužuje. A za svou kariéru vyrobil zdobených nožů tolik, až mu to kolegové rytci nemohou uvěřit.

"Říkají, to u vás máte 48 hodin, nebo jste na kokainu? Tvarování materiálu je u oceli relativně pomalé a jiné než u dřeva. Takže se diví, jak to stíhám. Já přitom pracuji maximálně dvanáct hodin denně," usmívá se Pospíšil.

Často se ale u práce zapomene, tak ho jeho čtyřletý syn chodí kontrolovat a říká mu, ať už jde domů. "Jestli z něj bude rytec? Uvidíme," usmívá se Pospíšil.

A kolik vůbec takový tvarovaný nůž na zakázku stojí? Nejlevnější přijde zhruba na dvacet tisíc korun, nejdražší pak zhruba na půl milionu. "Ale nikdy jsem tuhle práci nedělal jen pro peníze. Satisfakce pro mě je, když jde můj výrobek někomu významnému," říká.