Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobilní internet ruší televizi. Komu nevadí čekání, má opravu zdarma

  9:52aktualizováno  9:52
Mobilní sítě LTE ruší televizní signál. Lidé často nevědí, že mají nárok na úpravu antény zdarma. To ale jen pokud se s problémem obrátí na Český telekomunikační úřad. Ten domluví opravu u operátora. Jenže takový postup může trvat týdny. Lidé tak mnohem častěji sáhnou po rychlém řešení za pár tisícovek.

Za poslední rok přibylo na území republiky více než 3000 LTE vysílačů. Mnoha domácnostem ruší příjem digitálního televizního signálu přes anténu. Ilustrační snímek | foto: Mobil.iDNES.cz

Televizní obrazovka se zčistajasna promění ve směs problikávajících kostiček, případně rovnou hlásí, že nemá žádný signál. Podobných případů v poslední době nejen na Vysočině přibývá. Příčina je přitom většinou stejná - televizní signál ruší vysílače LTE na rychlý mobilní internet.

„Před pár dny jsem pustila televizi a neběžel žádný kanál. Nejprve jsem si myslela, že to je set top boxem, ale ten byl v pořádku,“ svěřila se Eva Frantová z Jihlavy.

„Například v dubnu 2014 bylo zaznamenáno jen 39 hlášení, ovšem letos to ve stejný měsíc dělalo už 158 případů. A třeba loni v září narostl počet stížností dokonce na 597,“ tvrdí mluvčí Českých radiokomunikací Jaroslava Tomášková.

Stanic LTE totiž v celé republice rapidně přibývá. Zatímco před rokem jich bylo necelých 1 500, letos jde už skoro o 4 600 vysílačů. „Jinde ve světě něco podobného nenajdete. Nikde by neprodali televizní pásmo na něco takového,“ je přesvědčen Michal Felčer, který se zabývá prodejem a montáží anténní a satelitní techniky.

Lidé nevědí, na koho se obracet, ani že je oprava zdarma

V poslední době má každopádně právě díky LTE vysílačům práce až nad hlavu. „Hlavně u lidí s klasickými starými anténami,“ říká.

Jen polovina lidí přitom ví, že má nárok na odstranění závady zdarma. „Netuší, co s tím, tak si za pár stovek nainstalují anténu s filtrem a nikam to nehlásí,“ přikyvuje mluvčí Českých radiokomunikací.

Podle ní jsou lidé o problémech s rušením signálu kvůli LTE sítím špatně informovaní. Nejen o možnosti získat nápravu zadarmo, ale i o tom, na koho se obracet. „Volají nám, jenže by měli urgovat Český telekomunikační úřad,“ vysvětluje Tomášková.

ČTÚ její slova potvrzuje, ovšem jeho mluvčí Martin Drtina odmítá řeči o nárůstu stížností. „Naopak, počet případů klesá,“ přesvědčuje. „Na každých sto LTE připadají pouze dva důvodné případy rušení,“ argumentuje.

Na řešení od ČTÚ a operátora mohou lidé čekat i týdny

Jenže jak už bylo řečeno, spousta lidí se na ČTÚ vůbec neobrátí. Jednak proto, že netuší, proč jejich anténa najednou nefunguje, jednak nechtějí čekat dlouhé týdny na vyřešení problému.

„Když mi člověk zavolá sám, přijdu a do druhého dne je hotovo. Jenže cena se může vyšplhat třeba až na čtyři tisíce korun,“ varuje Felčer. „Na druhou stranu, pokud se obrátí na ČTÚ, musí počítat s tím, že budou čekat, než přijede technik z Brna a zaměří, zda opravdu dochází k rušení signálu. Teprve potom je upozorněn operátor, který musí sjednat nápravu na vlastní náklady,“ vysvětluje.

„Taky jsem na ČTÚ volal a slíbili mi, že se mi během tří dnů ozvou. Jenže nic se nedělo ani za dva týdny, tak jsem si raději koupil anténu i s filtrem za dva tisíce,“ svěřil se pan Josef, který bydlí v Jihlavě na Bedřichově. „Kdybych totiž čekal na pány z ČTÚ, tak bych se jich taky nemusel dočkat,“ mávl rukou.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Najdete na iDNES.cz