Vánoční kapr bude letos menší a dražší, růst ryb poznamenalo sucho

  11:54aktualizováno  11:54
Do Vánoc sice zbývají ještě skoro dva měsíce, ale na to, co budou mít rodiny na Štědrý večer na talíři, myslí většina rybářství na Vysočině už teď. Právě nyní totiž vrcholí výlovy. Sloveno by měli mít hospodáři na konci listopadu. A už teď je jasné, že kapr oproti loňsku mírně podraží.

Extrémně horké a suché počasí způsobilo, že ryby jsou oproti jiným rokům menší. V sobotu se konal výlov Štěpnického rybníka v Telči. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Loni stál na Vysočině kapr v průměru od 75 do 80 korun za kilogram. Letos to bude podle oslovených rybářství více.

„Oproti loňským 78 korunám bude cena určitě vyšší. Měla by se pohybovat do 90 korun za kilogram,“ reagoval například Petr Kulhánek, vedoucí úseku rybářství společnosti Kinský Žďár.

Do ceny se promítne i větší nasazení techniky na sádkách. Letošním velkým problémem je pro rybáře hlavně extrémní počasí. Horké a suché léto a podzim mají za následek i to, že ryby jsou oproti jiným rokům menší.

Horké léto, kdy se nedalo krmit, se podle Josefa Nikla z firmy Rybářství Vysočiny Chotěboř projevilo na velikosti násady, tříleté ryby jsou v průměru o třicet deka menší, než by měly být. Tím pádem očekává Nikl i menší tržní produkci.

Za pravdu mu dává Pavel Nechvátal, majitel rodinného podniku Rybářství Nechvátal z Horní Cerekve. „Tam, kde jsme měli vody dostatek, ryby vyrostly. Ovšem tam, kde jí bylo málo, je to katastrofa. Nedostatek vody jsme měli asi na dvou třetinách rybníků, které obhospodařujeme,“ poznamenal Nechvátal s tím, že rybářství hospodaří na více než 150 hektarech vodních ploch.

Kde voda protéká, tam se rybám daří nejvíc

Trable s nedostatkem vody mají také rybáři na Velkomeziříčsku. Kvůli ztrátě vody se v určitých rybnících snížila produkce ryb.

Fotogalerie

„Rybníky, které v minulosti nebyly preferovány z důvodu vysoké průtočnosti vody a úživnosti ryb, jsou teď ty nejlepší. Kdežto rybníky, kde jsme měli dosud největší metrákové přírůstky a na nichž jsme si zakládali, nám teď tržní rybu nedávají. Musíme na to reagovat snížením obsádky a víceméně na nich nejsme schopni vyrobit tržní rybu. Přeorientovat jsme se tam museli na plůdky a násady,“ vysvětluje Miloslav Vala, předseda Moravského rybářského svazu Velké Meziříčí.

Jelikož srážky chyběly také v říjnu a na sádkách je nedostatek vody, rybáři výlovy co nejvíce oddalovali. „Sice teď trochu zapršelo, ale situace je i tak katastrofická, naše žďárské sádky musíme dotovat vodou z Velkého Dářka,“ vysvětluje Petr Kulhánek.

Tržní rybu ještě neloví ani Rybářství Vysočiny Chotěboř. „Pouze přelovujeme násady, protože nemáme vodu na sádky. Budeme čekat, až zaprší, nebo dokud nezačne mrznout, abychom ji stihli slovit,“ řekl minulý týden majitel firmy Josef Nikl s tím, že lovit budou menší rybníky Kuník a Kazbal.

Loví se z plné vody pomocí zátahových sítí

Na Velkomeziříčsku dokonce museli přistoupit i k tomu, že některé rybníky kvůli nedostatku vody přestali lovit klasickým vypuštěním vody.

„Měli jsme jedinou možnost odlovu z plné vody, pomocí stometrových zátahových sítí, abychom alespoň část obsádky odlovili. Zkrátka vlivem extrémního počasí se nám produkce ryb snižuje, naopak náklady na výrobu ryby se zvyšují a současně s tím se zvyšuje i časová náročnost obhospodařování rybníků,“ vysvětluje Miloslav Vala s tím, že podle jeho odhadu by cena na Velkomeziříčsku mohla stoupnout o tři koruny na kilogram.

Největší rybářství Vysočiny, Kinský Žďár, jež hospodaří na 750 hektarech vodní plochy, už vylovilo rybníky Rendlíček, Medlov a začátkem listopadu se chystají na Matějovský rybník.

Letos největším vyloveným rybníkem na Vysočině byl Veselský rybník v Novém Veselí. Na jeho produkci se horké a suché léto příliš neprojevilo a rybáři byli spokojení. „Plánovaných 500 metráků ryb jsme splnili, produkce byla normální,“ uvedl Kulhánek.

„Ale jak to je celkově, budeme vědět až po posledním výlovu. To, že jeden rybník vyjde, neznamená, že to tak je všude. Například před pár dny jsme lovili Rendlíček, kde slovíme asi jenom třetinu síhů (druh lososovité ryby, pozn. red.), protože tam útočili kormoráni,“ zmínil Kulhánek mezi rybáři tolik nepopulární predátory.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Sport park u Jihlavy nebude, nájemce procitl ze sna o Čeřínku a končí

Před zimní sezonou byl areál na Čeřínku ve stadiu kompletní renovace. Ta...

Jedna sezona stačila, aby se nový nájemce lyžařského areálu na Čeřínku u Jihlavy přesvědčil, že středisko není...

Zámek v Třešti se na několik let uzavřel, Akademie věd ho nechá opravit

Na třešťském zámku se v jeho dlouhé historii vystřídala řada šlechtických rodů....

Liblice na Mělnicku a Třešť na Jihlavsku. To jsou dva zámky, které v Česku vlastní Akademie věd. Ten první před...

Plány na vězení před lety zmařili, teď je zámek srdcem Pacova

V expozici nově mají i kroje, které byly v minulosti pro Pacovsko typické.

Ještě krátce po roce 1989 byl pacovský zámek veřejnosti nepřístupnými kasárnami. Vojáci už ho ale dávno opustili a do...

Najdete na iDNES.cz