Ochránci přírody i přes petici vypustí rybník s nejčistší vodou v kraji

  8:33aktualizováno  8:33
Na počátku září se začne s vypouštěním Velkého Pařezitého rybníka nedaleko Telče na Jihlavsku. Stane se tak i přes to, že proti tomuto kroku sepsali lidé petici. Domnívají se, že je to při současném suchu příliš velký zásah. U sedmnáctihektarového rybníka je třeba opravit hráz.

Sedmnáctihektarový Velký pařezitý rybník nedaleko Telče je oblíbeným turistickým místem. Leží jen kousek pod nejvyšším vrcholem Vysočiny Javořicí a je známý svou čistou vodou. | foto: Krajská hygienická stanice Jihlava

Velký Pařezitý rybník je známý svou čistou vodou, co se týká kvality jednou z nejlepších na Vysočině. I proto patří mezi oblíbená rekreační místa v jižní části kraje. Je součástí přírodní rezervace o rozloze 26 hektarů. Nedaleko se nachází velký kemp.

Fotogalerie

Rybník spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Podle jejího vyjádření hráz rybníka prosakuje a je v havarijním stavu. Případná povodňová vlna by podle agentury mohla ohrozit území několika obcí.

„Víme, že oprava nebude pro lidi, kteří jsou zvyklí toto místo využívat k rekreaci, příjemná,“ uvedl Václav Hlaváč z AOPK. Případné neplánované vypuštění Velkého Pařezitého z bezpečnostních důvodů by podle něj ale způsobilo víc škody.

Hráz je vysoká sedm metrů a dlouhá půl kilometru

Podle Michala Salamánka z petičního výboru ale existují obavy, že zásah bude zbytečně velký. Odpůrci rekonstrukce chtěli, aby byla odložena. „My chceme čas, aby se udělala oponentura,“ uvedl Salamánek.

Větší stavební zásah je ovšem podle agentury nutný, protože přes několik dřívějších pokusů o opravu rybniční hráz pořád prosakuje. Jde o hráz dlouhou skoro půl kilometru, která na výšku měří přes sedm metrů.

Text Petice za Pařezák je zveřejněn v systému elektronických peticí, kde se k ní připojilo bezmála 760 lidí. Další kampaň vedou odpůrci na Facebooku.  Salamánek řekl, že iniciativu od 10. srpna podpořilo už přes pět tisíc lidí.

Ovlivní to obecní vodovod, obává se starosta Řásné

Obavy místních lidí z vypuštění rybníka potvrdil počátkem měsíce i starosta Řásné Miroslav Tomíšek, protože prameniště, které je za Velkým Pařezitým, zásobuje obecní vodovod. „Máme obavy, při tomhle obrovském suchu, že to na něj bude mít vliv,“ řekl.

Jednání kvůli opravě rybníka bylo podle Tomíška minulý týden na radnici v Telči. Agentura tam uvedla, že projekt počítá s vybudováním malých hrází v přítokové části rybníka, které zajistí, aby okolní mokřady a rašeliniště nevyschly. „My si to budeme pečlivě hlídat, aby to tak bylo,“ uvedl starosta.

Voda odtékající z Velkého Pařezitého podle agentury kvůli suchu poslouží k doplnění rybníka Roštejn a dalších rybníků kolem Telče.

Velký pařezitý rybník leží nedaleko Telče na jihu Vysočiny.

Velký pařezitý rybník leží nedaleko Telče na jihu Vysočiny.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autoři: ,

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Znal jsem i sedmdesátiletého hráče, takže mám pořád čas, říká kuželkář

V Jihlavě Jan Kotyza kdysi s kuželkami jako kluk začal a teď už za ni druhou...

Letos je to osm let, co se stal Jan Kotyza vicemistrem světa v kuželkách jednotlivců. A ačkoli v reprezentaci už rodák...

Penzista jezdí těšit lidi flašinetem, města si vybírá podle nálady

S flašinetem objíždí Jan Novák města zhruba šest let. Své štace si vybírá podle...

O jihlavském Masarykově náměstí se říká, že nežije. Politici a úředníci si lámou hlavy s tím, jak centrální...

VIDEO: Dravec ubránil letiště před zajícem, sežrat ho ale nesmí

Gira, samice káně Harrisovy, sedí na místě spolujezdce a bedlivě se rozhlíží z...

Nejen lidé slouží na vrtulníkové vojenské základně u Náměště nad Oslavou. Ve službě je tu i šestice dravců. Hlídají...

Najdete na iDNES.cz