Jednou z dovednostních soutěží recesistického závodu v Březinách byla i výroba

Jednou z dovednostních soutěží recesistického závodu v Březinách byla i výroba balíku. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

V Březinách bojovali za zachování pošty recesistickou soutěží

  • 0
Česká pošta se už od roku 2008 snaží zrušit své malé pobočky v menších obcích. Podle aktuálních údajů pošty je na Vysočině v ohrožení 28 úřadoven. V některých obcích se tomu brání vskutku netradičně. Například v Březinách na pomezí Vysočiny a Pardubicka uspořádali zábavnou soutěž Hry bez katastru.

"Už několikrát jsme se objevili na pomyslné černé listině, ale vždy jsme s občany nakonec naši malou poštu ubránili. Jak jsme ale zjistili, Česká pošta se stále snaží přestat naši pobočku provozovat. V nedávné době bohužel ukončila pracovní poměr naše paní pošťačka a poště hrozí dočasné uzavření," řekl březinský starosta Tomáš Dudek.

Případ z této vesnice, kterou protéká hraniční řeka Svratka, není ojedinělý. O víkendu proti rušení pošty bojovali i netradičním způsobem. V sobotu tam probíhalo už dvaačtyřicáté tradiční recesistické klání Hry bez katastru s množstvím disciplín, tentokrát zaměřených na téma vesničtí pošťáci.

"Družstva běhají s dopisy k adresátům, zvedají kila letáků, strefují se do poštovních schránek a imitují neoblíbené motorizované doručování, při kterém si z pneumatiky vyberou svůj dopis a musí splnit různé úkoly," vysvětlil starosta Tomáš Dudek.

Na startu bylo 29 pětičlenných týmů, povzbuzovalo je okolo 200 diváků. Jednou z těžších disciplín byla lepicí páska. Ta spočívala ve vytvoření "řetězu" z těl účastníků.

Státní podnik by se měl lidem přizpůsobit, míní hejtman

Rušení pošt v malých obcích se bojí také starostové obcí ze Sdružení místních samospráv. Své obavy ze zhoršování dostupnosti služeb na venkově přednesli minulý týden také Jiřímu Běhounkovi, hejtmanovi Vysočiny.

Podle tajemníka Sdružení místních samospráv ČR Tomáše Chmely jde v rámci Čech i Moravy o stovky úřadoven, na Vysočině je v ohrožení poštovní úřad v 28 obcích. Starostové z Vysočiny upozorňují, že modely zaváděné místo tradiční "kamenné" pošty nejsou odpovídající náhradou.

"Pošta je státní podnik a měla by své služby přizpůsobovat potřebám občanů, ne naopak," souhlasí se starosty obcí Jiří Běhounek a je rozhodnutý apelovat na ředitele České pošty a ministra vnitra.

Pošta nově jen ve městech s dvou a půl tisícem obyvatel

Rušení poboček České pošty umožnila nová vyhláška Českého telekomunikačního úřadu. Podle ní držitel poštovní licence musí zřídit poštu v každé obci s více než 2 500 obyvateli a dojezdová vzdálenost z kteréhokoli místa v České republice na nejbližší poštu nesmí být větší než deset kilometrů. Původně šlo o docházkovou vzdálenost do 2,6 km.

Starostové poukazují na to, že modely zaváděné místo "kamenné" pošty nejsou adekvátní náhradou. Například jde o model mobilního obslužného místa.

"Nemáme peníze, lidské zdroje ani čas, abychom k rozrůstající se agendě, kterou na nás přenáší stát, zřizovali ještě službu, kterou se zavázala poskytovat státní firma. Navíc podmínky, které si pošta stanovuje v souvislosti s převzetím provozů, mají nepředvídatelné dopady a jsou pro obce nevýhodné," upozornil starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka.

On sám v téměř desetitisícovém městě o poštu nepřijde, ale určité obavy mají například v Hrotovicích.

Jsou sice městem, ale mají "pouze" 1 800 obyvatel a to není dostačující počet podle navrhované směrnice. I když tam "kamennou" poštu mají, jsou zásilky už nyní doručovány prostřednictvím poštovního depa v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Vesnička Březiny leží na hranicích Vysočiny a Pardubického kraje.

Vesnička Březiny leží na hranicích Vysočiny a Pardubického kraje.