Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Finanční úřady se z malých měst neztratí. Přestěhují se a omezí provoz

  15:41aktualizováno  15:41
Nespokojeným starostům vadí, že v oblasti finanční správy, která se týká skoro každého občana, chtěl stát jít proti systému zrušených okresů. Ten lidem přiblížil úředníky do menších měst. „Doufáme, že už půjde o status quo a nečeká nás žádné další překvapení,“ shodují se radnice v Telči, Pacově a Náměšti.

Finanční úřady nakonec zůstanou ve třech menších městech Vysočiny zachovány. Omezí ale otevírací dobu. | foto: Monika Tomášková

Byl to blesk z čistého nebe, když se starostové v průběhu léta dozvěděli, že v rámci úspor jsou Náměšť nad Oslavou, Telč a Pacov na seznamu 23 měst napříč republikou, z nichž zmizí důležitá služba občanům - finanční správa.

„Řekli jsme: A máme toho dost. Zmizí jedno, za chvíli druhé a nakonec u nás nezůstane skoro nic v rámci šetření, které nemá nic společného s přiblížením se státních úředníků a jejich důležitých služeb k občanům,“ podotkl telčský starosta Roman Fabeš (SNK).

Minulý týden se podařilo v Praze dojednat, že se úřady rušit nebudou. „Dotčené obce se během září dohodnou s ministerstvem financí na kompromisním řešení v každém konkrétním případě, aby nakonec k úspoře peněz došlo,“ uvedl náměšťský starosta Vladimír Měrka (SNK).

Někde se úředníci finanční správy přestěhují do lacinějších prostor. To se podle všeho na Vysočině stane v Pacově a v Náměšti nad Oslavou. „Každopádně úřad zůstane v obou případech v centru města tak, aby si tam lidé mohli pohodlně vyřídit, co potřebují,“ řekl pacovský starosta Lukáš Vlček (Sdružení pro rozvoj a prosperitu).

Jeden týden se stěhovali, druhý týden je měli zrušit

V Telči se schylovalo k paradoxu. „Jeden týden se finanční správa přestěhovala do prostor další státní instituce - pobočky Národního památkového ústavu. A další týden přišlo rozhodnutí, že se finančák bude rušit. Bylo to postavené na hlavu a já se ptal, proč tedy to všechno stěhování?“ pravil Roman Fabeš.

V Pacově by rušení pobočky finančního úřadu stejně jako v Telči znamenalo, že státní úředníci a politici v Praze si s úřady a úředníky na periferii „šibují“ často nepochopitelným způsobem.

„U nás dokonce mělo být centrum finanční správy pro druhý důchodový pilíř, který nakonec s příchodem nové vlády vzal za své. Teď by zmizela celá pobočka,“ doplnil Vlček.

Starostové doufají, že toto už je stav, který se nebude měnit. Že za rok, až se kompromis bude znovu analyzovat, někoho nenapadne pobočky finanční správy zrušit. Že nynější řešení je dlouhodobé.

Úředníci měli být blíž lidem. Stát z toho ale postupně couvá

A dodávají, že když se před lety zrušily okresní úřady a vznikla takzvaná trojková města, mělo to hlavní cíl: poslat úředníky z center blíž k lidem. To, co ovšem vymyslely v létě ministerstvo financí a Generální finanční ředitelství, byl podle nich jasný krok zpět.

„Musíme zdůraznit, že se nás nejvýrazněji zastal senátor Miloš Vystrčil (ODS), bez něj bychom to těžko dokázali. Byl u klíčových jednání. A to říkám, jakože nejsem ódéesák. Hlasitě se za nás postavil též hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). Pomohl samozřejmě Svaz měst a obcí,“ konstatoval Měrka.

Miloš Vystrčil si udělal analýzu, kolika obyvatel by se zrušení poboček finančních úřadů v republice dotklo. A vyšlo mu 420 tisíc lidí, kteří by museli podstupovat často celodenní výlet při malém počtu linkových spojů mezi vesnicemi a městy, pokud by chtěli něco na finančním úřadě zařídit.

Počet listinných podání neklesá, zjistil senátor Vystrčil

„Jeden z argumentů, které jsme slýchali pro rušení úřadů, byl ten, že lidé začali více komunikovat elektronicky. Tak jsem se na to podíval a zjistil jsem zajímavou věc. Totiž že při stále bující byrokracii v tomto státě sice roste počet elektronických podání, zároveň ale neklesá počet podání listinných,“ upozornil Vystrčil. Lidé tedy s papíry míří na finanční úřad pořád stejně často.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se nakonec v minulém týdnu dohodl s předsedou Svazu měst a obcí Františkem Luklem a se starosty na už zmíněném kompromisu. Původním záměrem, proč vytipované pobočky zrušit, byla úspora 100 milionů korun. Nakonec úřady zůstanou zachovány při omezení provozu na dva úřední dny.

Všechny strany se také domluvily na tom, že se zlepší vzájemná komunikace. V tomto případě byly obce postaveny před hotovou věc.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Najdete na iDNES.cz