Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začala modernizace úseku D1 mezi Měřínem a Velkým Meziříčím

  10:59aktualizováno  10:59
Ředitelství silnic a dálnic zahájilo modernizaci dalšího úseku na dálnici D1. Od víkendu platí nová omezení mezi Měřínem a Velkým Meziříčím. Od pondělka se zároveň změnil režim i v úseku Hvězdonice - Ostředek. Naopak u Velké Bíteše práce po více než dvou letech skončily a jezdí se bez omezení.

ŘSD zahajuje modernizaci sedmého úseku dálnice D1. Nejméně dvacet měsíců se kvůli ní budou řidiči potýkat s omezeními mezi Měřínem a Velkým Meziříčím. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

S několikasetmetrovým omezením musí nově počítat řidiči u exitů Měřín a Velké Meziříčí západ. Kvůli výstavbě přejezdů středního dělícího pásu je na obou místech uzavřen levý jízdní pruh v obou směrech, doprava je svedena do dvou pomocných pruhů a rychlost je omezena na 80 kilometrů v hodině.

Na dálnici D1 je to už sedmý úsek, jehož modernizaci ŘSD zahájilo. Opravy sedmi kilometrů mezi Měřínem a Velkým Meziříčím by měly stát miliardu korun. Zakázku získalo sdružení firem Eurovia a Strabag. I v tomto úseku firmy na dálnici nanesou nový povrch a komunikaci rozšíří o tři čtvrtě metru na každé straně.

S přípravou vodorovného dopravního značení začali dělníci v neděli. V místech omezení pokládali provizorní žluté čáry. Doprava musela být dočasně stažena do jednoho pruhu. Vzhledem k víkendovému provozu to ale nezpůsobilo výraznější komplikace.

Kvůli ÚOHS nabraly práce zpoždění, dělat se bude až do zimy

Samotné práce na rozšíření dálnice začaly v pondělí ráno. Ve dvou provizorních pruzích kolem exitů by se mělo jezdit do 28. září. Sjezdy z dálnice i vjezdy na ni zůstanou po celou dobu otevřeny. „Obě mimoúrovňové křižovatky, jak Měřín, tak Velké Meziříčí západ, zůstávají v plném provozu,“ potvrdil pro ČTK mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Modernizace sedmikilometrového úseku by měla trvat přibližně dvacet měsíců. A pravděpodobně se na něm bude intenzívně pracovat až dokud to počasí dovolí. Českému rozhlasu to potvrdil generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

„Na tom úseku jsme se zpozdili, protože byl vyšetřován Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže skrze námitky, které tam v rámci výběrového řízení padly. Hodně diskutujeme o tom, že bychom zkusili víc využít i třeba listopadových termínů,“ pravil.

U Hvězdonic jen jedním pruhem, u Bíteše bez omezení

S novými komplikacemi se budou muset řidiči vypořádat i na dalším modernizovaném úseku, mezi Hvězdonicemi a Ostředkem ve Středočeském kraji. Tento týden se tu kvůli odstraňování provizorních svodidel bude jezdit jen v jednom pruhu, což pravděpodobně způsobí dlouhé kolony. Do středy bude takto zúžená dálnice ve směru na Brno, od středy do pátku pak na Prahu.

Naopak už koncem minulého týdne zmizela veškerá omezení z úseku mezi Lhotkou a Velkou Bíteší. ŘSD dokončilo a nechalo zcela bez omezení zprovoznit celý modernizovaný úsek. „Na úseku již budou pokračovat pouze dokončovací práce, které nijak neomezují provoz,“ poznamenal Rýdl.

I zde bylo hlavním předmětem opravy položení cementobetonové konstrukce vozovky a její rozšíření o 75 centimetrů v každém směru. Prodlouženy byly i odbočovací a připojovací pruhy na sjezdu u Bíteše, rozšířeny mosty a nadjezdy i rekonstruován systém odvodnění dálnice. U Lhotky byla ve směru na Brno vybudována 240 metrů dlouhá protihluková stěna.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Najdete na iDNES.cz