Michaela Buchtová v novoměstském sportovním klubu dohlíží na biatlonové talenty...

Michaela Buchtová v novoměstském sportovním klubu dohlíží na biatlonové talenty a stará se také o střelnici ve Vysočina Areně. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Mladí si hrají na Soukalovou, Moravce i Fourcada. A nadějí přibývá

  • 0
Nemůže za to jen úspěšná olympiáda v Soči a právě skončené mistrovství světa ve Finsku. Zájem o biatlon mezi dětmi roste v Novém Městě na Moravě pozvolna už delší dobu. V klubu se dvěma juniorskými reprezentanty vyrůstají další talenty. Hodně tomu napomohla moderní Vysočina Arena.

Tahle jména si určitě zapamatujte: Eliška Teplá, Anna Tkadlecová, Jan Burian či Karolína Špinarová.

Zatímco současná generace biatlonistů v čele s Gabrielou Soukalovou, Veronikou Vítkovou, Ondřejem Moravcem a Michalem Šlesingrem sklízí medaile na velkých akcích i na v neděli skončeném světovém šampionátu ve finském Kontiolahti, za nimi už dorůstají šikovní žáci, dorostenci a junioři.

Koho sledovat

Novoměstský klub má aktuálně dva juniorské reprezentanty Jana Buriana a Annu Tkadlecovou. Velkým příslibem je mladší dorostenka Eliška Teplá, medaile má například ze Zimní olympiády dětí a mládeže, vede dorostenecký žebříček. Dorostenci Martin Klouda a Matouš Slonek reprezentovali na zimním evropském olympijském festivalu mládeže. V žácích se prosazuje Karolína Špinarová.

Talenty piplají i v Novém Městě na Moravě. Boom tamního mládežnického biatlonu však nejde spojit až s prvním Světovým pohárem v roce 2012 či úspěšným mistrovstvím světa o rok později.

Zájem o progresivní sport rostl pozvolna. „Začalo to už zhruba v době prvního mistrovství Evropy, když se Nové Město na Moravě trošku rozjíždělo,“ popisuje vzestup trenérka sportovního střediska talentované mládeže Michaela Buchtová.

Na původní střelnici se s lyžemi na nohou nemohlo

Mistrovství Evropy v roce 2008 bylo jednou z prvních prověrek rozrůstajícího se areálu, kde vznikla obří střelnice. Do té doby mohla hrstka biatlonistů využívat jen krytou střelnici na Bělisku, kam však nemohli na lyžích.

„Začali jsme spolupracovat se školním sportovním klubem. Biatlonový oddíl tady sice fungoval, ale dětí bylo málo. Když jsme s nimi občas chodili střílet, chytili se, hlavně kluky střelba většinou baví,“ vzpomíná Buchtová.

Prudký nárůst zájemců se týká spíš menších klubů. „V Novém Městě je tradice delší, biatlonistů přibývá postupně,“ srovnává trenérka.

Zatím se zdá, že reprezentační trenéři budou mít v příští dekádě z čeho vybírat. „Na svazu máme od nás registrovaných 34 svěřenců. Od nejmladších žáků po starší, tedy do věku 15 let, kdy už přecházejí ze vzduchovky na malorážku,“ říká.

Profesionální smlouvu si vybojují jen ti výjimeční

Osmadvacetiletá bývalá biatlonistka navíc trénuje také přípravku. „Společně s běžci máme velkou tréninkovou skupinu, ve které je kolem 25 dětí a učíme je základní věci, teprve pak se rozhodují, kam chtějí směřovat dál,“ vysvětluje trenérka.

Dalších šestnáct sportovců je v dorosteneckých a juniorských kategoriích. I pro největší talenty je nejdůležitější, jestli sportu podřídí všechno a zvládnou přechod mezi dospělé. Jen ti výjimeční si vybojují profesionální smlouvu. „Starší závodníci se rozhodují, zda skončí, nebo budou pokračovat při studiu nebo zaměstnání, což je hodně náročné,“ tvrdí Buchtová.

V klubu už vychovali několik reprezentantů. Michal Žák i Lukáš Dostál však skončili a věnují se trénování. Zatímco Dostál zamířil do Letohradu, Žák zůstal na Vysočině.

„Jsem rád, že můžu předat zkušenosti, které jsem za osm let coby závodník nasbíral,“ říká první novoměstský reprezentant v moderní éře klubu a od loňského června asistent trenérky žactva Michal Žák.

U mladých nadějí vede v oblibě Gábina Soukalová

Do konce minulé sezony byl třiadvacetiletý mladík členem reprezentačního B-týmu a sbíral zkušenosti v IBU Cupu, což na obživu nestačilo. A tak se raději věnuje mladým. „Když jsem v Novém Městě začínal, bylo nás v dorostu asi osm, podobně jako u žáků. Dnes jsou ty počty až čtyřnásobné. Zlepšilo se materiální vybavení a podmínky pro trénink jsou na úplně jiné úrovni,“ srovnává Žák.

Aktuálně má klub dva juniorské reprezentanty - Jana Buriana a Annu Tkadlecovou. „Třeba v juniorech se pere o nominační místa za jedničkou Adamem Václavíkem (z Jilemnice - pozn. redakce) šest až sedm lidí,“ poukazuje Buchtová.

Mládežníci si zatím hrají na Moravce, Björndalena či Fourcada. „Holky většinou fandí Soukalové. Když se potkají na soustředěních nebo závodech třeba v Jablonci, mají radost. Gabča je v kurzu, mají od ní podpisy, fotky, je vstřícná, promluví s nimi. Koukají na ni, ona je v klidu pozdraví,“ přibližuje Buchtová setkání novoměstských závodníků s českou hvězdou. Jednou mohou být jako Soukalová.